• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Podle OSN letos překročilo Středozemní moře již více než 186 tisíc migrantů

    1-10-2023 AC24 54 586 slov zprávy
     

    Od ledna do srpna letošního roku zemřelo nebo se pohřešuje více než 2 500 lidí, kteří se snažili dostat přes Středozemní moře do Evropy, uvedla ve čtvrtek agentura OSN pro uprchlíky. (Foto: Flickr)

    Ruven Menikdiwela, ředitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), rovněž sdělil Radě bezpečnosti OSN, že v letošním roce překročilo Středozemní moře již 186 000 lidí.

    Tunisko a Libye byly hlavními odjezdovými místy pro ty, kteří se chtěli vydat na cestu. V roce 2023 se doposud pokusilo překonat moře směrem do Evropy více než 102 000 osob odplouvajících z Tuniska, což je o 260 % více než v loňském roce.

    Nejméně 45 000 lidí se pokusilo o nebezpečný přechod z Libye. Ze 186 000 lidí, kteří překonali Středozemní moře, se více než 80 procent vylodilo v Itálii. Zbytek se vylodil v Řecku, Španělsku, na Kypru a Maltě.

    Menikdiwela na zasedání Rady pro migraci do Evropy, které svolalo Rusko, uvedl, že vysoký počet odchodů z Tuniska „je důsledkem pocitu nejistoty mezi uprchlickými komunitami v důsledku incidentů rasově motivovaných útoků a nenávistných projevů, jakož i kolektivního vyhoštění z Libye a Alžírska“.

    Začátkem letošního roku tuniský prezident Kais Saíd spojil lidi ze subsaharské Afriky v zemi s kriminalitou v komentářích, které byly široce odsouzeny jako rasistické.

    „Od počátku století existuje zločinný plán na změnu demografické struktury Tuniska a existují strany, které po roce 2011 obdržely velké částky peněz na usazování nelegálních přistěhovalců ze subsaharské Afriky,“ řekl Saíd.

    V Libyi, kde je téměř 50 000 uprchlíků a žadatelů o azyl registrovaných u UNHCR, „podmínky tisíců uprchlíků a migrantů v oficiálních i neoficiálních detenčních zařízeních… nadále vyvolávají vážné obavy,“ uvedl Menikdiwela.

    Organizace Human Rights Watch (HRW) označila počátkem tohoto týdne rozhodnutí Evropské unie uvolnit Tunisku 135 milionů dolarů na pomoc při kontrole migrantů za „hrozné pro lidská práva“. Evropská komise minulý týden oznámila, že platba přišla po kontroverzní dohodě, kterou s touto severoafrickou zemí podepsala v červenci.

    Podle HRW bylo rozhodnutí EU přijato „navzdory absenci jakýchkoli konkrétních záruk lidských práv pro migranty a žadatele o azyl“. Navíc hrozí, že se EU stane „spoluviníkem zneužívání“ ze strany tuniských orgánů.

    Zneužívání migrantů

    Finanční pomoc má podpořit krizí postižené tuniské hospodářství a pomoci zemi zastavit uprchlíky mířící do Evropy. Na italský ostrov Lampedusa dorazilo v posledních týdnech více než 10 000 uprchlíků.

    Italská pravicová premiérka Giorgia Meloniová naléhá na EU, aby naplnila dohodu, kterou v červenci zprostředkovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

    Server Middle East Eye na začátku tohoto měsíce informoval, že subsaharským Afričanům v Tunisku jsou stále častěji odepírány nouzové dodávky potravin a vody v rámci nejnovějšího vládního opatření, kterým vláda na příkaz Saída potlačuje migraci.

    Situace migrantů, především ze subsaharských zemí, je „nejhorší“ v novodobé tuniské historii, řekl MEE Nicholas Noe, vedoucí hostující pracovník organizace Refugees International. V červenci HRW oznámila, že tuniská policie, armáda, národní garda a pobřežní stráž se podílely na závažných porušeních proti černošským Afričanům.

    Bití, používání nepřiměřené síly, některé případy mučení, svévolné zatýkání a zadržování, hromadné vyhošťování, nebezpečné akce na moři, nucené vystěhování a krádeže peněz a věcí jsou příklady zneužívání, které HRW zdokumentovala.

    Zdroj: middleeasteye.net

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑