V současné době je nálada na světových trzích dost chmurná. Růst globální ekonomiky je značně kulhavý a někdejší naděje na hospodářské oživení po pandemii se vůbec neplní. (Foto: Flickr)
Teď v časech nedostatku ekonomických příležitostí je pochopitelně velká sháňka po hledání nových možností a nových obchodních partnerů. Je proto velice zajímavé vědět kam a do koho světový business své naděje vkládá. A jedním z ukazatelů míry takových nadějí jsou účasti na významných obchodních výstavách.
Jednou z takových akcí ukazujících, že místa, kde se business příležitosti nachází, a že partneři, s nimiž se k nim lze dostat, se na světě přeci jen vyskytují, je proslulá Čínská mezinárodní importní výstava (China International Import Expo – CIIE), která se koná od 5. do 10. listopadu v Šanghaji. Jak název naznačuje, jde o výstavu těch, kdo by chtěli své zboží a služby nabízet na obrovitém čínském trhu. Jak už jsme nedávno psali, čínská ekonomika i přes současné velké globální problémy nadstandardně rychle roste, kdy zvláště rychlý růst vykazuje spotřebitelská poptávka tažená bohatnoucím obyvatelstvem a jeho současnou důvěrou v ekonomický výhled.
Že ekonomickému výhledu Číny a její poptávce po kvalitním zboží a službách věří i zasvěcenci z řad světového businessu, se ukazuje na spoustě účastníků, kteří se letos na tuto výstavu přihlásili. Jsou mezi nimi jak tradiční účastníci, kteří zde vystavovali už vícekrát, tak i nováčci, které nenechala rostoucí atraktivita zdejšího trhu v klidu.
Jelikož žijeme v časech komunikace umožňující různé virtuální účasti, objevuje se na výstavách dost velká míra virtuální účasti, tuto výstavu nevyjímaje. To se zvláště rozmohlo v dobách nedávné pandemie. Letošní rok však prý znamená velký návrat přímé účasti, která narostla na úkor míry virtuální on-line účasti.
Podle vyjádření náměstka ministra obchodu Číny Sheng Qiupinga na nedávné tiskové konferenci v Pekingu se mají letos výstavy zúčastnit vystavovatelé ze 154 zemí a regionů a také spousta mezinárodních organizací. Opět je dosaženo účasti jako před COVIDEM, kdy se zde sejde 3 400 vystavovatelů a 394 000 business profesionálů. Na zdejším výstavišti o výměře 367 000 čtverečních metrů se tu mj. jiné setká i 289 vystavovatelů náležejících mezi firmy zařazené do žebříčku Fortune 500 nejvýznamnějších světových korporací.
Výstava se každoročně koná od roku 2018, její význam neustále roste a její formy se zdokonalují. Stala se velice významnou událostí pro hledání možností zahraničních nákupů, pro propagaci investičních příležitostí i pro mezilidskou výměnu, komunikaci na mezinárodní úrovni a pro otvírání se globální spolupráci.
Zahraniční výrobci budou na výstavě rozsáhlému, ale náročnému čínskému trhu nabízet produkty špičkového strojírenství, včetně dodávek perfektních součástek a doplňků a zrovna tak i polotovary pro čínské podniky, stejně tak jako spotřebitelské zboží pro čínské obyvatelstvo. V charakteru tohoto zboží se prý výrazně odráží značný technický pokrok Číny prahnoucí po tom nejlepším, co se dá sehnat, i rychle rostoucí náročnost čínských spotřebitelů.
Výstava je určitým projevem partnerské mezinárodní spolupráce mnoha subjektů a organizací na vytváření přediva partnerských kooperativních vztahů v globálním měřítku pro všechny národy, které mají o takovou součinnost zájem.
Letos se ukazují jisté změny v charakteru této výstavy. Např. areály CIIE, kde se budou vystavovat řešení pro nízkouhlíkovou energetiku a některé další nastupující špičkové technologie i různé spotřebního zboží narostou o 30 procent, kdy se tam bude mezi exponáty vystavovat přes 400 novinek v těchto oborech, včetně nových technologií a služeb.
Výstava mj. hraje významnou roli při zajišťování vysoce kvalitní spolupráce v rámci Iniciativy pásu a cesty přezdívané Nová Hedvábná stezka, komentoval význam této akce náměstek ředitele Úřadu CIIE, který tuto akci každoročně organizuje. Letos se této akce účastní přes 1 500 podniků právě ze zemí Pásu a cesty.
Ač je čínský trh velice náročný, snaží se organizátoři, aby se tu pomocí této výstavy dobře tržně uplatnily i produkty z nejméně rozvinutých zemí Pásu a cesty, zejména aby pomohli prosadit speciální produkty, které se v Číně přesto mohou dobře uchytit.
Šéf Čínského institutu pro studia trhů Světové obchodní organizace při Univerzitě mezinárodního obchodu a hospodářství Tu Xinquan ohledně výstavy CIIE vyjádřil naději, že přes váznoucí světový růst a investice v současném prostředí mezinárodního napětí a navzdory velmi chmurným výhledům světové ekonomiky, by toto expo konečně mohlo přeci jen trochu oživit mezinárodní spolupráci v různých oborech a vdechnout tak trochu nového života do globální ekonomiky a přiživit i inkluzivní růst pro účastníky z méně vyvinutých zemí.
Samozřejmě, že zvláště velký význam má tato akce pro současné čínské úsilí o otvírání čínského trhu a pro to, jak toto otvírání vnímá světový business. Jde o přístup společností celého světa na gigantický čínský trh, včetně spotřebitelského trhu s 1,4 miliardami konzumentů, kteří jsou dost přístupní kvalitním zahraničním produktům.
Mezi společnostmi, které mají jednak dobrý přehled o čínském trhu a zároveň v něj mají dobrou důvěru, je i japonská Toshiba, která má v Číně svoji pobočku Toshiba (China) Co Ltd. Její předseda a generální ředitel Takao Yagi tvrdí: „Toshiba China se na CIIE účastní už po šest let za sebou. Máme důvěru v růst čínského trhu a nadále zůstáváme oddáni podpoře vysoce kvalitnímu a trvale udržitelnému rozvoji pomocí inovativních technologií a služeb na vrcholné úrovni.“
Letos se Toshiba na CIIE chystá poprvé předvést své nové úspěchy v technologiích polovodičů pro automobilový průmysl a ukázat světu svá poslední digitální řešení. Současná chytrá auta by měla tedy být ještě chytřejší a kam jinam to uvést na trh než do Číny, když ta se stává možná hlavním tahounem automobilového průmyslu.
Předvádět se tu ovšem budou produkty a řešení pro všechno možné. Čínu např. zajímají nové techniky zachycování uhlíku, aby i klasické uhlíkové technologie mohly být bez-uhlíkovými, a nepřekáželo to ekonomickému rozvoji. Proto, aby si energetická síť udržela vysokou stabilitu, i když hojně využívá méně regulovatelné zdroje, jako jsou na počasí závislé větrníky a soláry, i jaderná energie, jejíž regulace je daleko pomalejší než u klasických tepelných elektráren, jsou zapotřebí velké jednotky přečerpávacích hydroelektráren. A ty se teď budou na výstavě čínským odběratelům nabízet. Různí výrobci se také těší, že na letošním CIIE se v Číně uchytí s 3D ultrazvukovými detektory.
Zdroj: cri.cn