• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hongkong se summitem BRI zase ukazuje být hvězdou světového hřiště

    15-9-2023 AC24 112 950 slov zprávy
     

    Tak letos máme 10. výročí rozběhu Iniciativy pásu a cesty (BRI) přezdívané Nová Hedvábná stezka, což je příležitost, k níž byl uspořádán Summit BRI. (Foto: Flickr)

    A kde lépe takovou mezinárodní akci týkající se největší iniciativy realizace nových vizí globálního obchodování, investování a partnerské spolupráce uspořádat než v největším uzlu mezinárodně provázaného obchodování, transakcí, zprostředkování a poradenství propojujícího mezinárodní činnosti na této „Hedvábné stezce“, tradičně již fungujícím jako svorník mezinárodního obchodu a podnikání jak uvnitř oblasti Dálného východu a Tichomoří, tak jeho propojení se zbytkem světa, působícího i jako hlavní nástupiště na čínský trh pro zbytek planety a oslavovaného vyznavači svobodného trhu celého světa jako ráj podnikání, tj. v Hongkongu.

    Sešlo se tu k 10. výročí BRI přes 100 delegací ze všech koutů světa a skoro 6 000 účastníků z řad vlád a businessu asi 70 zemí, v jejichž složení se ukazovalo, že Hongkong a BRI čím dál více zahrnuje kromě tradiční Asijsko-tichomořské oblasti hodně i Střední východ a zbytek světa. Bylo zde podepsáno více nových dohod o spolupráci než na jakémkoliv předchozím takovém summitu. Hongkong se tedy ukazuje být něčím jako „nový Řím“, do něhož vedou všechny cesty BRI, a jako jeden z nejdůležitějších svorníků mezinárodní spolupráce.

    Jeho postavení ovšem není tak samozřejmé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Toto město je až příliš tržně úspěšné, a tak stejně, jako třeba až příliš úspěšná čínská firma Huawei, je tedy terčem neustálých útoků rádoby dirigentů světových trhů z Washingtonu, kteří si osobují právo přidělovat vrcholný tržní úspěch jen jako jimi udělené privilegium a léno věrnému vazalovi jeho feudálním pánem. Zvláště, když Hongkong úspěšně plní nejen funkci hlavního nástupiště světového obchodu a investic do Číny a přispívá tím nesmírně k jejímu vzestupu, ale navíc funguje jako skvělá ukázka, že když se nějaká část Číny vrátí ke své vlasti, jako Zvláštní administrativní oblast Hongkong dále fungující se svým společenským zřízením a podle svých zákonů, tak ji nepostihne útlak od Pekingu, neztratí svá práva dělat si své věci po svém, a pro světový obchod a kapitál se stane ještě atraktivnější než dříve jako propojovací uzel s pevninskou Čínou. Což je inspirace i pro Tchaj-wan, který dost prodělává na amerických restrikcích na Čínu a na vojenských manévrech kolem něj, které zatěžují podnikání v této části Číny rizikem.

    Hongkong se tedy od svého návratu k domovině potýká s podněcováním pokusů o barevnou revoluci, očerňováním pod záminkou lidských práv – jako každý, kdo se moc rozvíjí – a pokusy odhánět investory sem, když tu prý dochází k erozi svobod. Ale moc to nefunguje, investice se sem jen hrnou nebo přes něj protékají do Číny a širší asijské oblasti, neboť je nadále jedním z největších rájů kapitálu a investoři se tu cítí o dost svobodněji než třeba v USA či EU a investičních příležitostí je odsud na dosah jako nikde jinde ve světě.

    Tak, když prominence Hongkongu na světových trzích naopak roste, USA své útoky stupňují a dokonce zakázaly – kvůli národní bezpečnosti a lidským právům – vstup Johna Leeho, šéfa administrativy Hongkongu, do USA a znemožnily mu účast na zasedání Asijsko-pacifického hospodářského společenství, jehož je členem. Ale jak vidět význam Hongkongu pro světový trh stejně jen stoupá a stává se dokonce jakýmsi „hlavním městem BRI“ a hlavním finančním centrem Asie. Je to jedno z hlavních krystalizačních center nově se formujícího multipolárního světa, kde se finančně a obchodně propojuje ASEAN se Střední Asií a Středním východem atp. V rámci uplatňování zásady „jedna země, dva systémy“ roste význam Hongkongu ještě více než před připojením k Číně.

    Na summitu BRI probíhalo např. zasedání o nových investicích do Středního východu, o finanční spolupráci i o rozvoji mládeže k hledání nových příležitostí, k vytváření mezinárodního systému finančních služeb v rámci BRI a o mezilidské výměně v Pásu a cestě.

    Velmi výrazně byly tentokrát zastoupeny arabské země, které donedávna svoji geopolitiku i ekonomiku opíraly o spojenectví s USA. Ty však vidí, kam se svět obrací, a tak pracují na své perspektivní budoucnosti. Síla amerického dolaru se dosud opírala o jeho podloženost arabskou ropou. Teď však už Čína zřizuje v Rijádu pobočku své národní banky, aby se více usnadnily obchody vyrovnávané v yuanech a Arabové se předhání v zapojení do nových finančních mechanismů v rámci spolupráce BRI a zemí BRICS včetně Nové rozvojové banky. V Číně pak vidí hlavního zahraničního investora do jejich industrializace a Hongkong v tom hraje ústřední roli, stejně jako ve využívání toků arabských investic do Číny a do zemí v oblastech Pásu a cesty.

    Ústřední čínská vláda se Zvláštní administrativní oblasti moc do businessu, ekonomického a politického zřízení neplete. A více, než že by čínská pevnina protlačovala svůj styl do Hongkongu, je to spíše naopak. Styl vytváření business prostředí a veřejné správy umožňující maximální ekonomickou a tržní svobodu se z Hongkongu vyváží do širší oblasti Velkého zálivu v přilehlé oblasti Číny, kde přispívá k růstu technologicky nejpokročilejších a průmyslově nejrozvinutějších částí čínské pevniny. Snad bychom mohli říci, že i širší Čína se tak trochu „hongkongizuje“. A Hongkong nejenže se sám aktivně provazuje s čínskou pevninou, také slouží jako uzel, který s Čínou provazuje světový kapitál a ekonomiky dalších zejména asijských zemí ve velice funkčním modelu.

    Přitom právě iniciativa BRI je dokonalým nástrojem, který Hongkongu pomáhá v ekonomickém provazování a urychlování ekonomického rozvoje všeho, kam BRI dosáhne a kde mají o takovýto rozvoj zájem.

    Z této prosperitu přinášené touto iniciativou a z růstu, který přináší, mají prospěch všichni na světě, dokonce i ti, kteří se k ní staví negativně jako USA. Rychlejší hospodářský vzestup ve značné části světa za sebou k růstu táhne i zbytek planety. Nižší náklady železniční a lodní přepravy i finančních transakcí s takovými obchody spojenými se promítnou do celosvětových cen. Rovněž investiční příležitosti v tomto pásu vznikající jsou otevřené pro všechny včetně amerických investorů. I skutečnost, že se rozbíhají další podobné iniciativy na Západě líčené jako konkurenční snaha čínské BRI vzdorovat, jako nově vyhlášené dopravní koridory z Indie přes Střední východ, jsou ve skutečnosti iniciativou o rozšíření BRI, na kterou se vlastně napojují.

    Zdroj: cri.cn

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑