Protestující zdemolovali francouzské velvyslanectví v Niamey poté, co vojenská junta převzala moc v této západoafrické zemi závislé na pomoci a bezpečnosti.
Emmanuel Macron „nebude tolerovat žádný útok proti Francii a jejím zájmům“ v Nigeru a Paříž podnikne „okamžitou a nekompromisní odvetu“, uvedla v neděli francouzská vláda, když tisíce lidí demonstrovaly před francouzským velvyslanectvím v Niamey na podporu probíhajícího vojenského převratu.
„Kdokoli zaútočí na francouzské občany, armádu, diplomaty nebo francouzské základny, dočká se okamžité a nekompromisní odvety Francie,“ varoval Elysejský palác ve svém prohlášení. „Prezident republiky nebude tolerovat žádný útok proti Francii a jejím zájmům.“
Podle Quai d’Orsay se v Nigeru v současné době nachází 500 až 600 francouzských státních příslušníků.
„Francie rovněž podporuje všechny regionální iniciativy zaměřené na „obnovení ústavního pořádku“ a návrat zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, dodal palác.
Francouzské ministerstvo zahraničí rovněž odsoudilo „jakékoli násilí proti diplomatickým objektům, za jejichž bezpečnost je odpovědný hostitelský stát“.
Francie je klíčovým rozvojovým a bezpečnostním spojencem Nigeru a v současné době tam má 1 500 vojáků. Po převratu však v sobotu oznámila, že pozastavuje svou pomoc zemi.
Tisíce lidí demonstrovaly před francouzským velvyslanectvím v Niamey, kde byly nakonec rozehnány slzným plynem.
Někteří se pokusili vniknout do budovy, jiní strhli tabulku s nápisem „Francouzské velvyslanectví v Nigeru“ a poté ji rozdupali na asfaltu a nahradili ji ruskými a nigerijskými vlajkami.
Protest svolalo občanské hnutí M62, které nesouhlasí s operací francouzské armády Barkhane v Sahelu a na Sahaře.
Země západní Afriky se tuto neděli sejdou v Abuji na „mimořádném summitu“, aby zhodnotily situaci po vojenském převratu, který pravděpodobně vyústí v sankce, neboť junta v něm vidí hrozbu „bezprostřední vojenské intervence“.
Sesazený prezident Mohamed Bazoum, který má být zvolen v roce 2021, vstupuje do pátého dne v sekvestraci ve své soukromé rezidenci v prezidentském paláci, kterou střeží jeho tělesná stráž, jejíž šéf, generál Abdourahamane Tiani, předsedá juntě Národní rady pro ochranu vlasti (CNSP).
Po Mali a Burkině Faso je Niger, sužovaný útoky skupin napojených na Islámský stát a al-Káidu, třetí zemí v regionu, která od roku 2020 zažila státní převrat.
Zdroj: euronews.com