Nedávno jsme byli svědky dost těžko pochopitelného počínání předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen, která vede exekutivu Evropské unie, pro kterou je Čína největším obchodním partnerem. (Foto: Flickr)
Pochází rovněž z Německa, pro které je Čína také největším obchodním partnerem, přičemž Německo má ze všech zemí EU největší obchodní přebytek s Čínou. Také v Číně mohutně investuje, stejně jako značně spolupracuje s čínskými investory na svém území i v zahraničí. Němečtí investoři navíc ohromně působí na čínském trhu výroby elektro-vozů, které jsou teď v EU uměle protěžované, přičemž řada z nich pochází z Číny a do velké míry od německých společností působících v Číně.
Je tudíž těžko představitelné, že by nějakým způsobem šlo více poškodit zájmy jak Unie jako celku, tak její domovské země a jejího průmyslu, než jejím nedávným činem, jímž poddajně poslouchá washingtonské výzvy k „de-rizikovému“ odpoutání vlastní ekonomiky od Číny, když v podstatě vyzývá k rozpoutání obchodní války s Čínou uvalením trestných tarifů na čínské elektro-vozy, jako třeba německá v Číně vyráběná auta, a to pod divnou záminkou, že jsou v Číně dotované – tj. že je to tam s nimi vlastně stejné jako v EU.
Business, zejména ten německý, nad tím nevěřícně kroutí hlavou. Někteří analytici si ale myslí, že mají pro takto nesmyslně vyhlížející počínání vysvětlení a poukazují třeba na tuto zprávu agentury Reuters:
„Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen kandiduje na post nového šéfa NATO, hlásily v pátek noviny Sun s odkazem na diplomatický zdroj.
Mnohé členské státy NATO poukazovaly, že von der Leyen by mohla v říjnu převzít vedení aliance, praví tato zpráva.
Očekává se, že současnému generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi skončí funkce podle plánu teď v říjnu, když má za sebou už tři mandáty a sloužil tak celkem devět let.“
Rovněž se čeká, že Leyen v tom podpoří prezident USA Joe Biden. Takže tyto skutečnosti by mohly být určitým vysvětlením jejího jinak těžko pochopitelného počínání a Evropu poškozujících proti-čínských postojů z posledních let, kdy tomu teď nasadila korunu při výročním proslovu o stavu Unie k Europarlamentu, když prohlašovala, že EU by měla zahájit vyšetřování čínských dotací do elektro-vozů. Tvrdila, že Čína svými elektro-vozy zapleveluje trh, a ty jsou tak levné kvůli vládním dotacím.
To musela být rajská hudba pro geopolitické jestřáby a pomatené ideology, neboť je to naplňování té vysněné „de-rizikové“ proti-čínské hospodářské politiky, ať to Evropu stojí, co to stojí.
Washington jasně od Bruselu chce, „de-rizikovou“ politiku vůči Číně i za cenu velkých vlastních ztrát a Leyenové za to nabízí daleko významnější křeslo, než jen být vrchní euro-komisařkou. Snad by to bylo možné vyložit i tak, že NATO je při řízení evropských záležitostí důležitější než EU. A od Leyenové se chce, aby zajistila poslušnost a sebeobětování Evropy zájmům washingtonských jestřábů.
A to sebeobětování by mělo být skutečně veliké. Evropští výrobci elektro-vozů vozí nemalou část své produkce do Číny a na obrovitém čínském trhu jsou spotřebitelé k těmto vozidlům vstřícnější než do dieselu a benzinu zamilovaní Evropané.
A čínský průmysl elektro-vozů je do velké míry německým průmyslem. Volkswagen letos investuje přes 1,1 miliardy $ do vybudování nového inovačního centra v čínském Hefei pro vývoj elektro-vozů a má 700 milionů $ podíl v čínském výrobci elektro-aut XPeng.
Stejně také platí, že v Číně, kde jsou elektro-vozy dost žádané, patří mezi nejatraktivnější značky ty od německých výrobců Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz, které se do velké míry vyrábí i v Číně.
Ohrozit takovéto kšefty klíčovým podnikům vlastního průmyslu vypadá dost šíleně. Ovšem ta absurdita je i plná velice černého humoru.
Čínu totiž z nekalých tržních praktik dotací obviňuje Unie neblaze proslulá svým odhodláním trhu vnutit elektro-vozy, ať to stojí, co to stojí, do velké míry masivními dotacemi k formování trhů podle přání trhům nadřazených elit.
Např. článek na CNN z 4. června 2020 nese nadpis: „Německo vyplácí hotovost na elektrická auta jako součást ohromného, nového stimulačního balíku.“
Vláda kancléřky Merkelové v té době vysvětlovala důvody, proč se nemůže ponechat prodej elektro-vozů na volném trhu a svobodném rozhodování spotřebitelů tiskovým prohlášením:
„Německo utrácí miliardy eur na dotace, které srazí ceny elektrických aut jako součást ohromného balíku ekonomických stimulů, které by měly auto-výrobcům jako Volkswagen pomoci tato vozidla, která jsou lepší pro životní prostředí, prodávat.“
Jak pak ve světle těchto faktů vypadá kritika Číny z úst předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen, v níž říká:
„Globální trh je teď zaplaven levnými čínskými elektrickými vozy. Jejich ceny drží uměle nízké obrovité státní dotace a deformuje to tak evropský trh.“
Kdyby snad EU chtěla vyšetřovat nekalé tržní praktiky při stlačování cen elektro-vozů pod normální tržní cenu, musela by začít u sebe, zejména ve vlasti Leyenové v Německu.
Když se dotace na elektro-vozy v Německu s velkou pompou ohlašovaly jako akt vrcholné dobročinnosti, sloužil současný německý kancléř jako ministr financí a obhajoval je tehdy slovy:
„Jde o obnovitelné energie. Je to všechno o klimatických aktivitách, které jsou nezbytné, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkově neutrální ekonomiky. Musíme tedy začít už teď.“
Nyní ale lamentují, že ty čínské vozy – z velké části od německých v Číně působících výrobců – svůj posvátný, zelený úkol prosadit se proti spalovacím motorům plní svou nízkou cenou až moc, což má být prý důsledkem toho, že jsou dotované tak nekale jako v Evropě.
Že je to v hrubém rozporu se všemi deklarovanými cíli Evropské unie a Německa, jak v oblasti údajného ušlechtile míněného boje s klimatem, tak v oblasti ochrany trhu před nekalými praktikami proti zdravé tržní soutěži, a stejně proti ekonomickým zájmům vlastního průmyslu i věrohodnosti EU jako aktéra na mezinárodní scéně, i v očích vlastního businessu a vlastních občanů, je do očí bijící.
Také, že se tu hraje hra za účelem donutit EU, aby obětovala vlastní ekonomické zájmy hrám zámořských geo-politiků usilujících o hegemonii, a nejde o žádnou snahu o ochranu vlastních zájmů, je naprosto zjevné. A že se do vedení EU – alespoň do funkce předsedkyně komise – dostala osoba, která za dobré křeslo v NATO ochotně obětuje svůj kontinent, je také jasně viditelné.
Zdroj: cri.cn