• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína přes rating od Moody’s potáhne příští rok světovou ekonomiku k růstu

    18-12-2023 AC24 60 941 slov zprávy
     

    V poslední době se ze světových trhů začínají ozývat zprávy o opatrných nadějích. Konečně se zdá, že jsou šance na nějaký růst a třeba i prosperitu. (Foto: Flickr)

    A když je to tak, potom se samozřejmě světové trhy poohlíží po Číně jako po lokomotivě růstu, která značně k naplnění takových nadějí v realitě přispěje. Tedy skoro všichni, až na ratingovou agenturu Moody’s, která asi více, než aby dělala čest svému jménu ohledně odhadů ekonomického vývoje, naplňuje etymologický význam svého jména, které znamená vrtošivou náladovost a trudnomyslnost, když Číně k ohromení všech snížila kreditní rating.

    Tímto svým krokem se podle mnohých zařadila po bok spíše mediálních agentur, které už po dvě generace Číně slibují zhroucení jejího trvalého růstu, než agentur poskytujících věrohodná tržní hodnocení.

    Pravdou samozřejmě je, že vzhledem k obtížné situaci na světových trzích, se musí všechny potíže globálních trhů promítnout i na trh čínský. Zejména pak už několik let utlumená globální poptávka, po jejímž oživení Čína touží, a co může, k ní aktivně napomáhá, takže už i ti, co hráli s kartou de-rizikovosti, od své strategie ustupují, protože jim dochází, že mají-li se přidat k nastupujícímu světovému hospodářskému oživení, musí se chytit největší lokomotivy očekávaného růstu Číny, aby i jim pomohla s oživením, které zvedne světovou poptávku.

    Čína sází na růst a je na něj připravena. Má připravené ohromné kapacity pro výrobu, energetiku, logistiku a dopravu, aby mohla okamžitě začít vyšší poptávku uspokojovat, zatímco v řadě jiných zemí to bude vyžadovat další investice, které nejsou v situaci nedostatkového a předraženého kapitálu ve většině světa moc dostupné. Takže Čínu škarohlídi obviňují, že je přeinvestovaná.

    Momentálně to však už leckdo oceňuje. Spojeným státům se totiž podařilo kombinací vysokých úrokových sazeb s vysokou zejména energetickou inflací, vyvolat nejen přehnaně vysoký kurz dolaru, a vyvážet do světa nedostatek kapitálu a dluhovou krizi, ale snížit i konkurenceschopnost vlastního reálného zboží a dokonce srazit poptávku po amerických vládních dluhopisech znehodnocených inflací a vysokými úrokovými sazbami u bankovních produktů.

    Tím kupodivu vyvolali vyšší úspěšnost čínské měny a čínských finančních produktů na světových trzích. Nízké úrokové sazby v Číně nejenže umožňují snadné domácí investice, ale také snižují transakční náklady při vyrovnávání přeshraničních plateb v yuanech a vzhledem k nízké čínské inflaci začaly být pro leckoho atraktivní i čínské dluhopisy i přestože nemají velké úroky. V realistickém finančním tisku se objevují i takové výroky, jako několik dnů staré prohlášení na českém webu Kurzycz, že v tomto inflací sužovaném světě „Čína přes svoji měnu do světa vyváží deflaci.“ Což je asi hlavní motiv, proč Moody’s zkouší svým ratingem snížit atraktivnost čínských dluhopisů, zvláště když už i USA zastavují své zvyšování úrokových sazeb, nad čímž jásá i americký reálný kapitál, neboť se to okamžitě projevuje na vzestupu amerických akcií a zlepšení platební bilance země, kdy se čeká konečně oživení světové ekonomiky.

    A kde jinde by měla světová ekonomika oživovat rychleji, než tam, kde je levný kapitál, tj. v Číně a v zejména asijských ekonomikách silně na Čínu napojených. A tak nejenže čínský ekonomický růst vidí velice příznivě Mezinárodní měnový fond, samotná Čína, jak to před pár dny vyjádřila i Ústřední čínská ekonomická konference, ale ve své předpovědi i Asijská rozvojová banka (ADB), která předpovídá i značný vzestup domácí poptávky v Asii a v Tichomoří s výrazným ekonomickým oživením této oblasti.

    Ve Výhledu asijského rozvoje z prosince 2023 ADB pro Čínu předpovídá růst za letošní rok 5,2 procenta, když předchozí předpověď byla pesimističtější – jen 4,9 procenta, ovšem v Číně dochází i k růstu spotřebitelské poptávky a k větším investicím místních veřejných správ.

    I ekonomika celého regionu by měla letos povyrůst o 4,9 procenta, kdy předchozí odhad byl 4,7 procenta a pro následující rok se očekává zhruba stejný růst 4,8 procenta.

    Mezi rychle rostoucími ekonomikami Asie a Pacifiku má být i Indie, která má letos vyrůst o 6,7 procenta, když předchozí odhad byl 6,3 procenta, kdy zde se průmysl zvyšuje obrátky. Čeká se, že rychlé oživení Číny a Indie za sebou vytáhne k růstu ekonomiky celé Jihovýchodní Asie, která momentálně trpí stagnací globální poptávky. Jihovýchodní Asii dokonce předpověď růstu kvůli nízké globální poptávce po průmyslovém zboží ADB pro letošek mírně snížila očekávaný růst z původních 4,6 procenta na 4,3 procenta, ale zlevnění kapitálu a růst Číny a Indie by konečně měly vyvolat nárůst poptávky, která rozhýbe i ekonomiky Jihovýchodní Asie.

    Mírně rostou i ekonomiky Kavkazu a Střední Asie těžící z rostoucí provázanosti Eurasie napříč Ruskem, Mongolskem, Čínou, Indií a Středním východem přes střední Asii, kdy tento proces dost urychlily např. sankce na Rusko, ale zejména Iniciativa pásu a cesty s navazujícím ruských Severojižním koridorem a jejich výhled ADB nijak nezměnila.

    Jako největší nebezpečí pro očekávaný ekonomický vzestup vidí analytici ADB v možnosti, že by se USA a EU nadále držely politik vysokých úrokových sazeb, přes které do světa vyváží nedostatek kapitálu pro ekonomické zotavení. Ale podle analytiků této banky je ekonomické zotavení v Asii už tak robustní, že i kdyby k tomu došlo, poroste Asie stejně dále, ač v případě poklesů úrokových sazeb v USA a EU bude tento růst rychlejší.

    V oblasti Asie a Pacifiku se inflaci letos dost dobře daří krotit. Jak jsme zmiňovali, naši analytici z Kurzů tvrdí, že Čína vyváží do světa deflaci, kdy samozřejmě ke svým sousedům ji vyváží o to více, ale samozřejmě inflační nebezpečí je tu pořád. Ač v očekávání nižších úroků a ne tak přehnaných kurzů dolaru už na Západě rostou akcie reálné ekonomiky na úkor lichvářských kurzů, tak se tam inflaci plně ještě zvládnout nedaří a např. klimatický jev El Nino by mohl přinést další problémy.

    ADB pro asijsko-pacifickou oblast čeká letos inflaci jen 3,5 procenta, oproti 3,6 procentům v předchozím odhadu a pro příští rok očekává inflaci 3,6 procenta.

    Takže jestli klimatický jev El Nino, který v minulosti občas způsobil i zhroucení civilizací, Ukrajinská krize aj. nezpůsobí neočekávaný ekonomický rozvrat, je dobrá šance, že příští rok k oživení světové ekonomiky konečně dojde a potáhnou ho lokomotivy růstu z Asie.

    Zdroj: cri.cn

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑