• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hudební nástroj, který představuje lidstvo ve vesmíru

    13-9-2023 AC24 74 431 slov zprávy
     

    Termenvox (také Theremin, thereminvox, termenvox, aetherophon, etherophon) – je jeden z prvních elektronických hudebních nástrojů, který šťastnou shodou okolností vynalezl Lev Termen v roce 1920. (Foto: Youtube)

    V té době se vědci při úvahách o hudbě a hudebních nástrojích budoucnosti snažili vytvořit unikátní zařízení, které by svými vlastnostmi předčilo tradiční hudební nástroje. Termenvox se stal jedním z ikonických přístrojů, které na svých bedrech nesly po staletí bohatou historii a zároveň si zachovaly svou aktuálnost dodnes.

    Od prvního pohledu na Termenvox i na toho, kdo na něj hraje, má člověk dojem, že se před očima posluchače odehrává jakési kouzlo. A není se čemu divit, protože při hře na termenvox není nutný žádný fyzický dotek nástroje.

    K působení na nástroj dochází pohyby ruky v elektromagnetickém poli v určité vzdálenosti od termenvoxu. Tyto pohyby poněkud připomínají pohyby dirigenta před orchestrem.

    Elektromagnetické pole je generováno dvěma vysokofrekvenčními generátory, které jsou zabudovány do nástroje. Jeden z generátorů má konstantní frekvenci, druhý proměnnou.

    Oscilátor s proměnnou frekvencí má anténu, která reaguje na změny vzdálenosti mezi rukou hráče a nástrojem a mění frekvenci oscilátoru. Výsledkem je, že se druhá frekvence odečítá od jedné – a našim uším se zjeví nádherné zvuky termenvoxu.

    Od té chvíle se zvuk thereminvoxu začal spojovat s něčím éterickým, tajemným a kosmickým. Těchto asociací úspěšně využili tvůrci filmů Den, kdy se zastavila Země a Přišlo to z vesmíru. Zde nástroj splnil svůj úkol stejně dobře – nebylo těžké navodit ponurou či nadpozemskou atmosféru.

    Určitým vrcholem popularity tohoto nástroje byla událost, která se odehrála v roce 2001. Neutuchající touha lidstva po seznámení se s jemu podobnými (nebo možná vůbec nepodobnými) formami života, která již delší dobu neustává, přiměla vědce k vyslání zprávy ke vzdáleným hvězdám pomocí výkonného radioteleskopu umístěného poblíž města Evpatoria na Krymu.

    Jedna část zprávy obsahovala hudbu, která je podle vědců schopna zprostředkovat emocionální složku lidského života. A tato hudba byla provedena pomocí stejného thereminvoxu! Na cestu se vydal úryvek z Vivaldiho Ročních dob, Rachmaninovova Vokalisa, romance E. Šašina „Jdu na cestu“ na slova Lermontova a další skladby.

    Zkuste si vychutnat jeho výjimečný zvuk…

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑