• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Šéfka EU se chlubí očkovacími pasy a chce digitální občanky

    12-9-2023 AC24 97 418 slov zprávy
     

    Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na zasedání summitu G20 nazvaném „Jedna budoucnost“ zlověstně vyzvala k vytvoření mezinárodního regulačního orgánu pro umělou inteligenci a digitální identifikační systémy podobné pasům pro očkování proti koronavirům. (Foto: Flickr)

    Von der Leyenová odvážně prohlásila, že naše společná budoucnost je digitální, a proto je nutné, aby globální subjekty vytyčily hranice a prosazovaly předpisy.

    Von der Leyenová se z pozice předsedkyně Evropské komise ve svém projevu dotkla umělé inteligence a digitálního prostředí.

    Uznala potenciální nebezpečí a gargantuovské příležitosti spojené s rozvíjející se technologií umělé inteligence a zdůraznila význam usměrňování této výbušné technologie.

    „Dnes se chci zaměřit na AI a digitální infrastrukturu. Jak bylo popsáno, AI s sebou nese rizika, ale nabízí také obrovské příležitosti. Zásadní otázkou je, jak rychle se měnící technologii využít.

    „V EU jsme v roce 2020 představili vůbec první zákon o umělé inteligenci. Chceme usnadnit inovace a zároveň budovat důvěru. Potřebujeme však více. To, co svět udělá nyní, bude utvářet naši budoucnost. Domnívám se, že Evropa – a její partneři – by měli vytvořit nový globální rámec pro rizika spojená s umělou inteligencí,“ uvedla von der Leyenová.

    Von der Leyenová ocenila krok Evropské unie, která v roce 2020 zavedla první právní rámec pro umělou inteligenci, což je krok učiněný se záměrem podpořit inovace a důvěru. Trvala však na tom, že to není dostatečné. Navrhla, aby byl přijat nadnárodní mechanismus pro zvládání rizik spojených s UI.

    Šéfka EU rovněž zdůraznila, že je třeba vytvořit celosvětově přijatelné standardy v gesci OSN, podobně jako jejich Mezivládní panel pro změnu klimatu. Lidstvo by podle ní mělo prospěch z toho, kdyby mezinárodní orgán objasnil rizika a přínosy spojené s UI, podobně jako IPCC v případě klimatických problémů.

    Současně von der Leyenová obhajovala koncept digitální veřejné infrastruktury podobný systému koronavirových pasů – systému, který EU vyvinula v reakci na ságu Covid. Světová zdravotnická organizace jej přijala s otevřenou náručí jako globální standard pro boj proti zdravotním hrozbám.

    Mnozí z vás digitální certifikát COVID-19 znají. EU jej vyvinula sama pro sebe. Model byl natolik funkční a důvěryhodný, že jej zdarma přijalo 51 zemí na 4 kontinentech. Dnes jej WHO používá jako globální standard pro usnadnění mobility v době zdravotních hrozeb,“ pokračovala von der Leyenová.

    Znepokojivě von der Leyenová ocenila kroky EU směrem k aplikaci digitální identity v rámci celého bloku, která je schopna uchovávat osobní údaje občanů, včetně údajů o kreditních kartách, řidičských průkazech a pasech.

    Tento vývoj je pro jednotlivce a národy, které si cení svobody projevu a soukromí, alarmující.

    Zdroj: reclaimthenet.org

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑