Podle úředníků obeznámených s touto záležitostí Pentagon zablokoval Bidenovu administrativu, aby poskytla Mezinárodnímu trestnímu soudu důkazy o možných ruských válečných zločinech. (Foto: Flickr)
Tyto informace údajně obsahují podrobnosti o záměru Ruska zaměřit se na civilní infrastrukturu a unášet ukrajinské děti. Přestože Kongres v prosinci upravil právní omezení a umožnil USA pomáhat Ukrajině při soudním vyšetřování, zákulisní tahanice o to, zda v tom pokračovat, rozdělily administrativu.
Vedoucí představitelé Pentagonu údajně nechtějí pomáhat s vyšetřováním tribunálu, protože by to mohlo vést k precedentu, který by je povzbudil k trestnímu stíhání Američanů.
Zbytek Bidenovy administrativy však podle všeho souhlasí se sdílením informací se soudem, který sídlí v nizozemském Haagu.
Minulý měsíc se sešla Rada národní bezpečnosti, aby se pokusila dospět k dohodě, ale nakonec se spor nevyřešil. Senátor Lindsey Graham (R-SC) uvedl, že zbytek vlády podepsal dohodu a je frustrován jediným zdržením.
Vedoucí představitelé Pentagonu „vyjádřili své obavy a ty nejsou nelegitimní, ale myslím, že celkově to, co jsme udělali v legislativě, je správná cesta, a chci, aby ctili to, co jsme udělali,“ řekl.