• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nizozemská vláda se zhroutila v patové situaci ohledně přistěhovalecké politiky

    9-7-2023 AC24 53 664 slov zprávy
     

    Pro globalisty z WEF, kteří létají soukromými tryskáči, to nebyl dobrý měsíc: nejprve nepokoje ve Francii a nyní (nejnovější) pád vlády nizozemského premiéra Marka Rutteho, přičemž obzvlášť bolestivý výprask způsobilo to, že k němu došlo kvůli otázce blízké srdci miliardářských globalistů: imigraci. (Foto: Twitter / ilustrační)

    V pátek se nizozemská vláda zhroutila poté, co se jí nepodařilo dosáhnout rozhodnutí, jak omezit příliv žadatelů o azyl do země. Krize vyvřela poté, co Rutteho vláda zjistila, že nemůže pokročit dál než do patové situace ohledně plánu navrženého premiérovou konzervativní stranou VVD na rozdělení uprchlických rodin a omezení počtu migrantů vstupujících do Nizozemska, který dvě strany jeho čtyřkoalice odmítly podpořit.

    Není žádným tajemstvím, že koaliční partneři mají na imigrační politiku rozdílné názory. Dnes bohužel musíme konstatovat, že tyto rozdíly se staly nepřekonatelnými. Proto podám králi demisi celého kabinetu,“ řekl Rutte na televizní tiskové konferenci.

    Rutte, který je nejdéle sloužícím premiérem země, v důsledku rozpadu vlády rezignoval, ale zůstane ve funkci, dokud nebude vybrán nový předseda vlády. Tisková agentura ANP s odvoláním na národní volební výbor uvedla, že volby se nebudou konat dříve než v polovině listopadu. Dočasná vláda nemůže rozhodovat o nové politice, ale Rutte uvedl, že to nebude mít vliv na podporu Ukrajiny ze strany země.

    Páteční kolaps následoval po dvou dnech nočních jednání koalice o otázce imigrace, která – stejně jako ve všech ostatních západních zemích – zatěžuje již tak hustě osídlenou bytovou infrastrukturu země.

    Nizozemsko již má jednu z nejtvrdších imigračních politik v Evropě, ale pod tlakem pravicových stran se Rutte již několik měsíců snažil hledat způsoby, jak příliv žadatelů o azyl ještě více omezit.

    Koalice čtyř stran se již několik měsíců snažila dohodnout, jak se vypořádat s dramatickým přílivem tisíců migrantů hledajících útočiště, včetně těch z afrických zemí a Ukrajiny.

    Jak uvádí deník Post, mezi různými návrhy, které koalice zvažovala, bylo vytvoření dvou tříd azylu, dočasné pro lidi prchající před konflikty a trvalé pro lidi, kteří se snaží uniknout pronásledování, a omezení počtu rodinných příslušníků, kteří se mohou připojit k žadatelům o azyl v Nizozemsku.

    Rutte prosazoval kontroverzní návrh, který by omezil vstup dětí válečných uprchlíků, kteří již v zemi jsou, a rodiny by musely čekat nejméně dva roky, než se budou moci spojit. Centristické strany D66 a Křesťanská unie však uvedly, že navrhovaná politika zachází příliš daleko, a odmítly všechny plány, které podporovaly přísné omezení migrace.

    Po několika nocích bez pokroku se strany jednomyslně rozhodly, že v této otázce nemohou dosáhnout dohody a nemohou nadále zůstat v koalici.

    Otázka přistěhovalectví se stala klíčovým politickým problémem a pravděpodobně bude ústředním bodem nového volebního cyklu. V roce 2022 požádalo v Nizozemsku o azyl více než 21 500 neevropských občanů, ale to bledne ve srovnání s tím, co se blíží: předpokládá se, že letos počet žádostí o azyl v zemi překročí 70 000, čímž bude překonán předchozí rekord z roku 2015.

    V loňském roce přijímací střediska v zemi odmítala uprchlíky z přeplněných ubytovacích komplexů a nutila je spát venku v nuzných podmínkách. Stovky žadatelů o azyl bez domova zůstaly bez přístupu k pitné vodě, hygienickým zařízením a zdravotní péči nebo jen s omezeným přístupem k nim.

    Nizozemsko nyní trpí důsledky, před nimiž před mnoha lety varoval skandály opředený Geert Wilders ze Strany pro svobodu, který byl navzdory široké podpoře obyvatelstva establishmentem zesměšňován a izolován.

    Rutteho koalice bude sloužit až do příštích voleb, které by se mohly konat nejdříve v polovině listopadu, uvedla tisková agentura ANP. Ale ne že se vrátí. Koneckonců to bude již potřetí, co se jeho vláda rozpadne; poprvé to bylo v roce 2012 kvůli neshodám ohledně úsporných opatření a poté znovu v roce 2021, kdy odstoupil kvůli debaklu s dotacemi na péči o děti.

    Šestapadesátiletý Rutte je nejdéle sloužícím předsedou vlády v historii Nizozemska a po maďarském Viktoru Orbánovi nejstarším v EU. Očekává se, že v příštích volbách opět povede svou stranu VVD.

    Zdroj: nypost.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑