• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Súdán: Válka vypukla při střetu vojenských sil, počet obětí roste

    16-4-2023 AC24 58 632 slov zprávy
     

    Doutnající napětí mezi soupeřícími ozbrojenými silami v sobotu v súdánském hlavním městě Chartúmu přerostlo v totální válku, která si vyžádala nejméně 50 mrtvých a 600 zraněných. (Foto: Twitter)

    To, co začalo jako mírový střet o politickou budoucnost Súdánu, se nyní mění ve válku o kontrolu nad třetí největší africkou zemí.

    V bojích proti sobě stojí Súdánské ozbrojené síly (SAF) vedené generálem Abdelem Fattáhem al-Burhanem a Síly rychlé podpory (RSF) generála Mohameda Hamdana Dagala – který je známý také jako Hemedti a působil jako Burhanův zástupce v čele státu.

    Oba generálové se spojili při převratu v roce 2021 a společně převzali kontrolu nad zemí. V posledních měsících však mezi SAF a RSF narůstá napětí, protože generálové zaujímají protichůdné postoje při jednáních o ustavení civilní vlády — o což se země snaží od roku 2019, kdy revoluce svrhla třicetiletou vládu prezidenta Umara al-Bašíra.

    Říci, že se vztahy mezi oběma bývalými spojenci zhoršily, by bylo velmi slabé slovo: Po vypuknutí bojů Hemedti údajně prohlásil, že „Burhan bude zajat, nebo zemře jako pes“. Mezitím Burhan v gestu, které se vzhledem ke stavu věcí jeví jako komicky prázdné, vydal dekret, jímž nařídil RSF rozpustit.

    Není jasné, kdo vystřelil první, ale nyní obě síly bojují o kontrolu nad klíčovými místy Chartúmu, včetně prezidentského paláce, armádního velitelství, státní televize a letiště.

    Boje byly hlášeny také v různých dalších městech. „V Nyale v Jižním Dárfúru je hlášen velký počet obětí,“ napsal na Twitteru nezávislý spolupracovník BBC Mohanad Hashim. „Musíme si udělat lepší obrázek o tom, co se děje mimo Chartúm.“

    Ačkoli je ZeroHedge nemůže ověřit, na sociálních sítích kolují videa, která údajně ukazují různé scény bojů. Zde je z korby lehkého nákladního automobilu rozmístěn odpalovací systém s několika raketami, zatímco ostatní vojáci opožděně opouštějí oblast zálohy:

    Stíhačky SAF byly viděny, jak nízko nad panoramatem Chartúmu provádějí nálety na pozice RSF ve městě a jeho okolí.

    Jedny z prvních bojů se odehrály na chartúmském mezinárodním letišti. Saúdskoarabská národní letecká společnost Saudia oznámila, že jedno z jejích letadel Airbus A330 mělo „nehodu“. Bylo vidět, jak ho zachvátily plameny, zatímco další videa ukazovala více komerčních letadel v plamenech. Všechny lety byly zrušeny.

    Přes noc pokračovaly boje, při nichž oblohu osvětlovaly střely se stopovkami…

    Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že konzultoval s ministry zahraničí Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů „nebezpečné boje…, které ohrožují bezpečnost a ochranu súdánských civilistů a podkopávají úsilí o obnovení demokratického přechodu v Súdánu“. Tato trojice vyzvala k okamžitému ukončení nepřátelských akcí „bez předběžných podmínek“.

    Výzvy k nastolení míru zaznívají i ze Súdánu. „Žádám al-Burhána, armádní velitele a vůdce RSF, aby okamžitě zastavili střelbu a aby zavládl hlas rozumu,“ uvedl ve videoprohlášení Abdalla Hamdok, bývalý civilní premiér. „Nad mrtvolami svého lidu není vítěze.“

    Zaměstnancům amerického velvyslanectví v Chartúmu bylo nařízeno, aby se ukryli na místě, a podobnou radu dostali i američtí občané v zemi. Od získání nezávislosti na Spojeném království a Egyptě v roce 1956 vede Súdán v Africe v kumulativním počtu pokusů o převrat, kterých bylo celkem 15.

    Usáma bin Ládin provozoval v Súdánu na počátku 90. let 20. století jak legální podniky, tak i teroristickou centrálu, než byl vyhoštěn. V roce 2020 byl Súdán Donaldem Trumpem vyřazen z amerického seznamu státních sponzorů terorismu, protože jeho administrativa prosazovala, aby Súdán navázal diplomatické vztahy s Izraelem. Aby dosáhl vyřazení, souhlasil Súdán s vyplacením 335 milionů dolarů jako odškodnění obětem terorismu.

    Ačkoli se Trump vyhnul veřejnému spojování odstranění ze seznamu států sponzorujících terorismus a navázání diplomatických styků s Izraelem, vedoucí RSF Hemedti byl upřímný: „Ať se nám to líbí, nebo ne, vztahy s Izraelem jsou vázány na odstranění Súdánu ze seznamu států sponzorujících terorismus v USA.“

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑