• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ukrajina potvrzuje: V letošním roce nemáme naději na použití letounů F-16

    18-8-2023 AC24 102 523 slov zprávy
     

    Ukrajinští představitelé si již dlouho stěžují, že protiofenzíva selhává z velké části proto, že nejsou schopni získat vzdušnou převahu. (Foto: Flickr)

    Zlobí je také zpoždění, například u tanků a zejména u výcvikového programu F-16.

    Ve středu jeden z nejvyšších ukrajinských vojenských představitelů připustil, že Kyjev se vzdal naděje, že do letošního roku uvidí stíhačky F-16 v boji, což následuje po optimističtějších prohlášeních z doby před několika měsíci, která naznačovala, že ukrajinské síly je budou mít do konce roku 2023.

    „Už teď je zřejmé, že během letošního podzimu a zimy nebudeme schopni bránit Ukrajinu stíhačkami F-16,“ uvedl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. „Vkládali jsme do tohoto letounu velké naděje, že se stane součástí protivzdušné obrany, schopné nás ochránit před ruskými raketami a bezpilotním terorismem.“

    Teprve na jaře dal prezident Biden po rostoucím politickém tlaku opožděně zelenou možnosti evropských zemí vyvážet letouny F-16 na Ukrajinu.

    Deník Washington Post na začátku tohoto měsíce popsal, že pomalu se rozjíždějící výcvikový program, do něhož je v současné době zařazeno pouze šest ukrajinských pilotů, se protahuje déle.

    „Neočekává se, že první skupina šesti ukrajinských pilotů dokončí výcvik na letounech F-16 americké výroby dříve než v létě příštího roku, uvedli vysocí ukrajinští vládní a vojenští představitelé v návaznosti na řadu zpoždění západních partnerů při realizaci výukového programu pro tento sofistikovaný stíhací letoun,“ uvedl WaPo.

    Ukrajinský představitel, který s novinami hovořil, obvinil Washington z „protahování“ – vzhledem k tomu, že také:

    Ačkoli piloti již plynně hovoří anglicky, musí podle úředníků nejprve absolvovat čtyřměsíční výuku angličtiny v Británii, aby se naučili terminologii spojenou s letouny. Tato výuka bude probíhat společně s pozemním personálem, který může být v angličtině méně zběhlý, protože podle ukrajinských představitelů Dánsko požadovalo, aby se nejprve vycvičily celé posádky společně, a ne pouze piloti. Dánské ministerstvo obrany se k tomu odmítlo vyjádřit.

    To posouvá začátek bojového výcviku, který by měl trvat šest měsíců, na leden, uvedli ukrajinští představitelé. Druhá skupina přibližně stejné velikosti by měla být připravena šest měsíců poté, tedy zhruba na konci příštího roku.

    A předchozí červencová zpráva o tom, jak probíhá letecké úsilí, obsahovala přiznání amerických představitelů, že nevidí významný přínos letounů F-16 na bojišti:

    Ukrajinští představitelé poukazovali na to, že západní armády by se nikdy nepokusily o rozsáhlou operaci – která je podle něj nejintenzivnější od druhé světové války – bez letecké podpory.

    „Takže říkat, že je to pomalé nebo příliš rychlé, je přinejmenším směšné slyšet od těch, kteří nemají ponětí, co to je,“ řekl Zalužnyj v rozhovoru. „Oni nevědí, co to je. A nedej bože, aby to někdy zažili.“

    Američtí představitelé v soukromí tvrdí, že západní letouny by v současném boji byly málo užitečné kvůli rozsáhlé ruské protivzdušné obraně.

    Kreml totiž slíbil, že vystupňuje svou reakci v okamžiku, kdy Ukrajina bude vlastnit letouny F-16, vzhledem k předchozím slovům FM Lavrova, že ji považuje za „jadernou hrozbu“ – vzhledem ke schopnosti letounu F-16 nést taktickou jadernou hlavici.

    „Rusko nemůže ignorovat schopnost těchto letounů nést jaderné zbraně. Zde nepomůže žádné množství ujištění,“ nechal se Lavrov slyšet v červenci. „V průběhu bojových operací naši vojáci nebudou řešit, zda je každý konkrétní letoun tohoto typu vybaven k dopravě jaderných zbraní, či nikoliv.“

    Zdroj: washingtonpost.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑