Stačí, abyste prošli dveřmi obchodu s potravinami, a už jste obklopeni blesky a tučným nápisem „Energie!“. (Foto: Flickr)
Hlavní složky energetických nápojů – kofein, aminokyseliny a bylinné výtažky – slibují, že po jediném doušku vám dodají nadlidské soustředění a bdělost. Pod povrchem se však skrývá riziko, které může převážit nad zdánlivými výhodami. Je na čase se zeptat: Co když je tento příval energie spojen s vyšší cenou, než je jeho cena?
Počátky energetických nápojů lze vysledovat desítky let před jejich masovým rozšířením.
V roce 1929 byl ve Velké Británii uveden na trh nápoj Lucozade Energy na bázi glukózy (dříve Glucozade v roce 1927) jako doplněk stravy pro pacienty v nemocnicích, kteří se zotavovali z nemocí, včetně chřipky.
Později, v roce 1949, se Dr. Enuf, obsahující směs kofeinu, vitaminů skupiny B a cukru, stal prvním syceným energetickým nápojem ve Spojených státech, když byl uveden na trh v Chicagu.
Energetické nápoje se však celosvětově prosadily až po uvedení značky Red Bull v roce 1987 v Rakousku a jejích intenzivních marketingových kampaních. Red Bull, směs kofeinu, taurinu, vitaminů skupiny B a cukru, vytvořil standardní vzorec energetického nápoje, který dnes napodobuje mnoho značek.
Dnes má celosvětový trh s energetickými a sportovními nápoji hodnotu přes 159 miliard dolarů, přičemž jen na Spojené státy připadá téměř 14 miliard dolarů.
Kromě dospělých se k těmto energizujícím tonikům uchylují i teenageři, kteří chtějí dosáhnout studijních nebo sportovních výsledků. Některé školy začaly energetické nápoje zakazovat kvůli vysokému obsahu cukru a kofeinu, který může způsobit energetický kolaps, což ztěžuje dlouhodobé soustředění a studium.
Energetické nápoje sice mohou přinášet krátkodobé výhody, jako je bdělost a soustředění, ale výzkumy ukazují, že mohou mít i negativní dopady na zdraví.
„Množství a kvalita kofeinu uvnitř energetických nápojů poskytuje falešný zdroj energie,“ řekl Omar Eliwa, registrovaný lékárník ve Wisconsinu, deníku The Epoch Times. „Dostáváte více, než kolik je váš mozek schopen přijmout. Z dlouhodobého hlediska to škodí paměti, stárnutí buněk, vyčerpání živin a způsobuje to, že nemáte chuť jíst, takže to ovlivňuje i metabolismus.“
Tyto nápoje se zipem nepříznivě ovlivňují mozek tím, že způsobují následující:
Neurodegenerativní poruchy a stárnutí mozku
Podle studie z roku 2020 publikované v časopise Anatomy and Cell Biology mohou energetické nápoje s kofeinem způsobit neurodegenerativní změny v hipokampu, který je zásadní strukturou pro dlouhodobou paměť, u samců potkanů albínů.
Vysoký příjem cukru je také spojen se zvýšeným rizikem inzulínové rezistence. Inzulinová rezistence brání buňkám v celém těle, včetně mozkových buněk, dostatečně vstřebávat glukózu. Zhoršená inzulínová signalizace může časem přispět k neurodegeneraci a zrychlenému stárnutí mozku.
Inzulinová rezistence navíc přispívá k rozvoji Alzheimerovy choroby různými mechanismy, včetně eskalace oxidačního stresu, jak naznačuje studie publikovaná v časopise International Journal of Molecular Sciences v roce 2021.
„[Energetické nápoje] jsou často baleny v hliníku, což je neurotoxin, který je spojován s Alzheimerovou chorobou,“ řekla Dr. Aruna Tummala, integrativní psychiatrička ze společnosti Trinergy Health a zakladatelka Psychiatrie 2.0, pro The Epoch Times.
ADHD
Potravinářská barviva, jako je červené barvivo 40, známé také jako Allura Red AC, jsou běžná v energetických a sportovních nápojích. Mohou však snižovat vstřebávání minerálů, jako je zinek a železo, které jsou potřebné pro růst a vývoj.
Některé výzkumy naznačují, že umělá potravinářská barviva, jako je červené barvivo 40, mohou u dětí zhoršovat příznaky poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Randomizovaná kontrolovaná studie provedená v roce 2007 ve Velké Británii odhalila, že konzumace umělých barviv a/nebo široce používaného konzervantu benzoanu sodného je spojena se zvýšenou mírou hyperaktivity u dětí.
Metaanalýza provedená v roce 2012 odhadla, že přibližně 8 % dětí s ADHD má příznaky spojené s konzumací potravinářských barviv, a poukázala na potenciální přínos odstranění umělých barviv z jejich stravy.
Únava, nespavost a bolesti hlavy
„Cukrové a kofeinové kolapsy jsou velmi reálné,“ řekl Aidan Prud’Homme, student střední školy, deníku The Epoch Times. Denně konzumoval jeden až dva energetické nápoje, aby se ve škole soustředil a byl plný energie. Mezi doprovodné vedlejší účinky patřila dlouhodobá únava, bolesti hlavy a problémy se spánkem.
Kofein obsažený v energetických nápojích může jako diuretikum vést k dehydrataci, protože zvyšuje vylučování moči. Dostatečná hydratace je zásadní pro správnou funkci mozku, protože mozkové buňky se skládají především z vody. Dehydratace z energetických nápojů proto může způsobit únavu a špatnou koncentraci.
Podle doktora Tummaly mohou energetické nápoje vést k dlouhodobé nespavosti kvůli kofeinu, který obsahují. Kofein podporuje bdělost tím, že zvyšuje hladinu histaminu a glutamátu, neurotransmiterů, které narušují spánkové cykly.
Přerušení konzumace energetických nápojů může vést k vysazení kofeinu, což často způsobuje bolesti hlavy, uvedl Dr. Tummala. Po vysazení kofeinu se rozšiřují cévy, což způsobuje zvýšení průtoku krve a má za následek zvýšený tlak, který vyvolává bolest hlavy.
Úzkost
Energetické nápoje mohou zvyšovat hladinu katecholaminů, neurotransmiterů podílejících se na stresové reakci organismu. Nárůst těchto chemických látek zvyšuje srdeční frekvenci a průtok krve, což u některých lidí vyvolává reakci „bojuj nebo uteč“ a vede k úzkosti.
Záchvaty
Rostou obavy ze souvislosti mezi energetickými nápoji a zvýšeným výskytem záchvatů. Kofein v energetických nápojích podporuje uvolňování glutamátu a dopaminu, excitačních neurotransmiterů, a snižuje reaktivitu na GABA, inhibiční neurotransmiter v centrální nervové soustavě, čímž snižuje práh záchvatů, jak uvádí nedávný přehledový článek Nutrition. Záchvaty ustaly, když se jedinci zdrželi konzumace energetických nápojů.
Jak energetické nápoje ovlivňují zbytek těla
Obavy z celkových účinků energetických nápojů na zdraví celosvětově rostou. Například Polsko nedávno zakázalo prodej energetických nápojů obsahujících taurin a kofein osobám mladším 18 let.
Diabetes
„Děti dostávají náhlý příval cukru, což vytváří základ pro inzulinovou rezistenci a cukrovku 2. typu,“ řekl Dr. Tummala.
Vysoký obsah cukru v energetických nápojích může vést k inzulínové rezistenci, což má za následek zvýšenou hladinu glukózy v krvi, která může časem vést k prediabetu a diabetu 2. typu.
Kofein
Kofein a další povzbuzující složky energetických nápojů podněcují nadledvinky k uvolňování nadměrného množství stresového hormonu kortizolu. Časem může dojít k přetížení nadledvinek, což může vést k jejich vyčerpání (pdf), únavě a zhoršené reakci na stres.
Srdeční problémy
Vysoký obsah kofeinu v energetických nápojích je spojován se srdečními arytmiemi a náhlou srdeční smrtí,“ uvedl Dr. Tummala. Podle experimentální studie z roku 2022 s použitím králičích srdcí ovlivňují kofein a taurin srdeční rytmus a repolarizaci, což usnadňuje vznik arytmie. Nejméně jedna zpráva o případu u člověka rovněž spojuje nadměrnou konzumaci energetických nápojů s akutním srdečním selháním.
Po setkání s nepříjemnými vedlejšími účinky se středoškolák Aidan nakonec rozhodl pro zdravější nápoje.
Namísto spoléhání se na energetické nápoje může výběr zdravějších alternativ poskytnout trvalou energii a soustředění bez rizik.
Bylo prokázáno, že fyzická aktivita, například chůze, snižuje stres, zvyšuje hladinu energie a podporuje zdraví mozku.
Perlivá voda s trochou ovocné šťávy je osvěžující nápoj podobný limonádě plný antioxidantů. Bylinné čaje jako ibišek a rooibos také obsahují prospěšné antioxidanty a fytochemikálie.
Odborníci na zdraví zdůrazňují význam informovanosti rodičů o výběru nápojů u dětí.
„Jedním z kritických bodů, které mám proti energetickým nápojům, je klamavý způsob marketingu vůči spotřebiteli, který nemusí vědět, co je mu předkládáno,“ řekl pan Eliwa. „Musíme věnovat pozornost drobným detailům. Kontrolovat etikety,“ dodal. „Musíme chránit naše děti.“
Zdroj: theepochtimes.com