• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jak napsat životopis, který zaujme?

    27-4-2023 AC24 171 489 slov zprávy
     

    Najít práci snů není tak snadné. Co ale dělat, když narazíte na skvělou nabídku? Pečlivě připravený životopis je v takové situaci klíčem k úspěchu a my vám poradíme, jak ho napsat. (Foto: Pexels)

    Náborové agentury každodenně dostávají stovky životopisů. Tyto životopisy jsou agenturou předem prověřeny a poté předány interním personalistům. Tím však prvotní screening nekončí. Náboráři používají další metody prověřování, jako jsou pohovory a hodnotící testy, aby zajistili, že najdou vhodné kandidáty na nabízené pozice. Vzhledem ke zdlouhavému procesu a velkému počtu životopisů přijatých na každou pozici mají zkušení náboráři na prověření životopisu pouze 5-10 sekund. Právě proto musí zaujmout už na první pohled.

    Životopis – zaměřený na shrnutí zkušeností a dovedností

    Životopis je přehled vašich zkušeností a dovedností. Měl by být co nejpřehlednější, aby náboráři mohli v krátkém čase zjistit vše, co potřebují. Celý strukturovaný životopis by se měl vejít na maximálně 2 strany A4. Nemusíte zacházet do přílišných podrobností, stačí základní informace nebo krátká věta, která doplní informace o vašich pracovních zkušenostech.

    Struktura životopisu

    Strukturovaný životopis musí obsahovat 4 základní sekce: osobní údaje, zaměstnání, vzdělání a další znalosti.

    Osobní a kontaktní údaje:

    Zde uvedete své jméno, příjmení, titul, datum narození, bydliště, telefonní číslo, na kterém jste k zastižení, a e-mailovou adresu.

    Povolání:

    Tato část vašeho životopisu je nejdůležitější. Věnujte jí největší pozornost a jednotlivé zkušenosti uvádějte v chronologickém pořadí – začněte tou nejnovější. Uveďte název zaměstnavatele, dobu, po kterou jste u něj pracovali, název pracovní pozice a stručný popis vaší pracovní náplně.

    Vzdělání:

    Uveďte nejvyšší dosažené vzdělání. Neváhejte uvést i případné nedokončené studium. Můžete také uvést kurzy, které jste absolvovali, nebo studijní stáže v zahraničí. Upozorňujeme, že základní škola se do životopisu nezahrnuje.

    Další dovednosti a znalosti:

    Na tomto místě je vhodné uvést vaše jazykové nebo počítačové znalosti. Vždy se snažte tyto informace přizpůsobit tomu, co zaměstnavatel potřebuje. Můžete uvést i další dovednosti, kterými chcete potenciálního zaměstnavatele zaujmout. Do této části patří také váš řidičský průkaz a zájmy – dávejte si však pozor, abyste uvedli pouze ty, které o vás něco důležitého vypovídají.

    Co do životopisu nepatří?

    Nemusíte zde uvádět další informace, jako je rodinný stav, nebo místo narození — tyto informace zbytečně zabírají místo. Pokud chcete přiložit fotografii, vyvarujte se snímků z rodinných oslav nebo fotek s domácím mazlíčkem. Fotografie musí být velmi seriózní, nejlépe průkazová.

    Obvykle se životopis posílá jako soubor ve Wordu nebo v PDF. Dejte si pozor, aby životopis šel hned vytisknout. Následně soubor s životopisem přiložte k emailu. Text emailu by měl obsahovat krátké sdělení o tom, že se jedná o reakci na práci a pár slov o tom, proč vás inzerát zaujal.

    Životopis si můžete sestavit pohodlně online

    Pro ty, kdo nemají s psaním životopisu zkušenosti, je online životopis užitečným pomocníkem. Dostupné editory jsou většinou bezplatné a nabízí již předpřipravené části, které by v životopise neměly chybět. Pokud nevíte, který editor vybrat, mrkněte na Ahoy Career, který pro vás připravil přehled těch nejlepších.

    Komerční sdělení.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑