• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nákupy ruského LNG v EU vzrostly o 40 % ve srovnání s předválečnou úrovní

    30-8-2023 AC24 57 583 slov zprávy
     

    Evropská unie slíbila, že kvůli invazi na Ukrajinu drasticky omezí dovoz plynu z Moskvy, ale údaje ukazují, že nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska v tomto bloku prudce vzrostly. (Foto: Wikipedia)

    Podle nových zjištění zveřejněných organizací Global Witness, která dohlíží na ochranu životního prostředí, nakoupila Evropská unie od ledna do července letošního roku 21,6 milionu metrů krychlových (mcm) ruského LNG, což je malý nárůst oproti stejnému období v roce 2022, kdy dovoz činil 21,3 mcm.

    Když se však údaj za rok 2023 porovná se stejným obdobím roku 2021, tedy před rozhodnutím Kremlu vést válku proti Ukrajině, vychází z toho nárůst o 39,5 %, což je pro blok, který invazi důrazně odsoudil jako nezákonný, brutální a bezohledný pokus o podmanění nezávislosti Ukrajiny, trapné procento.

    Aby to bylo ještě nepříjemnější, mezi pěti největšími odběrateli ruského LNG v prvních sedmi měsících jeho roku lze nalézt tři členské státy: Na prvním místě se umístila Čína s nákupem 8,7 mil. m3, následovaná Španělskem (7,5 mil. m3), Belgií (7,1 mil. m3), Japonskem (7 mil. m3) a Francií (4,5 mil. m3).

    Španělsko, Belgie a Francie se jako pobřežní země staly frekventovanými destinacemi pro lodě přepravující zkapalněný zemní plyn, které musí své dodávky vykládat v sofistikovaných terminálech, kde se ochlazená kapalina mění zpět na plynnou formu a posílá se do elektráren.

    Jako současné odběratele ruského LNG uvedla organizace Global Witness také Nizozemsko, Řecko, Portugalsko, Finsko, Itálii a Švédsko. Čísla vycházejí z údajů o přepravě získaných od analytické společnosti Kpler.

    Celkově se odhaduje, že EU od ledna do července nakoupila 52 % veškerého ruského vývozu LNG, což je tržní podíl, který překračuje 49 % z roku 2022 a 39 % z roku 2021.

    Letošní nákupní horečka měla hodnotu 5,29 miliardy eur, uvedla společnost Global Witness, což je částka, která zpochybňuje snahu bloku oslabit válečný fond Kremlu, který je zásadně udržován mezinárodním prodejem fosilních paliv.

    Od začátku války EU zakázala dovoz ruského uhlí a ruské ropy z ropovodů, ale nápadně ušetřila dovoz ruského plynu. Zatímco toky potrubního plynu byly díky národním plánům a odvetným opatřením Vladimira Putina dramaticky omezeny, cisterny s ruským zkapalněným zemním plynem jsou v evropských přístavech zřejmě vřele vítány.

    „Nákup ruského plynu má stejný dopad jako nákup ruské ropy. Obojí financuje válku na Ukrajině a každé euro znamená další krveprolití. Zatímco evropské země válku odsuzují, dávají peníze do Putinových kapes,“ uvedl Jonathan Noronha-Gant, vedoucí pracovník kampaně za fosilní paliva ve společnosti Global Witness.

    Údaje Eurostatu vykreslují podobný vzorec: v prvním čtvrtletí roku 2023 bylo Rusko druhým největším dodavatelem LNG do EU, pouze za Spojenými státy a před Katarem, Alžírskem, Norskem a Nigérií.

    Tržní údaje analyzované bruselským ekonomickým think tankem Bruegel neukazují žádné výrazné výkyvy v tocích ruského LNG, a to navzdory četným rafičkám sankcí a rostoucím důkazům o možných válečných zločinech spáchaných uvnitř Ukrajiny: EU nakoupila 1,99 mil. m3 ruského LNG v březnu 2022, prvním celém měsíci invaze, a 1,59 mil. m3 v červenci 2023, posledním zaznamenaném měsíci.

    Isaac Levi, vedoucí analytik Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA), výzkumné instituce, která rovněž sleduje prodej fosilních paliv z Ruska, upozornil, že i když jsou pobřežní země hlavním místem příjezdu přepravců LNG, koneční spotřebitelé mohou ležet jinde v Evropě.

    „Když se náklad LNG v těchto zemích vyloží, nemusí to nutně znamenat, že tam molekuly plynu zůstanou,“ řekl Levi. „Naopak, existuje možnost, že ruský LNG bude reexportován do jiných destinací EU.“

    Evropská komise na žádost o komentář bezprostředně neodpověděla.

    Zdroj: euronews.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑