Francouzský prezident Emmanuel Macron „pracuje na tajném plánu“ s Čínou, jehož cílem je přivést Rusko a Ukrajinu k jednacímu stolu již letos v létě, uvádí agentura Bloomberg. (Foto: Flickr)
S odvoláním na „lidi obeznámené s plány“, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, zpráva tvrdí, že Macron pověřil svého poradce pro zahraniční politiku Emmanuela Bonna, aby spolupracoval s šéfem čínské zahraniční politiky Wang Yi na vypracování „rámce“, který by mohl být použit jako výchozí bod pro budoucí jednání mezi Moskvou a Kyjevem.
Zpráva agentury Bloomberg přichází jen několik dní poté, co se Macron vrátil z kontroverzní cesty do Číny, během níž 45letý francouzský vůdce informoval svého čínského protějška Si Ťin-pchinga, že „počítá“ s tím, že Čína „přivede Rusko k rozumu“ a ukončí jeho válku na Ukrajině.
Zatímco se zdržel výslovného potvrzení zprávy agentury Bloomberg, nejmenované francouzské zdroje následně sdělily deníku The Daily Telegraph: „Macron během své cesty veřejně prohlásil, že chce přimět Čínu, aby se zavázala hrát konstruktivní roli. Samozřejmě proběhly diplomatické rozhovory, na které navazují další kroky.“
Ve středu v odpovědi na otázku týkající se Macronova údajného plánu mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl: ,,Čína se chystá jednat s Čínou: „Čína podporuje evropskou stranu, která vedena vlastními základními a dlouhodobými zájmy usiluje o co nejrychlejší obnovení mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou.“
Macronova smířlivá gesta vůči Pekingu jsou v ostrém kontrastu se stále více jestřábím postojem ostatních lídrů EU. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v březnovém projevu v Bruselu ostře odsoudila rozhodnutí Číny pěstovat vřelejší vztahy s Ruskem, a to i přes jeho plnou invazi na Ukrajinu.
„Prezident Si se zdaleka nenechal odradit krutou a nezákonnou invazí na Ukrajinu a udržuje s Putinem ‚neomezené přátelství‘,“ uvedla von der Leyenová. „To, jak bude Čína pokračovat v interakci s Putinovou válkou, bude určujícím faktorem pro budoucí vztahy mezi EU a Čínou.“
Šéfka EU následně doprovázela Macrona na jeho cestě do Pekingu, během níž varovala Čínu, aby neposkytovala Rusku zbraně, které by mu pomohly vyhrát válku, a potvrdila, že „pevně stojí za“ desetibodovým mírovým plánem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, a nikoli za alternativním dvanáctibodovým mírovým návrhem Číny.
šNa rozdíl od čínského plánu Zelenského návrh výslovně odsuzuje ruskou invazi a vyzývá ke zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání ruských válečných zločinů.
Macron naopak během své návštěvy čínský plán lehce pochválil, ačkoli se zastavil před jeho plným schválením: „Souhlasíme se vším, co je v [čínském plánu]?“ zeptal se francouzský prezident. „Ne, ale ukazuje ochotu hrát zodpovědnou roli a pokusit se vybudovat cestu k míru.“
Zdroj: brusselstimes.com