V době, kdy 194 zemí pokračuje v práci na návrzích pandemických dohod, které by Světové zdravotnické organizaci (WHO) udělily větší pravomoci. (Foto: Flickr)
Vyzval Globální výbor pro monitorování připravenosti (GPMB), orgán svolaný WHO, k provedení celosvětové pandemické simulace do konce tohoto roku, aby se otestovala účinnost nových podmínek předtím, než je členské země v roce 2024 podepíší.
„Jsme velmi přesvědčeni, že nemůžeme čekat na další mimořádnou událost, abychom zjistili, jak dobře bude pandemická dohoda a změny IHR fungovat; musíme to vědět hned,“ prohlásila 22. května Joy Phumaphiová, spolupředsedkyně GPMB.
„Navrhujeme proto, aby členské státy spolu s dalšími klíčovými zúčastněnými stranami provedly simulační cvičení na základě návrhu dohody a návrhu změn IHR ještě letos, než budou dokončeny a přijaty.“
Mezinárodní jednání o centralizaci opatření souvisejících s pandemií v rámci WHO probíhala po celé letošní jaro. Zahrnují „nultý návrh“ pandemické dohody WHO a změny Mezinárodních zdravotnických předpisů (IHR), jakož i diskuse mezi různými podvýbory WHO, organizacemi OSN a finančními složkami, jako je Světová banka. Současné kolo jednání o pandemické dohodě a změnách IHR probíhá za zavřenými dveřmi v Ženevě, ale prohlášení některých pomocných skupin, jako je GPMB, mohou objasnit tón diskusí.
Phumaphi uvedl, že „Manifest připravenosti“ GPMB obsahuje tři „testy“ pro smlouvu a změny IHR. Jedná se o to, zda jsou smlouva a změny IHR „dostatečně silné“, zda „zajišťují spravedlnost a soudržnost“ a zda „mají robustní mechanismy monitorování a odpovědnosti“.
Velvyslankyně Pamela Hamamoto v současné době jménem Spojených států vyjednává o podmínkách pandemické dohody WHO. Ačkoli je jazyk dohody a revize IHR často neprůhledný a byrokratický, analytici tvrdí, že konečným cílem reforem je svěřit WHO větší pravomoci v oblasti pandemie a dosáhnout toho, aby tyto pravomoci přesahovaly rámec mimořádných pandemických situací.
„Jde o centralizaci pravomocí nad mimořádnými zdravotními událostmi,“ řekl deníku The Epoch Times David Bell, lékař veřejného zdravotnictví a bývalý pracovník WHO, který se specializuje na epidemickou politiku. „Dojde k centralizaci pravomocí v rámci WHO, zejména u generálního ředitele, a k rozšíření působnosti na to, čemu se říká One Health.“
V dubnu delegáti ze Spojených států souhlasili s čínským návrhem, že nové návrhy IHR nebudou poskytovány veřejnosti. Hamamoto uvedl, že „v této fázi mám určité obavy ze sdílení návrhu všem zúčastněným stranám vzhledem k tomu, v jaké fázi procesu se nacházíme“.
V reakci na to napsalo několik neziskových organizací a odborníků na zdravotnictví dopis ministru zdravotnictví a sociálních služeb Xavieru Becerrovi a ministru zahraničí Antony Blinkenovi, v němž protestovali proti utajení jednání.
„Snaha vytvořit závoj utajení, který nyní obklopuje věcná a technická textová jednání o pandemické smlouvě WHO, vytváří nebezpečný precedens pro tvorbu norem na multilaterální úrovni,“ napsaly. „Podkopává také důvěru v tento proces v době, kdy útoky na WHO a pandemickou dohodu sílí.“
V Manifestu o připravenosti GPMB se uvádí, že „úspěch těchto reforem bude do značné míry záviset na přijetí koordinovaného přístupu k PPPR v rámci iniciativy „Jedno zdraví“, do níž budou zapojeny všechny země, mezinárodní a regionální organizace, finanční instituce a soukromý sektor“.
PPPR je zkratka WHO pro pandemickou prevenci, připravenost a reakci. „One Health“ odkazuje na rozšíření reakce na pandemie tak, aby potenciálně zahrnovala i takové věci, jako je zemědělství, chudoba a změna klimatu, které by mohly buď způsobit nebo zhoršit propuknutí epidemie, nebo jiným způsobem zhoršit zdraví lidí.
„One Health je vše, co v biosféře ovlivňuje blahobyt člověka v jeho současné definici,“ řekl Bell. Současné vyjednávané podmínky by podle něj nejen rozšířily rozsah mandátu WHO, ale také by jí udělily pravomoc jednat v případě, že je vnímána „hrozba“ pandemie, na rozdíl od skutečného pandemického ohrožení.
Zdroj: theepochtimes.com