• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    JAR zvažuje přesunutí summitu BRICS do Číny kvůli zatykači na Putina

    15-6-2023 AC24 54 506 slov zprávy
     

    Jihoafrická média informují, že země zvažuje, že se vzdá role hostitele letošního summitu BRICS kvůli rostoucímu tlaku Západu v souvislosti se zatykačem ICC na ruského prezidenta Vladimira Putina. (Foto: Wikimedia)

    Právě 17. března vydal Mezinárodní trestní soud zatykač na základě obvinění z válečných zločinů, který „vyžaduje“, aby země, jež jsou smluvními stranami Římského statutu, zatčení provedly. Jihoafrická republika jako signatář by tuto povinnost měla, ale nesignatářské země, jako je Čína nebo Indie, tuto povinnost nemají.

    Patnáctý summit BRICS se má v současné době konat koncem srpna tohoto roku v jihoafrickém Durbanu, ale kontroverze ohledně plánů osobní cesty prezidenta Putina vrhly na tuto událost stín.

    Ke kontroverzi přispělo i to, že jihoafrická vláda původně prohlásila, že všem mezinárodním představitelům, kteří se summitu BRICS zúčastní, udělila zákon o diplomatické imunitě a výsadách. Poté tlak soustředěný na Římský statut jen zesílil.

    Jedna zpráva v jihoafrických médiích přinesla následující tvrzení:

    Jihoafrická republika zkoumá možnost přesunout srpnový summit BRICS do Číny, aby se vyhnula právnímu dilematu, kterému by musela čelit v případě zatčení ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by navštívil Jihoafrickou republiku, tvrdí úředníci.

    Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se k této myšlence vyjádřil pohrdavě, když byl na ni dotázán po čtvrtečním zasedání ministrů zahraničí zemí BRICS v Kapském Městě.

    Poněkud rozporuplně uvedl, že o tomto nápadu informoval „britský bulvár a já britské noviny nečtu“ – zřejmě narážka na deník Daily Telegraph. Jihoafrická ministryně mezinárodních vztahů Naledi Pandorová uvedla, že otázku možné Putinovy účasti na summitu ministři zahraničí neprojednávali.

    Jihoafrické oficiální zdroje však potvrdily, že Pretorie skutečně vážně uvažuje o přesunu summitu do Číny – s druhou možností uspořádat summit virtuálně – pro všech pět prezidentů bloku, jehož součástí jsou také Čína, Indie a Brazílie.

    Čína se proti tomuto tlaku ohradila a nabídla Jihoafrické republice pomoc v oblasti bezpečnosti:

    Nejvyšší čínský policejní důstojník přislíbil Jihoafrické republice, že Peking pomůže posílit bezpečnost srpnového summitu BRICS uprostřed sporů ohledně možné účasti ruského prezidenta Vladimira Putina, na kterého je vydán mezinárodní zatykač.

    Během čtvrtečního setkání s jihoafrickým ministrem policie Bheki Cele v Pekingu ministr veřejné bezpečnosti Wang Xiaohong uvedl, že Čína je ochotna spolupracovat s Jihoafrickou republikou na „posílení bezpečnosti“ summitu BRICS, který se bude konat 22.-24. srpna v Johannesburgu.

    Existují precedenty, kdy byla hlavám států udělena dočasná imunita – například když súdánský prezident Omar al-Bašír navštívil Jihoafrickou republiku v roce 2015, přestože byl v té době hledán Mezinárodním trestním soudem pro válečné zločiny. To však bylo tehdy právně napadeno u jihoafrických soudů.

    Není jasné, jak reálné a praktické by bylo v této pozdní fázi skutečně přesunout summit BRICS do jiné hostitelské země. Jihoafričtí představitelé se snažili vše bagatelizovat jako odvádění pozornosti:

    Naledi Pandor, pretorijský ministr mezinárodních vztahů a spolupráce, nedávno prohlásil: „Regionální konflikt nenahradil vymýcení globální chudoby jako největší globální výzvu,“ uvedl. „Tohle není svět, v jaký jsme doufali, když skončila studená válka.“

    Jiní však zpochybňují „neutrální“ postoj Jihoafrické republiky k válce na Ukrajině vzhledem k nedávným obviněním amerických představitelů z tajných obchodů s jihoafrickými zbraněmi dodávanými do Ruska. Pretorie však tato obvinění vyvrátila.

    Zdroj: dailymaverick.co.za

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑