Na sociálních sítích se objevilo velké vzrušení z tvrzení o novém supravodiči, který funguje při pokojové teplotě, ale i za okolního tlaku. (Foto: Twitter)
Pokud jsou tato tvrzení pravdivá, svět by se mohl přiblížit k novému typu supravodiče, který někteří odborníci přirovnávají k vynálezu tranzistoru.
Minulý měsíc jihokorejští vědci publikovali dvě nové práce, které podle nich představují převratný úspěch: vývoj supravodiče, který pracuje při pokojové teplotě a standardním atmosférickém tlaku. Jedná se o obrovský krok vpřed, protože dosud všechny supravodiče vyžadovaly ke své funkci nízké teploty a vysoký tlak, což výrazně omezovalo jejich reálné využití.
Supravodič využívá materiál na bázi olova, který byl nazván „LK-99“. Takový průlom by znamenal obrovský skok pro účinnější přenos energie a vývoj výkonnějších vlaků maglev.
Nick Cheng, analytik společnosti Jefferies Financial Group Inc. řekl klientům: „Pokud se prokáže, že LK-99 je pravý a je možné ho vyrábět ve velkém, bude to mít převratný význam pro celou řadu průmyslových odvětví.“
Cheng pokračoval: „Mohly by se vyrábět kabely, které přenášejí energii beze ztrát, čímž se ušetří energie, a pokrok by mohl nastat i v oblasti počítačových čipů, železniční dopravy a lékařského zobrazování.“
First claimed successful replication of LK-99
Accomplished by a team at the Huazhong University of Science and Technology and posted 30 minutes ago.
Why this is evidence:
— Andrew Cote (@Andercot) August 1, 2023
The LK-99 flake slightly levitates for both orientations of the magnetic field, meaning it is not simply a… pic.twitter.com/bh0x9oqaz2
Zdroj: theverge.com