• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Laboratorně pěstované umělé maso může být horší pro životní prostředí

    21-7-2023 AC24 43 558 slov zprávy
     

    Podle nedávné studie může být laboratorně pěstované „maso“ potenciálně horší pro životní prostředí než skutečné hovězí maso a může mít ještě větší uhlíkovou stopu. (Foto: Flickr)

    Tato zpráva následuje po rozhodnutí amerického ministerstva zemědělství (USDA), které 21. června schválilo rozhodnutí Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dát zelenou prodeji laboratorně pěstovaného masa americkým spotřebitelům.

    Společnost GOOD Meat, která ve svých laboratořích pěstuje maso na buněčné bázi, v červnu oznámila, že USDA schválila prodej jejích produktů.

    Obhájci laboratorně pěstovaného masa, které je kultivováno ze zvířecích buněk, si pochvalují, že je aktivisté považují za ekologičtější než hovězí maso, protože ve srovnání s chovem skotu spotřebuje méně půdy, vody a neprodukuje žádné skleníkové plyny.

    Spojené státy se připojily k Singapuru jako jediná země, která schválila maso „vypěstované z buněk“ pro lidskou spotřebu.

    Oficiálním vládním schvalovacím procesem prozatím prošlo pouze kuřecí maso, kterému byl dopisem „bez otázek“ udělen souhlas s distribucí, ale vepřové a hovězí maso si bude muset počkat.

    Předběžná studie vědců z Kalifornské univerzity v Davisu však zjistila, že dopady laboratorně pěstovaného nebo „kultivovaného“ masa na životní prostředí budou na základě současných a blízkých výrobních metod pravděpodobně „řádově“ vyšší než u jeho přirozeného protějšku.

    Falešné maso a více energie

    Amy Quintonová z katedry potravinářství Kalifornské univerzity v Davisu oznámila 22. května ve zprávě předběžné výsledky studie o dopadu laboratorně pěstovaného masa na životní prostředí.

    Výzkumníci hodnotili množství energie potřebné k výrobě umělého hovězího masa a skleníkových plynů, které se při ní uvolňují, a porovnávali je s tradiční výrobou organického masa.

    Bylo zjištěno, že rozšíření výroby pomocí současných laboratorních metod je energeticky velmi náročné.

    Laboratorně pěstované maso se vyrábí za použití vysoce rafinovaných nebo přečištěných růstových médií, což jsou složky používané k množení živočišných buněk, a je podobné tomu, jak biotechnologické firmy vyrábějí své léky.

    Tým z Kalifornské univerzity v Davisu zjistil, že potenciál globálního oteplování u laboratorně pěstovaného masa, které se vyrábí tímto postupem, je čtyřikrát až pětadvacetkrát vyšší než průměr u hovězího masa v maloobchodě.

    „Pokud společnosti musí čistit růstová média na farmaceutickou úroveň, spotřebovávají více zdrojů, což pak zvyšuje potenciál globálního oteplování,“ uvedl Derrick Risner, doktorand UC Davis, hlavní autor studie.

    „Pokud se tento produkt bude i nadále vyrábět s využitím ‚farmaceutického‘ přístupu, bude to horší pro životní prostředí a dražší než konvenční produkce hovězího masa,“ dodal.

    Výzkumníci doufají

    Konsorcium UC Davis Cultivated Meat Consortium, které studii vedlo, je skupina vědců, inženýrů, podnikatelů a pedagogů, kteří se zabývají výzkumem laboratorně pěstovaného masa.

    Průmysl umělého masa plánuje v budoucnu vytvořit laboratorně pěstované maso využívající především potravinářské přísady nebo kultury, které využívají méně energeticky náročné farmaceutické přísady a procesy.

    Doufají, že zlepšení ve vývoji technologie prostřednictvím „pharma to food“ zdokonalí výrobu výrobků z umělého masa.

    Mezi další cíle patří vytvoření a vyhodnocení buněčných linií, které by mohly být použity k pěstování masa a ke zlepšení struktury v kultivovaném mase.

    Já. Risner prohlásil, že pokud se nepodaří z laboratorního masa vytvořit hamburger šetrnější k životnímu prostředí, lze se z tohoto pokusu ještě poučit cennými vědeckými poznatky.

    „Možná to nepovede k ekologicky šetrnému komoditnímu masu, ale mohlo by to vést například k levnějším léčivům,“ dodal.

    „Měl bych jen obavy, aby se to příliš rychle nerozšířilo a neudělalo to něco škodlivého pro životní prostředí.“

    Zdroj: theepochtimes.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑