Koncem září na Ukrajinu přijede 10 texaských rangers, kteří začnou s výběrem a výcvikem 25 spolupracovníků speciálního oddělení ministerstva vnitra „Sokol“. Tato skupina později vejde jako speciální instruktoři do jednotky zvláštního určení KORD Národní policie Ukrajiny.
Na tom se dohodli představitelé skupiny zvláštní jednotky Divizion Texas Rangers v průběhu setkání s ministrem vnitra Ukrajiny Arsenem Avakovem.
Ochránci zákona USA ujistili, že veškeré své úsilí, stejně tak jako úsilí jejich mnohých partnerů, budou nasměrována na maximálně efektivní využití vlastních zkušenosti pro reformování Ministerstva vnitra Ukrajiny. Krom toho představitelé Divize oznámili svůj záměr pomoci budoucímu zvláštnímu oddělení Národní policie Ukrajiny také vybavením.
Otevřená však zůstává řada organizačních otázek, nicméně obě strany vyjádřily připravenost vyřešit je do začátku přípravy specialistů na Ukrajině.
Šéf ministerstva zdůraznil, že Ukrajina potřebuje reformy velmi rychle, ale pokud by měla rychlost ovlivnit kvalitu, pak je třeba dát přednost kvalitě.
„Pokud budete spolu s námi budovat tento nový systém, pak vás prosím o přidržení se těch principů, kterými se řídíme my: lépe je méně, ale lépe! Vytvoříme jádro a pak krok za krokem postavíme celý systém,“- řekl Arsen Avakov.
Reference:
Ranger (z angl.) – „poutník“, „lovec“, „lesník“, „lovec“, „policista“.
Devizion Texas Rangers – oddělení příslušníků pořádkových sil s jurisdikcí státu Texas (USA). Jejich základna je v hlavním městě státu – Austinu.
Texasští rengers se podílejí na vyšetření rozličných trestných činů (od vražd po korupci), fungují jako detektivové, zabývají se ochranou guvernéra Texasu, hledají uprchlíky.
První oddíl texaských rangers byl vytvořen Stephenem F. Austinem v roce 1823 (neformálně) a oficiálně byli uznáni v roce 1835. V roce 1935 vstoupil v platnost normativní akt, zakotvující vytvoření Oddílu veřejné bezpečnosti v Texasu, jemuž byli podřízeni i rengers. Bývalá „texaská milice“ získala přístup k běžným kriminalistickým laboratořím, začala vést úplnou databázi informací, služební vozy byly vybaveny radiostanicemi. Fakticky od roku 1935 toto oddělení začalo vykonávat funkci státního Úřadu pro vyšetřování státu Texas.
Rangers se zúčastnili mnohých významných událostí v historii Texasu a byli zapojeni do některých známých trestných případů – jako třeba pátrání po banditovi Johnu Hardinovi, hledání bankovního lupiče Sama Basse nebo hledání slavných Bonnie a Clyde.
V době druhé světové války texasští rangers realizovali na území státu komplex opatření v oblasti vnitřní bezpečnosti podle plánu válečného období.
Když po válce USA zachvátila vlna zločinnosti, rangers se s ní na území Texasu vypořádali úspěšně a dostatečně operativně.
Dnes se počet pracovníků oddělení pohybuje mezi 140 až 150 lidmi. Štáb texaských rangers sídlí v hlavním městě státu – Austinu (což se jeví jako symbolické, protože město bylo pojmenováno právě na počest zakladatele rangers).
„Polní“ síly jsou zorganizovány do šesti rot. Každý zaměstnanec má na starosti několik okruhů.
Průměrný plat se pohybuje kolem 5.000 dolarů měsíčně plus solidní sociální balíček (na stejnou, ne-li vyšší sumu), přičemž průměrný plat policie v USA je okolo 4.000 dolarů měsíčně.
Aby se člověk mohl stát plnocenným rangerem, musí nějaký čas pracovat v jiných odděleních ochránců zákona (obvykle u silničních hlídek), projít výběrem (s vážnou konkurencí) a speciálním výcvikem.
Rangers jsou zabezpečeni střelnými zbraněmi (brokovnicemi a karabinami), kriminalistickým vybavením a speciálním nářadím a pomůckami. Zaměstnanci Divizion mají nezpochybnitelnou autoritu, protože práce rangera je považována za velmi prestižní, formou i obsahem podobnou práci FBI.
Zdroj: http://www.mvs.gov.ua/mvs/control/main/ru/publish/article/1617602
Upozornění: Jedná se o text z oficiálních stránek ukrajinského Ministerstva vnitra