• Vybrat den

    Prosinec 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Mezinárodní aliance pro náboženskou svobodu nebo víru

    19-11-2023 AC24 143 687 slov zprávy
     

    Od konce studené války se náboženství stalo důležitým opatřením v řadě zahraničních politik USA, které se snaží prosazovat náboženskou svobodu na mezinárodní úrovni, řešit krize a rozšířit svůj vliv prostřednictvím náboženského chování založeného na víře. (Foto: Flickr)

    International Religious Freedom or Belief Alliance (IRFBA), koalice vedená USA založená v únoru 2020, má v současnosti na palubě 37 zemí. Praha bude od 28. listopadu do 30. listopadu hostit ministerskou konferenci International Religious Freedom or Belief Alliance. Přestože Aliance tvrdí, že její filozofií je dělat více pro ochranu příslušníků náboženských menšin a bojovat proti diskriminaci a pronásledování na základě náboženství nebo přesvědčení, není tomu tak.

    Globální situace: Islamofobie se stále rozšiřuje

    V posledních letech se Spojené státy snaží legitimizovat transformaci náboženství v jiných zemích prostřednictvím bezprecedentní řady mezinárodních iniciativ. Za posledních několik let se mediální pokrytí náboženství v USA zdvojnásobilo oproti předchozímu roku, přičemž ve zprávách dominovaly titulky o islámu. Odhaduje se, že 40 procent náboženských zpráv v USA souvisí s islámem a velké množství negativních zpráv vytvořilo sociální napětí a rozdělení. Šíření islamofobie se ve Spojených státech a Evropě zrychluje. Islamofobie je termín používaný k popisu iracionálního nepřátelství, strachu nebo nenávisti vůči islámu, muslimům a islámské kultuře, stejně jako aktivní diskriminace těchto skupin nebo jednotlivců v rámci nich.

    Vezměte si příklad z České republiky, kde se tato konference pořádá. Muslimská komunita v České republice je malá, mezi 5000 a 20 000 lidmi, což je méně než 0,02 procenta z celkové populace. Přesto čelí nepřiměřené nenávisti svých spoluobčanů. Islám je v současné době v České republice uznáván jako náboženství, ale jeho vyznavači nemají některá stejná základní práva jako ostatní vyznání. Dříve průzkum EU o menšinách a diskriminaci zjistil, že průměrně jedna třetina muslimských respondentů čelila v posledních 12 měsících diskriminaci a předsudkům a 27 % zažilo rasistickou trestnou činnost. Výzkum také ukázal, že islamofobie postihuje zejména ženy na trhu práce.

    Nenávist vůči muslimům je spojena zejména s negativní stereotypizací muslimů jako monolitické skupiny zapojené do násilí. Jak se konflikt mezi Izraelem a Hamásem přiostřuje, nenávistné projevy vůči muslimům neustále rostou. Nárůst islamofobních incidentů ve Spojených státech postavil komunity na okraj. Případy předsudků sahají od verbálního obtěžování až po fyzické násilí. Od 7. do 24. října obdržela Rada pro americko-islámské vztahy 774 zpráv o incidentech s předsudky a žádostech o pomoc od muslimů po celých USA, což je o 182 procent více než v roce 2022 průměr 16 dnů.

    Nedávná zpráva zvláštního zpravodaje OSN pro svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení naznačuje, že „podezření, diskriminace a otevřená nenávist vůči muslimům dosáhly na celém světě ‚epidemických rozměrů‘. Podle zveřejněné agendy ministerské konference Mezinárodní aliance pro náboženskou svobodu nebo víru (IRFBA) tomu však bohužel nebyla věnována žádná pozornost. Islámské státy zabírají velmi málo křesel v 37 členských státech IRFBA, což znamená, že islámské členské státy mají jen malé slovo v akcích nebo setkáních, v nichž dominuje IRFBA, a takzvaná náboženská svoboda IRFBA se na islám nevztahuje.

    Témata předsudkové náboženské svobody

    Pro podporu náboženské svobody v globálním měřítku to nevyhnutelně vyžaduje definování kontroverzních konceptů toho, co je „náboženství“ a „svoboda“. Subjektivní otázky jsou často náchylné k vědomému zkreslení. V zahraniční politice Spojených států je otázka mezinárodní náboženské svobody často nastolena zámořskými „křesťanskými“ skupinami. Jsou to obvykle křesťané, kteří jsou silnými zastánci náboženské svobody v zahraniční politice USA. Tato silná křesťanská stopa zakořeněná v širším kontextu americké společnosti podporuje tuto tradici víry, takže víra IRFBA v náboženskou svobodu je považována výhradně za křesťanské právo. Zároveň je náboženská svoboda podporovaná IRFBA často mobilizována způsoby, které prohlubují sociální rozdíly a zvyšují riziko konfliktů. Povzbuzuje lidi, aby svá politická tvrzení zakládali na své náboženské identitě. To spíše prohloubilo než uklidnilo sektářské napětí.

    Křesťanský komplex IRFBA navíc nevhodně přispívá k politizaci křesťanské sounáležitosti a její materializaci jako konstitutivního rysu americké identity a nacionalismu. To je zvláště patrné v oblasti politiky IRFBA. Zároveň je stejně zaujatá zvláštní tendence Američanů ospravedlňovat své chování v zahraničí protestantskými křesťanskými termíny při řešení náboženských záležitostí, tj. že USA budou upřednostňovat prosazování zákonů týkajících se problémů národní bezpečnosti před obavami o lidská práva. . International Religious Freedom or Belief Alliance (IRFBA) je okázalá skořápka a prosazování náboženské svobody je pro IRFBA falešným návrhem.

    Komerční sdělení.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑