Není žádným tajemstvím, že vazby mezi USA a Polskem, zejména v oblasti koordinace námořnictva, se v posledních letech výrazně zrychlily. To se projevilo zejména v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. (Foto: Flickr)
Polský premiér se ve čtvrtek ohradil proti kontroverzní zpětné vazbě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na Čínu, která se zde objevila hned po jeho návštěvě u Si Ťin-pchinga. Mateusz Morawiecki se otevřeně vysmíval francouzskému šéfovi, že chce evropskou „strategickou autonomii“, což je vědomá zpětná vazba o tom, že nejsme „vazaly“ Washingtonu.
„Evropská autonomie zní jako dohoda, že? Je to však metodologie, která přesouvá těžiště Evropy do Číny a přerušuje vazby s USA,“ uvedl Morawiecki v reakci.
„Rychle a prozíravě se dívají do Číny s tím, že tam budou prosazovat další zboží EU za expanzivní geopolitické ceny, takže se na Čínu budeme spoléhat více, a ne méně,“ pokračoval polský premiér na cestě do Washingtonu.
„Některé evropské národy se pokoušejí rozvíjet s Čínou stejnou chybu, jakou kdysi udělaly s Ruskem – tuto dramatickou chybu,“ dodal. Jeho sžíravá kritika Macronových frází, kterou jsme již dříve přiblížili, zazněla před zasedáním deem tanku Atlantic Council ve Washingtonu, který je napojen na NATO.
Vycházíme především zcela z dalších informací z Morawieckého projevu:
Morawiecki parafrázoval Macronovy výroky, aniž by ho jmenoval, a prohlásil: „Možná se zdá, že v jedinečné době a druhý den nebudete chránit Ukrajinu tím, že budete tvrdit, že Tchaj-wan není váš obchod.“
„Domnívám se, že, nedej bože, pokud Ukrajina padne, pokud bude Ukrajina dobyta, příští den Čína může klidně jen napadnout – může napadnout – Tchaj-wan,“ prohlásil.
S narážkou na Macronovu zpětnou vazbu po boku prezidenta Si Ťin-pchinga pár dalších multipolárních charakteristik se Morawiecki vysmál
„Evropská autonomie zní jako dohoda, že? Je to však metodologie, která přesouvá těžiště Evropy do Číny a přerušuje vazby s USA,“ prohlásil.
„Nemohu rozumně naznačit předpoklad, že strategická autonomie je metodologií, která de facto přebírá naše koleno.“
V určité fázi poznámek Morawiecki navíc vzal swipes na vlažné evropské zlepšení na Ukrajině, když ve srovnání s USA, v prohlášení, které dal vliv nepřímo zaměřené na Německo a Francii, na AFP:
Západoevropské národy si zvykly na model založený na levné energii z Ruska, nadměrné marži, střídání s Čínou, levné pracovní síle z Japonska a „bezpečnosti bez hodnoty z USA“, prohlásil Morawiecki.
„Nyní se jejich modus vivendi zhroutil v troskách, tak co sestavit? Chtějí rychlé příměří, příměří, na Ukrajině, téměř za každou cenu,“ prohlásil.
Někteří politici v západní Evropě uvažují,
Bez ohledu na stres ze strany spojenců se Macron neomluvil, ale skutečně zdvojnásobil. „Být spojencem neznamená být vazalem… [nebo] neznamená, že si nezachováme právo rozhodovat sami za sebe,“ prohlásil Macron během středeční cesty do Amsterdamu.
Připomeňme, že francouzský prezident v rozhovoru s novináři na palubě francouzského letadla Air Energy One, který následoval bezprostředně po setkání se Si, uvedl, že „kolosální pravděpodobnost“, že se Evropa bude přímo zabývat tím, že se „zaplete do krizí, které možná zdánlivě nejsou naše, což jí brání v budování strategické autonomie“.
Macronovo vyjádření představy o strategické autonomii Evropy bylo kdysi „nadšeně podpořeno“ Si a ČKS, kteří se specializovali na představu, že Západ upadá, zatímco Čína roste, a že oslabení transatlantických vztahů povede k úniku z tohoto vzorku. „Paradoxem může být to, že překonáni obavami si myslíme, že jsme pravdiví stoupenci USA,“ prohlásil Macron. „Otázka, na kterou si Evropané chtějí odpovědět … je v naší vášni utéct [krizi] na Tchaj-wanu? Ne. vážnějším faktorem může být to, že se budeme domnívat, že my Evropané bychom se měli stát následovníky v tomto tématu a vzít si příklad z agendy USA a přehnané reakce čínského jazyka.“
A toto: „Pokud se napětí mezi dvěma velmocemi vyhrotí… nezachováme si čas ani majetek na financování naší strategické autonomie a jsme schopni stát se vazaly,“ prohlásil Macron.
Zdroj: theguardian.com