• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zemanův gól „pražské kavárně“ – Čína koupila Slavii. Pavel Nedvěd v Číně, čínské tažení Českem a Česko jako čínská brána do Evropy

    4-9-2015 Zem & Vek 618 1032 slov zprávy
     

    Zemanův gól „pražské kavárně“ – Čína koupila Slavii. Pavel Nedvěd v Číně, čínské tažení Českem a Česko jako čínská brána do Evropy

    Česko je v šoku – s prezidentem Zemanem je na návštěvě Číny i Pavel Nedvěd a ve stejné době čínská společnost koupila klenot pravdoláskařů, fotbalovou Slavii. A vlastní i kus Sparty a kromě toho v Česku dál a dál skupuje.



    Fotbalista Pavel Nedvěd (vzadu vlevo) oficiálně otevřel v Šanghaji fotbalovou školu pro čínské děti. Slavnostního aktu se zúčastnil také český prezident Miloš Zeman (vzadu druhý zprava) a šéf českého fotbalového svazu Miroslav Pelta (vpravo). Lucie Mikolášková, ČTK


    Čínská soukromá společnost CEFC začala v České republice budovat základnu pro expanzi na evropský trh. Firma zabývající se podnikáním v energetice, průmyslu a ve finančnictví odstartovala sérii investic koupí budovy bývalé Živnobanky, do které plánuje umístit svou evropskou centrálu.


    Ve svém tažení pokračovala i ve čtvrtek, kdy koupila renesanční Martinický palác na Hradčanech a tentýž den oznámila navýšení podílu na 9,9 procenta v impériu Jozefa Tkáče, česko-slovenské skupině J&T Finance Group. Mluvčí finanční skupiny následně oznámila, ženejvětší šanghajská soukromá společnost bude usilovat o další zvýšení podílu na třicet procent.


    V pátek Číňané získali také 60procentní podíl v českém fotbalovém klubu Slávia společně s miliardářem Jiřím Šimáněm, který drží zbylých čtyřicet procent. Server Lidovky. cz následně přišel s novou informací, že firma jedná o kapitálovém vstupu do soukromého tuzemského leteckého dopravce Travel Service.  Ten je spoluvlastníkem Českých aerolinií. CEFC ve stejný den také koupila 50procentní podíl v ruské pobočce finanční skupiny J&T Finance Group.


    Poslední investice čínské firmy CEFC: 

    Nákup bývalé budovy Živnobanky


    Získání renesančního Martinického paláce


    Koupě většinového podílu ve fotbalovém klubu Slávia


    Navýšení podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group


    Jednání o koupi podílu v aerolinkách Travel Service


    Koupě 50 procentního podílu v ruské pobočce J&T


    V seznamu Fortune Global 500 firma zaujímá 342. příčku. Podle stejného žebříčku zaměstnává 21 568 osob a její tržby v roce 2014 dosáhly výše 34,6 miliardy dolarů, což je oproti roku 2011 růst o 36 procent. Podle finanční zprávy za rok 2014 tvořil přijmy firmy ze 60 procent  byznys s ropou a zemním plynem. Přesně čtvrtina připadla podnikání v oblasti finančníctví a zbylých 15 procent šlo na vrub aktivitám v průmyslu.Firma CEFC dle informací na oficiálních webových stránkách vznikla v roce 2002. Má zastoupení po celém světě. Ve výčtu zemí nechybí Spojené státy, Velká Británie, Kanada, Rusko nebo Singapur. V posledních několika letech se firma zaměřila na mezinárodní expanzi. V roce 2014 se společnost dostala do seznamu Fortune Global 500, kam se řadí firmy s největším hrubým obratem.


    Sama společnost uvádí, že se řídí třemi hlavními hesly. Patří mezi ně konfuciánství, vojenská disciplína a samozřejmě duch podnikání. Tato strategie ji pomohla stát se v roce 2014 jednou z pěti set nejvlivnějších firem na světě. V rámci Číny pak získala ocenění nejvlivnější čínské firmy. První místo si odnesla i ve filantropii.



    Šanghaj


    V červnu minulého roku vedl do Šanghaje delegaci podnikatelů ministr průmysl a obchodu Jan Mládek. „Jednali jsme s podnikateli i finančníky a všem jsme se snažili představit Českou republiku jako zemi s vyspělou tradiční průmyslovou výrobou, ale i zemi, která se zabývá moderními technologiemi, bio a nano technologiemi,“ uvedl tehdy v rozhovoru pro  čínskou stanici CCTV ministr.


    Setkání se účastnil i výkonný ředitel CEFC Chan Chauto, který vyjádřil zájem rozšířit svou spolupráci s českými společnostmi v oblasti finančnictví. Šanghajská televize zmínila ve svém zpravodajství jednání se skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera.


    S prezidentem Zemanem je v Číně Pavel Nedvěd a Miroslav Pelta

    Společnost CEFC dnes koupila 60 procent druhého nejstaršího českého fotbalového klubu. K odkupu došlo v době, kdy na návštěvě Číny je spolu s prezidentem i Pavel Nedvěd, který v Šanghaji otevřel fotbalovou školu pro děti, a šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta.


    Podle šéfa fotbalového svazu Pelty byla česko-čínská spolupráce ve sportu i předmětem dnešního jednání prezidentů obou zemí Zemana a Si Ťin-pchinga. „Čína si dala jasný cíl, že chce ve fotbale v co nejkratší době dosáhnout úspěchů, protože ví sama, že zatím není úspěšná, a ten potenciál, nejen lidský, ale hlavně finanční, tady je. Myslíme si, že bychom mohli být jedním z nástrojů podpory,“ řekl Pelta.


    Pelta se také zmínil o možnosti, že by českou reprezentaci sponzorovala čínská firma. „Se společností CEFC jsme uzavřeli dohodu, že budeme jednat o sponzorství reprezentace ČR, jak juniorské, tak dospělých. Takže přijde další významný sponzor do českého fotbalu,“ konstatoval Pelta.



     


    A  protože vlastníkem fotbalové Sparty  je J&T, napojena na Rusko a Kellnera a ve které čínská firma právě navýšila podíl, stala se tak Čína spoluvlastníkem i nejstaršího fotbalového klubu Česka. Takže můžeme čekat, že čeští fotbalisté budou mít na dresech nápisy a loga čínských firem místo amerických. A to čeští pravdoláskaři ponesou těžce, obzvláště ti, kteří fandí Slávii. Její fanoušci jsou totiž především z řad umělců a intelektuálů a považují se za elitářský, tzv. „kavárenský“ výkvět – kavárna Slavia? (klasické fotbalové fanoušky tím nemyslím!)



    V Číně se Miloš Zeman setkal i s Vladimírem Putinem


    Nakolik prezident Zeman přispěl k tomu, že z Česka se má stát čínská brána do Evropy či nakolik rozvíjí kontakty s Čínou právě proto, to teď není podstatné. Podstatné je, že na rozdíl od jiných českých i evropských politiků není slepý a ví, co dělá. Pravdoláskařům musí padat čelisti, jak jejich Amerika ztrácí vliv a že čínský prezident dokonce přijede do Česka. Nejhorší pro ně musí být skutečnost, že respektovat Čínu znamená respektovat i Rusko. Teď mě ještě napadá, že odstranění Nečase pussyriotismem a dalajlamismem i červené karty Zemanovi jim byly houby platné – tak jen abychom se o prezidenta nemuseli začít bát…


    Poznámka na závěr


    Z nějakých nejasných důvodů je Slavia od doby svého vzniku (21.1.1896) považována za židovský klub. Když si k tomu dále dovolím použít optiku Pjakina, tak fotbal a k tomu klub bíločervených dresů a v Česku, které se má stát čínskou bránou do Evropy (od doby svého vzniku mělo Československo dosud plnit hlavní roli politiky USA v Evropě) a skutečnost, že prezident Zeman „přivezl“ do Číny fotbalistu světového formátu – to by mohlo znamenat velmi symbolickou řeč. Zbývá jen věřit, že Čína skutečně nechce být novým hegemonem.


    S použitím zdrojů: zde, zde


    -Pozorovatelka-  5.9.2015


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑