• Vybrat den

    Prosinec 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Putin podepsal zákon o zrušení Smlouvy o zákazech jaderných zkoušek

    3-11-2023 AC24 98 353 slov zprávy
     

    Prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal zákon, který otevírá cestu k možným ruským jaderným testům, což by znamenalo obrovskou eskalaci v kontextu války na Ukrajině a širšího kontextu „nové studené války“ mezi Washingtonem a Moskvou. (Foto: Flickr)

    Nový zákon potvrzuje, že Rusko neratifikovalo Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), což je přelomová dohoda z roku 1996, jejímž cílem bylo zakázat veškeré jaderné zkoušky a výbuchy, aby se Rusko a Spojené státy v této otázce sjednotily.

    V otázce samotné smlouvy však obě strany nikdy nebyly v souladu, i když k jaderným zkouškám nedocházelo. Některé země, které byly nedílnou součástí smlouvy, ji nikdy plně neratifikovaly.

    Kreml počátkem minulého měsíce prohlásil, že podnikne kroky, které „zrcadlově“ vyjádří postoj USA, což vysvětlil následovně:

    V textu zákona na ruském právním portálu se uvádí, že Moskva od 2. listopadu již nebude vázána zákazem jaderných zkoušek podporovaným OSN. Rusko i Spojené státy podepsaly smlouvu v roce 1996, ale zatímco Moskva ji ratifikovala v roce 2000, Washington nikdy neučinil poslední krok k její kodifikaci do zákona.

    Mezi další země, které smlouvu nedodržují, patří Čína, Indie, Pákistán, Severní Korea a Izrael, stejně jako Egypt a Írán…

    „Prezident měl na mysli především potřebu uvést faktickou situaci na společného jmenovatele [s USA],“ uvedl v říjnu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a popřel, že by to znamenalo, že Rusko hodlá pokračovat v jaderných testech.

    Rusko i USA však v nedávné době provedly „cvičení“ svých strategických sil s jadernými zbraněmi, aniž by však skutečně provedly jaderné zkoušky. Takový krok by byl velmi kontroverzní i na domácí scéně, zejména v USA, vzhledem k obavám z poškození životního prostředí a radioaktivního spadu.

    Někteří komentátoři v tomto nejnovějším kroku spatřují novou „hrozbu“, která má udržet západní alianci v napětí…

    Válka na Ukrajině byla po většinu uplynulého roku a půl svědkem jaderného šavlování, zejména poté, co prezident Putin nařídil přesun taktických jaderných zbraní na běloruské území. Tato rétorika se však v poslední době zklidnila. Rusko tento krok obhajovalo, protože USA drží taktické jaderné zbraně v několika státech NATO jako součást „jaderného odstrašení“. Patří mezi ně i Turecko, které leží přímo naproti Rusku přes Černé moře.

    Zdroj: aljazeera.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑