• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Putin a Zelenskyj se k projednání mírového plánu skrze africkou delegaci

    17-5-2023 AC24 40 695 slov zprávy
     

    Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj se podle jihoafrického prezidenta dohodli na oddělených schůzkách s delegací hlav afrických států, na nichž budou diskutovat o možném plánu na ukončení války na Ukrajině. (Foto: Shutterstock)

    Cyril Ramaphosa o víkendu telefonicky hovořil se svými ruskými a ukrajinskými protějšky, uvedl mluvčí jeho úřadu. Dohodli se, že v Moskvě, respektive v Kyjevě, uspořádají „mírovou misi afrických lídrů“.

    Vedoucí představitelé Zambie, Senegalu, Konga, Ugandy a Egypta se plánují k panu Ramaphosovi na misi připojit, uvedl prezident. Dodal, že Putin a Zelenskyj mu dali zelenou k „zahájení příprav“.

    Žádné podrobnosti o možných parametrech rozhovorů neuvedl. Pan Zelenskyj již dříve uvedl, že nebude uvažovat o mírové dohodě o ukončení 15 měsíců trvající války, dokud se ruské síly plně nestáhnou z ukrajinského území.

    Generální tajemník OSN Antonio Guterres byl o plánovaných jednáních africké delegace informován a „uvítal tuto iniciativu“, uvedl pan Ramaphosa. ¨

    Z lídrů, kteří se mají s panem Ramaphosou setkat, se k podpoře Západu přiklání Zambie a Kongo. Senegal a Uganda jsou spíše nakloněny Rusku. Egypt se snaží zaujmout ke konfliktu vyvážený postoj.

    ‚S prezidentem Putinem i prezidentem Zelenským jsem se dohodl, že zahájíme přípravy na jednání s hlavami afrických států,‘ uvedl jihoafrický lídr na tiskové konferenci v Kapském Městě během státní návštěvy singapurského premiéra Lee Hsien Loonga.

    „Doufáme, že budeme intenzivně jednat.“

    Konkrétní termín návštěvy ani další podrobnosti neuvedl, řekl pouze, že konflikt byl ‚zničující‘ a Afrika ‚jím také velmi trpí‘.

    Africké země byly těžce zasaženy rostoucími cenami obilí a dopady na světový obchod, které jsou přičítány válce.

    Ramaphosa uvedl, že afričtí představitelé v posledních měsících jednali a konzultovali, jak může kontinent usnadnit ukončení války.

    ‚O tom jsme jako afričtí lídři hovořili, protože jsme dospěli k závěru, že konflikt v této části světa, jakkoli se Afriky nedotýká přímo v podobě úmrtí a zničení naší infrastruktury, má dopad na životy mnoha Afričanů, pokud jde o potravinovou bezpečnost. Ceny hnojiv, obilovin a pohonných hmot se zvýšily,“ řekl.

    Díky Nadaci Brazzaville jsme mohli vést tyto diskuse a zásadní pro naše diskuse je snaha o mírové řešení ničivého konfliktu na Ukrajině, jeho cena v lidských životech a dopad na africký kontinent.

    Rusko napadlo Ukrajinu v únoru loňského roku, ale válka z velké části uvázla na mrtvém bodě, ačkoli se očekává, že Ukrajina brzy zahájí protiofenzívu ve snaze získat zpět území okupované Ruskem a zatlačit Putinovy síly zpět na východ.

    Jihoafrická republika, která je považována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy na kontinentu, tvrdí, že je nestranná, a zdržela se hlasování o rezolucích OSN o válce.

    Oznámení přišlo den poté, co Ramaphosa prohlásil, že Jihoafrická republika byla pod „mimořádným tlakem“, aby si v konfliktu vybrala stranu.

    To následovalo po obvinění ze strany Spojených států, že Pretorie dodává zbraně Moskvě – což by bylo v rozporu s její proklamovanou neutralitou.

    Mírová mise bude poslední z řady dosud neúspěšných diplomatických snah o zastavení války.

    V úterý měl do Kyjeva na dvoudenní návštěvu přijet zvláštní čínský vyslanec, aby podpořil mírová jednání vedená Pekingem.

    Minulý týden Guterres řekl španělským novinám, že mírová jednání „nejsou v tuto chvíli možná„, neboť obě strany „jsou přesvědčeny, že mohou vyhrát“.

    Ramaphosa však uvedl, že africká iniciativa se setkala s „opatrnou podporou“ ve Washingtonu a v řadě evropských hlavních měst, která navštívili „zprostředkovatelé“ pověření představením tohoto plánu.

    Toto úsilí by mohlo Pretorii pomoci rehabilitovat její image neutrálního hráče a prostředníka po obviněních, že se přiklonila k Rusku.

    Velitel jihoafrických pozemních sil byl v pondělí v Moskvě, aby jednal o vojenské spolupráci, což je poslední z řady incidentů, které kritici označují za důkaz příklonu ke Kremlu.

    Minulý týden americký vyslanec v Pretorii uvedl, že Spojené státy se domnívají, že na ruskou nákladní loď, která v prosinci zakotvila na námořní základně v Kapském Městě, byly naloženy zbraně a munice.

    V úterý jihoafrický ministr obrany Thandi Modise v rozhovoru pro místní noviny Mail & Guardian toto obvinění popřel.

    „Všichni nyní vidí strašidlo jménem Jihoafrická republika. Mohu vám kategoricky říci, že jsme do Ruska neposlali fokol, ani kousek Chappies,‘ řekla s odkazem na místní populární značku žvýkaček a použila afrikánskou expresivní frázi znamenající ‚vůbec nic‘.

    V pondělí Ramaphosa prohlásil, že Jihoafrická republika se nenechá zatáhnout „do soupeření mezi globálními mocnostmi“, přestože čelila „mimořádnému tlaku“, aby tak učinila.

    s

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑