• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Počet migrantů překračujících Středozemní moře se zdvojnásobil

    14-3-2023 AC24 58 528 slov zprávy
     

    Středomořská trasa byla letos zatím nejoblíbenější cestou migrantů, kteří se snažili dostat do Evropy… (Foto: Flickr)

    Počet nelegálních překročení hranic ze severní Afriky do Itálie se v prvních dvou měsících roku více než zdvojnásobil ve srovnání se stejným obdobím roku 2022.

    V lednu a únoru bylo zjištěno celkem 11 951 přechodů přes centrální středomořskou migrační trasu, což je o 118 % více než ve stejném období loňského roku a představuje dva z každých pěti nelegálních přechodů hranic do Evropské unie v tomto roce.

    Podle pohraniční agentury Evropské unie Frontex patří mezi tři nejvýznamnější země původu migrantů přicházejících přes Středozemní moře Pobřeží slonoviny, Guinea a Pákistán.

    Za rok 2023 bylo dosud zjištěno celkem 28 130 překročení hranic Evropské unie, což je podle agentury Frontex „zhruba stejné číslo jako ve stejném období loňského roku“. Počet 13 800 nových příchozích jen v únoru představuje mírný nárůst oproti stejnému měsíci roku 2022.

    Západobalkánská trasa, která byla v loňském roce podle zpráv nejčastěji využívána migranty do Evropy, zaznamenala oproti stejnému období loňského roku pokles počtu nově příchozích o 28 %, zatímco vylodění migrantů na španělských Kanárských ostrovech a na španělské pevnině se rovněž snížilo o 68 %, resp. 38 %.

    Procentuálně nejvíce vzrostl počet nelegálních přechodů hranic z Běloruska do Polska, Litvy a v menší míře do Lotyšska, kde bylo letos zatím překročeno 856 hranic, což je o 145 procent více.

    Mezitím počet migrantů opouštějících evropskou pevninu a směřujících do Velké Británie rovněž vzrostl o 82 procent, přičemž v prvních dvou měsících roku 2023 bylo přes kanál La Manche zjištěno 5 622 nelegálních překročení hranic. Britská vláda nedávno zavedla novou legislativu, v níž slíbila zadržet a deportovat každého, kdo touto cestou nelegálně vstoupí do země.

    Zvýšená frekvence využívání centrální středomořské trasy bude představovat další tlak na vládu Giorgia Meloniho v Římě, která se snaží zavést politiku potírání pašeráků lidí a odrazování migrantů od této cesty.

    Italská vláda minulý týden oznámila zpřísnění trestů pro usvědčené pašeráky lidí, kteří si nyní mohou odsedět až 30 let ve vězení, pokud migranti na malých člunech zemřou v jejich službách. Nová legislativa přichází po tragédii, která se stala minulý měsíc v Jónském moři a při níž v rozbouřených vodách zahynuly desítky migrantů.

    Nedávná zpráva italských zpravodajských služeb naznačuje, že přítomnost pátracích a záchranných plavidel nevládních organizací ve Středozemním moři povzbuzuje více migrantů k cestě do Evropy, protože vědí, že jim stačí efektivně překonat polovinu cesty, než budou pravděpodobně vyzvednuti a eskortováni na břeh.

    Zpráva obvinila nevládní organizace z toho, že poskytují „logistickou výhodu zločineckým organizacím, které řídí obchod s migranty, a umožňují jim přizpůsobit svůj modus operandi podle možnosti snížit kvalitu používaných plavidel, odpovídajícím způsobem zvýšit nezákonné zisky a vystavit lidi na palubě konkrétnějšímu riziku ztroskotání“.

    Z údajů, které agentura Frontex zveřejnila v pátek, vyplývá pravděpodobnost, že nelegální přistěhovalectví zůstane na vysoké úrovni i v letošním roce a bude probíhat podobným tempem jako v roce 2022, kdy bylo zjištěno 330 000 nelegálních překročení hranic, což je nejvyšší číslo od migrační krize v roce 2016.

    To však vypovídá pouze o části příběhu, neboť v roce 2022 bude v celé Evropské unii podáno téměř 1 milion žádostí o azyl, přičemž toto číslo nezahrnuje téměř 5 milionů ukrajinských uprchlíků.

    Zdroj: rmx.news

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑