• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nulandová v Nigeru varuje vůdce převratu před ruským Wagnerem

    8-8-2023 AC24 46 591 slov zprávy
     

    Úřadující náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová v pondělí nečekaně navštívila nigerské hlavní město Niamey, kde vedla „obtížné“ rozhovory s vedením nigerské junty poté, co 26. července svrhla prezidenta Mohameda Bazouma. (Foto: Twitter / US Embassy)

    „Přicestovala do Niamey, aby vyjádřila vážné znepokojení nad nedemokratickými pokusy o převzetí moci a vyzvala k návratu k ústavnímu pořádku,“ oznámila Nulandová riskantní návštěvu vzhledem k tomu, že v zemi právě proběhl státní převrat. Je třeba poznamenat, že američtí představitelé zatím pro popis situace nepoužili termín „převrat“.

    Nulandová, nyní jako dvojka na ministerstvu zahraničí pod vedením ministra zahraničí Antonyho Blinkena, informovala novináře po setkání s vojenským vedením a popsala, že „rozhovory byly nesmírně upřímné a někdy docela obtížné, protože jsme opět prosazovali řešení vyjednaným způsobem“.

    Poznamenala, že vojenští představitelé byli „poměrně pevní ve svém názoru na to, jak chtějí postupovat, a to není v souladu s ústavou Nigeru“. Junta skutečně neustoupila ani pod tlakem zvenčí, a to i přesto, že sousední a Západu přátelský blok, Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS), hrozí plnou vojenskou intervencí.

    Nulandová údajně požádala o schůzku s Bazoumem, který zůstal ve vazbě – žádost byla zamítnuta. „Dnes to bylo těžké a řeknu to na rovinu,“ přiznala a potvrdila, že Washington se v Nigeru pravděpodobně nedomůže svého.

    Mezi představiteli junty, s nimiž se Nulandová setkala, byl i nový samozvaný šéf nigerské obrany, generál Moussa Salaou Barmou. Zajímavé je, že Nulandová potvrdila, že dříve absolvoval vojenský výcvik u elitních amerických agentů – další ironie a selhání americké zahraniční politiky.

    Generál Barmou, bývalý plukovník Barmou, je člověk, který velmi úzce spolupracoval s americkými speciálními jednotkami po mnoho a mnoho let,“ řekla Nulandová. „Takže jsme mohli do značných podrobností projít rizika aspektů naší spolupráce, na kterých mu v minulosti velmi záleželo. Takže doufáme, že to zapadne.“ To již dříve potvrdil ve své reportáži také server The Intercept.

    Řekla: „Zůstali jsme odkázáni na pana Barmoua, aby nám znovu objasnil, o co jde.“ Mezi její hlavní vzkazy předané vůdcům junty patřilo varování, aby nespolupracovali s ruskou skupinou Wagner.

    Zatímco Wagner působí v Mali a dalších západoafrických a středoafrických státech, panují obavy, že se snaží proniknout do Nigeru po převratu, a to i poté, co šéf Wagneru Jevgenij Prigožin dříve chválil převrat jako úder imperialismu podporovaného Západem a USA. Zdálo se však, že Nulandová zůstala v otázce Wagnera nejistá:

    „Vznesla jsem otázku Wagnera a jeho hrozby pro ty země, kde je přítomen, a připomněla jim, že bezpečnost se zhoršuje, že lidská práva se zhoršují, když vstoupí Wagner. Neřekla bych, že jsme se o jejich myšlení na této frontě dozvěděli o mnoho více,“ řekla.

    Před několika dny dalo ministerstvo zahraničí jasně najevo, že nevidí žádné důkazy o tom, že by Rusko nějakým způsobem stálo za svržením prezidenta Bazúma. Někteří lidé na Západě to však přesto tvrdí.

    Je však zřejmé, že Rusko situaci sleduje a manévruje přinejmenším na diplomatické frontě (Burkina Faso se postavila na stranu převratu v Nigeru)…

    Pokud Niger zaútočí na státy ECOWAS, je pravděpodobné, že v takovém případě dojde k uzavření oficiálního paktu s Wagnerem. O víkendu informovala Al-Džazíra: „Nigerští generálové, kteří provedli převrat, požádali o pomoc ruskou žoldnéřskou skupinu Wagner, protože se blíží termín, do kterého musí propustit odvolaného prezidenta země, jinak bude čelit možnému vojenskému zásahu ze strany západoafrického regionálního bloku,“ uvádí se ve zprávě. ECOWAS samozřejmě ještě nezasáhlo, ale rozhodnutí by mohlo padnout na čtvrtečním zasedání.

    „Žádost přišla během návštěvy vůdce převratu – generála Salifoua Modyho – v sousedním Mali, kde navázal kontakt s někým z Wagnera, řekl agentuře Associated Press Wassim Nasr, novinář a vedoucí výzkumný pracovník Soufanova centra,“ upřesňuje AJ.

    Zdroj: twitter.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑