• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Taliban likviduje opium. To vyvolává otázky o tom, co tam USA celou dobu dělaly

    13-8-2023 AC24 77 745 slov zprávy
     

    Vláda Talibanu v Afghánistánu, který donedávna produkoval 90 % světové produkce heroinu, drasticky omezila pěstování opia v celé zemi. (Foto: Flickr)

    Západní zdroje odhadují, že v některých provinciích došlo ke snížení až o 99 %. To vyvolává vážné otázky o serióznosti amerického úsilí o vymýcení drog v zemi v posledních 20 letech.

    A vzhledem k tomu, že celosvětové zásoby heroinu vysychají, obávají se odborníci podle serveru MintPress News, že by to mohlo vyvolat rostoucí užívání fentanylu – drogy desítkykrát silnější než heroin, která již nyní zabíjí více než 100 000 Američanů ročně.

    Taliban dělá to, co USA neudělaly

    Již byl označen za „nejúspěšnější protidrogové úsilí v dějinách lidstva“. Týmy protidrogových brigád, vyzbrojené jen klacky, cestují po zemi a kosí afghánská maková pole.

    V dubnu loňského roku vyhlásila vládnoucí vláda Tálibánu zákaz pěstování máku s odvoláním na své silné náboženské přesvědčení i na mimořádně škodlivé sociální náklady, které heroin a další opioidy – získávané z makové šťávy – v Afghánistánu způsobily.

    Nebylo to však jen chvástání. Nový výzkum společnosti Alcis, která se zabývá geoprostorovými daty, naznačuje, že produkce máku se od loňského roku již snížila přibližně o 80 %. Satelitní snímky ukazují, že v provincii Helmand, která produkuje více než polovinu této plodiny, klesla produkce máku o neuvěřitelných 99 %. Ještě před 12 měsíci maková pole převažovala. Společnost Alcis však odhaduje, že nyní v Helmandu roste méně než 1 000 hektarů máku.

    Místo toho zemědělci pěstují pšenici a pomáhají tak odvrátit nejhorší následky hladomoru, který pomohly vyvolat americké sankce. Afghánistán se však stále nachází v nebezpečném stavu a OSN varuje, že šest milionů lidí je na pokraji vyhladovění.

    Taliban se zavedením dlouho očekávaného zákazu čekal až do roku 2022, aby nenarušil vegetační období. Vyvolal by tím nepokoje mezi venkovským obyvatelstvem, protože by zlikvidoval plodinu, jejíž pěstováním strávili zemědělci několik měsíců. Od roku 2020 do konce roku 2022 vzrostla cena opia na místních trzích až o 700 %. Přesto se vzhledem k naléhání Tálibánu – a jeho účinnosti při likvidaci – jen málokdo nechal zlákat k pěstování máku.

    Zákaz máku byl doprovázen podobnou kampaní proti metamfetaminovému průmyslu, kdy se vláda zaměřila na pěstování efedrinu a uzavřela efedrinové laboratoře po celé zemi.

    Spoluúčast USA na obchodu s drogami v Afghánistánu

    Úspěšná kampaň Tálibánu za vymýcení výroby drog vrhá stín pochybností na účinnost snah o dosažení stejného výsledku vedených Američany. „Vyvolává to otázku: „Čeho jsme tam vlastně dosáhli?!“ poznamenal Hoh a zdůraznil:

    To podkopává jeden ze základních předpokladů, na nichž se války zakládaly: údajné spojení mezi Talibanem a obchodem s drogami – koncept spojení mezi narkotiky a terorismem. Tato představa však byla mylná. Skutečnost byla taková, že Afghánistán byl zodpovědný za neuvěřitelných 80-90 % světové nabídky nelegálních opiátů. Hlavními kontrolory tohoto obchodu byla afghánská vláda a armáda, tedy subjekty, které jsme drželi u moci.“

    Hoh upřesnil, že nikdy nebyl osobně svědkem ani nedostal žádné zprávy o přímém zapojení amerických vojáků nebo úředníků do obchodu s narkotiky. Namísto toho tvrdil, že během jeho působení v Afghánistánu existovalo „vědomé a záměrné odvracení se od rozvíjejících se událostí“.

    Suzanna Reissová, akademička z Havajské univerzity v Manoa a autorka knihy „Prodáváme drogy: Alchymie amerického impéria“, prokázala ještě cyničtější pohled na americké protidrogové úsilí, jak sdělila MintPressu:

    USA se ve skutečnosti nikdy nezaměřovaly na omezení obchodu s drogami v Afghánistánu (ani jinde). Když pomineme veškerou vznešenou rétoriku, Spojené státy rády spolupracovaly s obchodníky s drogami, pokud tento krok podpořil určité geopolitické zájmy (a skutečně tak činily, nebo alespoň vědomě přivíraly oči, když se skupiny jako Severní aliance spoléhaly na drogy, aby mohly financovat své politické hnutí proti režimu).“).

    Za proměnu Afghánistánu v přední drogový stát vděčí Washington svým krokům. Pěstování máku bylo v 70. letech 20. století relativně omezené. Situace se však změnila v roce 1979, kdy byla zahájena operace Cyklon, masivní přísun finančních prostředků afghánským mudžáhidským frakcím, jejichž cílem bylo vyčerpat sovětskou armádu a ukončit její přítomnost v Afghánistánu. Spojené státy věnovaly povstalcům miliardy, ale jejich finanční potřeby přetrvávaly. Mudžáhidové se proto vrhli na nelegální obchod s drogami. Do vyvrcholení operace Cyklon se produkce opia v Afghánistánu zvýšila dvacetinásobně. Profesor Alfred McCoy, uznávaný autor knihy „The Politics of Heroin: McCoy, autor knihy „Heroinová politika CIA v celosvětovém obchodu s drogami“, sdělil agentuře MintPress, že přibližně 75 % nelegální produkce opia na planetě pochází z Afghánistánu a podstatná část výnosů z této produkce putuje k povstaleckým frakcím podporovaným Spojenými státy.

    Zdroj: mintpressnews.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑