Izrael – Vědci, kteří vyrobili celé nové lidské embryo, uvedli, že ambicí „embryonálních modelů“ je pochopit nejranější okamžiky lidského života. (Foto: Pixabay)
Vědci údajně vypěstovali útvar, který se velmi podobá ranému lidskému embryu. Vědci vytvořili model lidského embrya bez použití spermií, vajíček nebo dělohy.
Tým Weizmannova institutu o nově vyvinutém modelu lidského embrya uvedl, že „model embrya“ byl údajně vytvořen pomocí kmenových buněk. Model lidského embrya se podobá učebnicovému příkladu skutečného 14denního embrya.
Podle zprávy BBC vědci k vývoji lidského embrya nepoužili spermie, vajíčko ani dělohu. Celý model lidského embrya byl vyvinut pomocí kmenových buněk vědci v Izraeli.
Nově vyvinuté lidské embryo prý také uvolňovalo hormony, které údajně v laboratoři změnily těhotenský test na pozitivní.
Vědci, kteří vytvořili zcela nové lidské embryo, uvedli, že ambicí „embryonálních modelů“ je pochopit nejranější okamžiky lidského života. Studie také zjistila, že prvních několik týdnů po oplodnění vajíčka spermií je obdobím dramatických změn. Celý proces se mění ze souboru nevýrazných buněk v jedinečnou věc, která se nakonec stane rozpoznatelnou na snímku dítěte.
Vědci také uvedli, že toto klíčové období je hlavním zdrojem potratů a vrozených vad, kterým se nedostatečně rozumí. „Je to černá skříňka, a to není klišé – naše znalosti jsou velmi omezené,“ řekl profesor Jacob Hanna z Weizmannova vědeckého institutu. Výzkum o novém modelu lidského embrya byl publikován v časopise Nature.
Tým izraelských vědců popisuje nový model lidského embrya jako první „kompletní“ model embrya, který napodobuje všechny klíčové struktury, jež vznikají v raném lidském zárodku. „Jedná se o skutečně učebnicový obraz lidského embrya ve 14. dni, což se dosud nikomu nepodařilo,“ dodal profesor Hanna. Jak tedy vědci nové lidské embryo vyvinuli? Vytvořeno lidské embryo s tlukotem srdce! Britští vědci vytvořili nový model lidského embrya s vlastním tlukotem srdce.
Namísto spermií nebo vajíček použili izraelští vědci jako výchozí materiál pro vývoj nového modelu lidského embrya naivní kmenové buňky. Naivní kmenové buňky byly později přeměněny na čtyři typy buněk, především na buňky epiblastu, trofoblastu, hypoblastu a extraembryonálního mezodermu. Vědci pak smíchali celkem 120 buněk a nechali je růst.
Buňky se začaly vyvíjet a údajně vytvořily strukturu podobnou embryu. Celý výzkum, který byl publikován v časopise Nature, si můžete přečíst zde.
Zdroj: theguardian.com