• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Skutečné záběry svržení atomové bomby na Hirošimu

    6-8-2023 AC24 42 263 slov zprávy
     

    Dnes je výročí dne z roku 1945, kdy Spojené státy svrhly na Hirošimu jadernou bombu Little Boy. Do konce roku 1945 zahynulo v Hirošimě 140 000 lidí. (Foto: Twitter)

    Z vojenského hlediska byl tento krok zbytečný, protože vojenská mašinérie císařského Japonska byla téměř vyřízená a sovětský vůdce Josif Stalin se chystal vyslat na Japonsko druhou frontu Rudou armádu. Místo toho byla bomba svržena, aby ospravedlnila miliardy vynaložené na projekt Manhattan a zastrašila Sovětský svaz.

    Poté, co byla Hirošima vymazána z mapy a obyvatelstvo začalo trpět následky radiace, Spojené státy utajily zkázu a peklo, které vzniklo. Úředníci bagatelizovali počet civilních obětí v obou městech a zprávy z Japonska o extrémním utrpení způsobeném „nemocí z ozáření“ zpochybňovali jako „propagandu“.

    George Weller z deníku Chicago Daily News začal přinášet obrazové zprávy o lidských obětech bombardování. Jeho příběhy byly cenzurním úřadem potlačeny a na veřejnost se dostaly až po 60 letech.

    Americký cenzurní úřad pod vedením generála Douglase MacArthura zakázal japonským novinářům jakékoli reportáže a fotografie. Americká armáda zabavila všechny historické zpravodajské záběry natočené několik dní po bombardování, tyto záběry by navždy zmizely. USA pak nařídily stejnému japonskému filmovému štábu natočit dokumentární film, který by byl označen jako přísně tajný a na další dvě a půl desetiletí pohřben v archivech. Názornější barevné záběry natočené americkou armádou by byly utajeny na další tři desetiletí.

    Prezident Harry Truman a všichni následující prezidenti USA se nedokázali ani omluvit za hrůzy, které se odehrály po použití jaderných zbraní na Hirošimu a Nagasaki.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑