• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    EU kritizuje zákaz Polska a Maďarska dovážet ukrajinské potraviny

    18-4-2023 AC24 57 652 slov zprávy
     

    Evropská komise se ohradila proti zákazu dovozu ukrajinských potravin, který vydalo Polsko a Maďarsko, a uvedla, že členské státy nemohou přijímat taková rozhodnutí v oblasti obchodní politiky. (Foto: Flickr)

    Předseda vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński o víkendu oznámil, že do Polska nebude z Ukrajiny dovážena řada zemědělských produktů, jako je obilí, ovoce, mléčné výrobky, zelenina a drůbeží maso. Rozhodnutí bylo přijato v důsledku nadbytku obilí z Ukrajiny a záplavy ukrajinských výrobků na polském trhu. Kromě toho podobná opatření zavedlo Maďarsko a Slovensko a objevily se zprávy, že Rumunsko a Bulharsko možná také uzavřou své hranice pro dovoz některých ukrajinských potravin.

    „Bulharské zájmy musí být chráněny. Navíc nyní, když již dvě země takto jednaly, pokud nebudeme reagovat, může se kumulace na bulharském území ještě zvětšit,“ uvedl úřadující bulharský ministr zemědělství Javor Gečev.

    Pokud by Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Polsko zablokovaly tranzit ukrajinských potravinářských výrobků, vedlo by to fakticky ke geografické blokádě Evropy, neboť tyto čtyři země hraničí s Ukrajinou.

    Navzdory rostoucí krizi, která postihuje země střední a východní Evropy, Evropská komise tvrdí, že obchodní politika je ve výlučné pravomoci Evropské unie a že „jednostranné kroky jsou nepřijatelné“. Zároveň ujistila, že v obtížných dobách je důležité zachovat koordinaci a jednotu v činnosti EU.

    Podle komerční televizní stanice Polsat News byla tato záležitost již předmětem telefonátů mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, polským premiérem Mateuszem Morawieckým a ukrajinským premiérem Denisem Šmyhalem.

    Maďarský ministr zemědělství István Nagy v sobotu oznámil, že poté, co Polsko oznámilo svůj zákaz, Maďarsko rovněž dočasně zakáže dovoz obilí a olejnin z Ukrajiny a několika dalších zemědělských produktů.

    Podle prohlášení ministerstva by pokračování současného vývoje na trhu způsobilo maďarskému zemědělství tak vážné škody, že je třeba přijmout mimořádná opatření, aby se jim zabránilo. Dodal, že ukrajinské zemědělství používá výrobní postupy, které již nejsou v Evropské unii povoleny, což vede k extrémně nízkým výrobním nákladům. Ukrajina také získala bezcelní přístup na evropský trh s možností volného obchodu s obilím a olejninami, jakož i s velkým množstvím drůbeže, vajec a medu, což znemožňuje maďarským a středoevropským zemědělcům konkurovat.

    Nagy zdůraznil, že omezení dovozu do Maďarska je dočasné a potrvá do 30. června 2023, což může být dostatečný čas na přijetí smysluplných a trvalých opatření EU pro trvalé řešení.

    Zemědělský sektor podle ní očekává, že EU zajistí spravedlivé tržní podmínky pro evropské zemědělství. Maďarská vláda bude vždy stát na straně maďarských zemědělců a bude chránit maďarské zemědělství, uvedl ministr.

    Navzdory požadavkům několika postižených členských států na řešení na úrovni Unie EU dosud neučinila nic pro nápravu situace.

    Ukrajinské ministerstvo zemědělství vyjádřilo zklamání nad rozhodnutím Polska a uvedlo, že rozhodnutí je v rozporu s dohodou mezi oběma zeměmi. V prohlášení dále uznalo, že polští zemědělci jsou v obtížné situaci, ale že „situace ukrajinských zemědělců je ze všech nejpalčivější“.

    Zákonný nástroj zakazující dovoz vybraných produktů z Ukrajiny představil polský ministr rozvoje a technologií Waldemar Buda. Na Twitteru uvedl, že „v odpovědi na otázky, které se objevují, má zákaz komplexní charakter včetně tranzitu tohoto zboží přes Polsko“.

    Tranzit bude předmětem jednání s Ukrajinou ohledně zpřísnění systému, aby byly stanoveny „záruky, že tyto výrobky nezůstanou v Polsku“. Mezi zakázané zboží patří obilí, cukr, ovoce a zelenina, vína, maso, mléčné výrobky a drůbež.

    V loňském roce způsobila ruská námořní blokáda ukrajinských dodávek obilí nárůst světových cen pšenice o 60 % během tří měsíců. Potravinová krize se týkala hlavně chudších zemí v Africe a Asii, takže západní země využily všech možných prostředků, aby dodávky z Ukrajiny odvezly. Mnoho těchto dodávek však zůstalo v Evropě, což vedlo k drastickému snížení cen pšenice.

    Země sousedící s Ukrajinou vytvořily solidární koridory pro přepravu obilí do přístavů EU tím, že posílily kapacitu železniční dopravy. Evropská unie zároveň zrušila dovozní cla vůči Kyjevu, takže obilí volně proudilo do Evropy za snížené ceny.

    V roce 2021 činil dovoz obilí z Ukrajiny do EU 287 000 tun a v roce 2022 se zvýšil na téměř 2,9 milionu tun.

    Zdroj: rmx.news

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑