• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    5 ekonomických katastrof, které se dějí právě teď

    30-4-2023 AC24 89 940 slov zprávy
     

    Našim vůdcům se dlouho dařilo úspěšně kopat do země, ale nyní se z mnoha našich dlouhodobých problémů stávají problémy krátkodobé a ekonomické vyhlídky do konce roku 2023 jsou mimořádně chmurné. (Foto: Flickr)

    Žádné z ekonomických potíží, které v tuto chvíli zažíváme, by však neměly nikoho z nás šokovat. Pravdou je, že jsme před všemi těmito věcmi byli varováni s dostatečným předstihem.

    Mnoho nezávislých hlasů nás varovalo, že nesmírně hloupá ekonomická rozhodnutí našich představitelů budou mít vážné následky, a nyní se tyto vážné následky začínají projevovat přímo před našima očima.

    Následuje 5 ekonomických katastrof, před kterými jsme byli předem varováni a které se odehrávají právě teď…

    #1. Byli jsme varováni, že přijde velká krize komerčních nemovitostí, a nyní je tady. Ve skutečnosti jsme právě byli svědky dalšího masivního selhání…

    V souvislosti s nedávným napětím v regionálním bankovním sektoru se nálada v americkém sektoru komerčních nemovitostí (CRE) – a zejména v sektoru kancelářských nemovitostí – změnila na negativní, protože investoři se připravují na možné vedlejší účinky (k této pochmurné přehlídce se připojily i banky JPM, Morgan Stanley a Goldman Sachs), zejména proto, že na titulních stranách novin se i nadále objevují prominentní případy nesplácení, protože dlužníci čelí vyšším nákladům na dluhovou službu a refinancování se stává mnohem obtížnějším před splatností dluhu CRE ve výši 400 miliard dolarů jen v tomto roce.

    Poslední zpráva, která podněcuje obavy z možné krize v oblasti CRE, se týká fondu patřícího gigantu Brookfield, který nesplácí hypotéku ve výši 161,4 milionu dolarů na dvanáct kancelářských budov ve Washingtonu.

    Podle agentury Bloomberg byl úvěr převeden na zvláštního správce, který spolupracuje s „dlužníkem na uzavření předsmluvní dohody a určení dalšího postupu“.

    #2. Byli jsme varováni, že dojde k rozsáhlému propouštění v důsledku zhoršení ekonomických podmínek ve Spojených státech. To se bohužel nyní děje všude kolem nás. Například v pondělí oznámila účetní firma Ernst & Young, že propustí tisíce vysoce placených pracovníků…

    Společnost Ernst & Young v pondělí oznámila, že zruší zhruba 3 000 pracovních míst ve Spojených státech, protože se snaží řešit změny v poptávce a „nadbytečné kapacity“ v částech svého podnikání.

    Toto snížení představuje méně než 5 % celkové pracovní síly americké firmy. EY popsala snížení počtu zaměstnanců jako „součást pokračujícího řízení našeho podnikání“ a uvedla, že nevyplývá z nedávného neúspěchu firmy při realizaci globálního rozpadu.

    #3 Byli jsme varováni, že největší bublina korporátního dluhu v dějinách světa nakonec splaskne, a nyní začínají korporace nesplácet své dluhy tempem, které by nás všechny mělo hluboce znepokojovat…

    V prvních třech měsících letošního roku nesplácelo své dluhy více společností po celém světě než v kterémkoli čtvrtletí od konce roku 2020, kdy podniky ještě brzdila omezení, která měla zastavit šíření Covidu.

    Ratingová agentura Moody’s ve své úterní zprávě uvedla, že v prvním čtvrtletí nesplácelo své dluhy 33 společností, které hodnotí, což je nejvíce od posledního čtvrtletí roku 2020, kdy nesplácelo dluhy 47 společností. Téměř polovina, tedy 15 společností, nesplácela své závazky minulý měsíc, což je nejvyšší měsíční počet od prosince 2020.

    Mezi podniky v selhání patřila banka Silicon Valley, která se zhroutila v březnu, její holdingová společnost SVB Financial Group a banka Signature Bank.

    #4 Byli jsme varováni, že v roce 2023 budeme svědky dramatického nárůstu bankrotů, a přesně to se děje…

    Počet návrhů na bankrot v celých Spojených státech vzrostl v březnu již třetí měsíc po sobě ve všech hlavních odvětvích. Podle údajů společnosti Epiq Bankruptcy, která poskytuje údaje, technologie a služby amerických konkurzních soudů, bylo minulý měsíc vyhlášeno celkem 42 368 nových konkurzů.

    To je o 17 % více než 36 068 návrhů v březnu 2022 a jedná se o nejvyšší počet měsíčních návrhů na bankrot od dubna 2021.

    Údaje společnosti S&P Global Market Intelligence ukázaly, že v březnu bylo podáno 71 návrhů na bankrot podniků, což představuje skok oproti 58 návrhům v předchozím měsíci. Jedná se o nejvyšší měsíční celkový počet od července 2020 a čtvrtý měsíc nárůstu v řadě.

    #5 Byli jsme varováni, že zbytek světa nakonec začne odmítat americký dolar, a nyní „de-dolarizace“ probíhá „ohromujícím“ tempem…

    Podle Stephena Jena dolar ztrácí svůj rezervní status rychlejším tempem, než se obecně předpokládá, protože mnozí analytici nezohlednili divoké pohyby směnných kurzů v loňském roce.

    Podíl zelené bankovky na světových rezervách se loni propadl desetinásobným tempem oproti průměru posledních dvou desetiletí, protože řada zemí hledala alternativy poté, co ruská invaze na Ukrajinu vyvolala sankce, napsali Jen a jeho kolegyně z Eurizon SLJ Capital Ltd. Joana Freireová v poznámce. Po očištění o pohyby směnných kurzů ztratil dolar od roku 2016 přibližně 11 % svého tržního podílu a dvojnásobek od roku 2008, uvedli.

    „Dolar utrpěl v roce 2022 ohromující propad svého tržního podílu jako rezervní měny, pravděpodobně v důsledku svalnatého používání sankcí,“ napsali Jen a Freireová. „Výjimečné kroky USA a jejich spojenců proti Rusku zaskočily velké země držící rezervy,“ z nichž většinu tvoří rozvíjející se ekonomiky z tzv. globálního Jihu, uvedli.

    Bohužel se stále nacházíme teprve v počátečních fázích tohoto hospodářského kolapsu.

    Široká veřejnost začíná chápat, že se věci strašlivě zvrtly, a právě zveřejněný průzkum CNBC zjistil, že Američané „nikdy nebyli tak negativně naladěni vůči ekonomice“ jako v tuto chvíli…

    Podle nejnovějšího celoamerického ekonomického průzkumu CNBC se Američané uprostřed přetrvávající inflace, vyšších úrokových sazeb a obav z recese ještě nikdy nestavěli k ekonomice tak negativně jako nyní.

    Rekordních 69 % veřejnosti má negativní názory na ekonomiku v současnosti i v budoucnosti, což je nejvyšší procento v sedmnáctileté historii průzkumu.

    Dokonce i v nejtemnějších dnech let 2008 a 2009 byli Američané ohledně budoucnosti ekonomiky optimističtější než nyní.

    Jen se nad tím zamyslete.

    Jsme v opravdu velkých problémech.

    Samozřejmě, že tato nová hospodářská krize se plně projeví až po nějaké době.

    Ale už oficiálně přišla.

    Následující měsíce budou plné ekonomické bolesti, která způsobí obrovský zmatek v celé naší společnosti.

    Michael Snyder

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑