• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jaký je výhled, že Čína jako lokomotiva růstu zase vytáhne svět z recese

    24-2-2023 AC24 77 949 slov zprávy
     

    V posledních letech se se během pandemické krize ukázalo, že Čína dovede fungovat jako spolehlivá lokomotiva růstu globální ekonomiky, která zvládne světovou ekonomiku vytáhnout z recese. (Foto: Flickr)

    Jenže teď svět opět narazil na potíže bránící jeho ekonomickému zotavení v podobě Ukrajinské krize a s ní spojené obchodní války. V této situaci se ozývají jak optimistické hlasy, že to bude zase Čína, kdo svět vytáhne z recese, tak pesimistické poukazující jak na lockdowny kvůli COVID-19, tak na skutečnost, že celková situace na globálních trzích z poslední doby těžce dopadla i na Čínu, která by musela mít neuvěřitelnou schopnost adaptace, aby se z takové situace rychle mohla zotavit. Ovšem objektivní ekonomické ukazatele i odhady čínských analytiků, ekonomických politiků a manažerů naznačují, že takovou schopnost Čína má a v příštím roce její ekonomika zase prudce poroste.

    Co se týče současné ekonomické situace, jsou nejnadějnější čísla v zahraničním obchodě i přesto, že během krizového roku 2022 slábla globální poptávka po průmyslovém zboží a rostly ceny dovážených surovin. To vyvolalo spolu s opatřeními proti COVID-19 výrazné zpomalení čínského zahraničního obchodu v listopadu, které budilo ve světě zděšení, že Čína tentokrát globální trh zpět k růstu nevytáhne.

    Nicméně během ledna až listopadu zahraniční obchod země meziročně vyrostl o 8,6 procenta na 38,34 bilionů yuanů (5,78 bilionů $). A momentální globální slábnoucí poptávka může být pro Čínu i určitou výhodou, když kupující budou upřednostňovat zboží s nejlepším poměrem cena výkon a vyvolá to určitý posun poptávky ve prospěch čínského zboží místo jejich konkurentů, jako to vidíme např. na globálním trhu automobilů. Každopádně roku 2022 i přes slabou světovou poptávku čínský vývoz strojů a elektrických zařízení meziročně za 11 měsíců vyrostl o 8,4 procenta na 12,47 bilionu yuanů, tj. 57,1 procenta všech exportů.

    Ač v globálně obtíženém roce 2023 nelze očekávat poptávku, která by umožňovala tak vysoký růst zahraničního obchodu, stejně se čeká, že bude výrazný. Mají tomu pomoci dohody o volném obchody s Radou arabských států pro spolupráci v Zálivu (GCC), s nimiž právě proběhl okázalý summit, a byly uzavřeny dohody, kdy na dalších se pracuje, a pracuje se i na verzi 3.0 Svobodné obchodní zóny Čína-ASEAN. Rovněž vzhledem k poklesu nebezpečnosti současné verze COVID-19 Omikron, bylo možno uvolnit epidemické restrikce, což bude mít výrazné dopady na rostoucí domácí poptávku a produktivitu v Číně.

    Čína též přijímá opatření ke zmírnění rizik pro její exportéry při vývozu do zahraničí a čínské firmy se tlačí na všech významných obchodních výstavách ve světě jako Asijská módní výstava Tokio 2022, 13. Obchodná výstava Čína-UAE v Dubaji, ale nechybí ani v Indonésii, Thajsku, Francii a Německu. Rovněž během listopadu až února čínská Rada pro posilování mezinárodního obchodu podpoří 15 výstavních akcí po světě včetně Německa, USA a UAE a zatím je naplánovaných celkem 35 zahraničních výstav. Rovněž skutečnost, že roku 2023 lze čekat určitou nestabilitu světových dodavatelských řetězců zvýší atraktivitu čínských obchodních partnerů, kteří jsou už řadu let zárukou stability.

    Rovněž Národní komise pro rozvoj a reformy pracuje na politice stimulací, které mají zmírnit dopady bouřlivé situace na světových trzích na domácí, zejména malé a střední podniky a kromě různých finančních projektů a instrumentů se doma v Číně rozběhne řada infrastrukturních projektů, aby se kompenzovaly výpadky zahraničních objednávek, stejně jako se očekává zvýšená poptávka, jak kvůli uvolnění epidemiologických opatření, tak kvůli stimulacím, které mají podpořit podniky a živnostníky uspokojující spotřebitelskou poptávku.

    Už teď se za 11 letošních měsíců investovalo 739,9 miliardy yuanů (106 miliardy $) do rozvojových finančních instrumentů a rozběhlo se 2 700 stimulačních např. stavebních projektů a schváleno je už 106 investičních projektů zejména do infrastruktur za asi 1,5 bilionu yuanů.

    Podle čínského Národního statistického úřadu probíhá zotavování průmyslu velmi úspěšně a mělo by být zárukou celkového hospodářského růstu, jen spotřebitelská poptávka zůstává slabá, to by se ale po uvolnění epidemických opatření a uvedených stimulacích spotřebitelského sektoru mělo změnit k lepšímu.

    Dokonce i v listopadu, kdy došlo do velké míry kvůli epidemickým opatřením k prudkému zpomalení růstu, narostla přidaná hodnota průmyslové produkce meziročně o 2,2 procenta, a za leden až listopad narostly investice do dlouhodobých stálých aktiv o 5,3 procenta.

    Uvedené skutečnosti dodaly optimismus i vicepremiérovi Liu He, který v písemném projevu k Dialogu podnikových ředitelů EU-Čína projevil důvěru ve zlepšení čínské ekonomiky v příštím roce včetně zlepšení ve vyrovnání závazků a pohledávek na čínském trhu nemovitostí, který postihla krize budící v zahraničí značné obavy, kdy situace se však zlepšuje. Nepředpokládá, že rychlá urbanizace Číny by se měla kvůli potížím v tomto sektoru zpomalit. I politické byro Ústředního výboru Komunistické strany Číny se jasně vyjádřilo, že nebude litovat prostředků na posílení důvěry trhů a k dosažení zlepšení ekonomického růstu.

    Proto Čínská akademie sociálních věd předpovídá, že díky těmto opatřením, optimalizaci epidemických opatření a relativně nízké srovnávací základně roku 2023 poroste ekonomika země o 5,1 procenta a nejsou sami. Růst přes 5 procent očekává většina analytiků zdejšího trhu.

    Klíčové ovšem je posílit domácí poptávku, zlepšit trh spotřebitelských služeb a zlepšit příjmy chudších vrstev. Tím možná nejvíce znepokojivým číslem je totiž pokles spotřebitelské poptávky během ledna až listopadu o 0,1 procenta, ač samozřejmě v současné těžké době jsou poklesy poptávky všude ve světě, např. u nás i jinde v Evropě daleko větší. Nicméně v Číně jsou si jisti, že s optimalizací opatření proti COVID-19 za podmínek současných méně nebezpečných variant této nemoci dosáhnou v nadcházejícím roce znatelného nárůstu domácí poptávky.

    Čína je tedy ve stavu, kdy si s vysokou spolehlivostí udrží dobrý hospodářský růst i v nepříznivé světové situaci, a pomůže se zotavením všem ekonomikám, které jsou s Čínou silně provázené, jako země ASEAN i další asijské, arabské, africké a latinskoamerické ekonomiky. Má potenciál posloužit jako lokomotiva růstu i pro země Západu, pokud jí to sami nebudou hatit ochranářstvím a opatřeními k politickému ohrazování Číny, jaká prosazují zejména USA nebo ty politické a mediální kruhy, které křičí dokonce i takové nesmysly, že ulehčení epidemických opatření v Číně jsou špatná zpráva, neboť rychlejší růst Číny bude znamenat vyšší ceny energií, a zároveň přehlíží, jak tento růst přispěje ke globálnímu ekonomickému oživení.

    Zdroj: cri.cn

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑