• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Známá mincovna tajně prodala Číně miliardy naředěného zlata

    8-3-2023 AC24 49 642 slov zprávy
     

    V průběhu let jsme pravidelně informovali o příležitostných objevech padělaných zlatých prutů, včetně pozlacených wolframových prutů, ale většina z nich (pokud ne všechny) byla vyrobena podvodníky třetích stran. (Foto: Flickr)

    Tentokrát je to však jiné, protože noční zprávy prostřednictvím australské televize ABC News tvrdí, že historická mincovna Perth Mint čelí potenciálnímu stažení zlatých prutů v hodnotě 9 miliard dolarů poté, co podle uniklé interní zprávy prodala ředěné nebo „dopované“ slitky do Číny a následně je zatajila.

    Dopování zlata je v tomto odvětví do jisté míry uznávanou praxí, která není nezákonná, ale pro rafinerie představuje vysoké riziko, protože snižuje kvalitu slitků přidáváním nečistot, jako je stříbro nebo měď.

    [ABC News] odhalily dokumenty mapující rozhodnutí mincovny vlastněné vládou státu WA začít v roce 2018 s „dopingem“ zlata a následně to, jak ve snaze chránit svou pověst zatajovala důkazy před svým největším klientem.

    Zatímco zlato zůstalo nad širšími průmyslovými standardy, zpráva odhaduje, že až 100 tun zlata odeslaného na šanghajskou burzu zlata (SGE) potenciálně nesplňovalo přísné šanghajské standardy ryzosti pro obsah stříbra.

    Podle jednoho ze zasvěcených pracovníků Perth Mint, který si nepřál být jmenován, protože by mu v případě odhalení jeho totožnosti hrozilo pět let vězení, se jedná o „skandál nejvyšší úrovně“.

    „Nevím, jestli jsem někdy viděl tak velký skandál,“ říká.

    Mincovna začala s dopingem zlata v rámci úsporných opatření v roce 2018 a očekávala, že ušetří až 620 000 dolarů ročně, což je jen nepatrný zlomek jejích ročních tržeb.

    „Po celou dobu zlaté pruty, které Perthská mincovna vyráběla a prodávala, obsahovaly nejméně 99,99 % zlata, jak vyplývá z jejich specifikací. To nikdy nebylo předmětem sporu,“ tvrdila mincovna v prohlášení po zveřejnění zprávy.

    „Tyto specifikace ryzosti jsou v souladu s průmyslovými standardy a jsou podobné těm, které stanovila mezinárodní tržní autorita London Bullion Market Association.

    „V září 2021 byla mincovna Perth Mint upozorněna na to, že některé z jejích kilových prutů nemusely splňovat specifikace nezlata Šanghajské burzy zlata (SGE). Specifikace SGE požadují, aby nezlatá složka – tedy 0,01 % tyče nebo 100 částic na milion (ppm) – neobsahovala více než 50 ppm stříbra.“

    Jak však uvádí ABC, jen několik měsíců po zahájení dopingu unikla interní zpráva, podle níž zaměstnanci rafinerie zjistili obavy, že množství stříbra a mědi mohlo překročit hodnoty povolené SGE.

    Navzdory tomu zaměstnanci rafinerie pokračovali v dopování zlata.

    Rozsah možného rizika, kterému by byla mincovna vystavena, kdyby SGE zveřejnila své obavy a požadovala stažení, byl popsán ve zjištěních interního vyšetřování, která unikla do ABC a byla zveřejněna v pondělí večer.

    „Pokud by SGE – přední klient burzy Gold Corporation – zveřejnila, že má problémy se slitky Gold Corporation … dopad negativních veřejných prohlášení na podnikání by mohl být velmi významný,“ zjistilo interní vyšetřování.

    „Na základě průměrného chápání objemů … bylo možné, že ze SGE bude staženo až 100 tun zásob k výměně.“

    Další, spíše politický zvrat nastal v úterý, kdy vůdce západoaustralské opozice Shane Love vyzval k vytvoření královské komise pro mincovnu na základě tvrzení o „zlatém dopingu“, která pocházejí z období, kdy byl ministrem odpovědným za tuto organizaci západoaustralský premiér Mark McGowan.

    Dlouhodobé škody na pověsti mincovny mohou být mnohem větší.

    „Potenciálně se na trhu objeví kupci zlata, kteří se budou ptát: ‚Můžeme věřit něčemu, co pochází z mincovny v Perthu? Včetně mincí, slitků, čehokoli?“,“ říká zasvěcený pracovník.

    „Stalo se to především kvůli špatnému řízení systémů a nekompetentnosti na straně rafinace. Ale jakmile na to přišli, věděli, co dělají. Podnikli promyšlené kroky, aby se to nedostalo ven.“

    Zajímavé je, že ceny zlata dnes ráno zvrací. Zatímco dolar je silnější, tento pohyb se zdá být agresivnější…

    Je to snad ztráta „důvěry“ v barbarskou relikvii?

    Jak poznamenal jeden twitterový vtipálek: „Bitcoin to napraví“.

    Zdroj: zerohedge.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑