VELKÁ BRITÁNIE – Na začátku pandemie byly rychle vypracovány nové pokyny pro léčbu vážně nemocných pacientů Covid, které byly zavedeny v celém Spojeném království. (Foto: Flickr)
Byly založeny na péči o osoby v terminálním stádiu života a někteří se nyní domnívají, že používání takzvaných „silence me“ léků vedlo k mnoha úmrtím, kterým se dalo předejít.
Whistleblowingová zdravotní sestra Lesley Robertsová upozornila na jednu zničující chybu, která podle ní vedla k tisícům úmrtí, jimž se dalo během pandemie Covidu zabránit.
Promluvila poté, co od skotského vyšetřovacího úřadu Covid obdržela „omezující příkaz“, který by jí zabránil zveřejnit jakékoli důkazy nebo dokumenty, které vyšetřování předložila. Paní Robertsová se obává, že to bude mít za následek, že jí a dalším účastníkům kampaně bude zabráněno v kritice skotské vlády.
Paní Robertsová, která na začátku pandemie pracovala jako zdravotní sestra pro kontrolu infekcí v NHS Greater Glasgow and Clyde a zároveň byla zástupkyní pro bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti v odborové organizaci Unison, otevřeně kritizovala rozhodnutí, která v té době přijali ministři a zdravotničtí úředníci.
Nahlásila skotskou vládu skotské policii a požaduje, aby Nicola Sturgeonová a Jeane Freemanová byly obviněny z podnikové vraždy. Opakovaně upozorňovala na zvýšené používání formulářů Do Not Resuscitate, zejména v souvislosti se staršími nebo zranitelnými pacienty s Covid-19.
Nyní – vzhledem k hrozbě „příkazu k mlčení“ ze strany vyšetřovatelů – chce diskutovat o tom, co považuje za nejvýbušnější část obrovského množství důkazů, které za poslední tři roky shromáždila.
Týká se to protokolu NG163 „konec života“ od NICE, Národního institutu pro zdraví a excelenci v péči. Ten byl vydán lékařům a sestrám v celé Velké Británii 3. dubna 2020 a zůstal v platnosti do 21. března 2021.
Podle paní Robertsové a dalších bojovníků za zdravotní péči NG163 v podstatě nařizoval zdravotníkům, aby lidem v nemocnici i jinde, u nichž byl diagnostikován pokročilý případ Covid-19, předepisovali smrtící koktejl silných léků.
Řekla: „Všichni, kdo se chtějí stát členy této skupiny, se mohou obrátit na soud: „Nikdy se o tom nemělo uvažovat. Lidé, kteří nebyli na konci svého života, se kvůli těmto lékům dostali na jeho konec. Pokud měli dýchací potíže, pak bylo jejich dýchání léky ještě více utlumeno a to je pak zabilo, nikoli Covid.“
Stejně jako katastrofální rozhodnutí o přesunu starších pacientů z nemocnic do domovů pro seniory, a to buď bez testování, nebo někdy i poté, co byli pozitivně testováni na koronavirus, byl i NG163 od samého počátku kontroverzní.
Dne 20. dubna 2020 napsalo 11 nejvýznamnějších britských konzultantů v oblasti paliativní medicíny – včetně Barryho Lairda z Edinburské univerzity a hospice St Columba’s – časopisu British Medical Journal, aby vyjádřili své obavy.
Uvedli, že: „Plně chápeme, proč bylo nutné zkrátit běžný postup vypracování pokynů NICE, aby bylo možné rychle vypracovat pokyny Covid-19″. Obáváme se však, že nekritické používání NG163 může způsobit nezamýšlená rizika pro lidi s podezřením na infekci Covid-19 nebo se skutečnou infekcí.“
Pokyn vycházel z předchozích doporučení NICE „zaměřených na péči o osoby, které v nejbližších hodinách a dnech pravděpodobně zemřou“. Dodali: „Mnoho lidí ve Velké Británii, u nichž je podezření na infekci přípravkem Covid-19, nebude mít pokročilé nádorové onemocnění ani nebudou umírat na jiné existující nevyléčitelné onemocnění.“
Odborníci na paliativní péči rovněž varovali před nebezpečím silné kombinace léků „opioidů, benzodiazepinů a/nebo neuroleptik“, kterou doporučuje NICE.
„Je zapotřebí velkých dovedností a zkušeností, aby se paliativní sedativa používala přiměřeně, aby se zmírnily extrémní fyzické a existenční potíže, ale aby se především neurychlila smrt,“ uvedli. „NG163 uvádí: ‚Sedace a použití opioidů by neměly být upuštěny z obavy, že způsobí respirační depresi‘.
“ Pokud by infekce Covid-19 byla shodně smrtelná, bylo by toto tvrzení přijatelné. Ale u lidí, o nichž nebylo předem známo, že jsou na konci života, existuje potenciální riziko neúmyslného vážného poškození, pokud jsou tyto léky používány nesprávně a bez využití rad specialistů na paliativní péči.“
V rozhovoru pro skotský deník Daily Express paní Robertsová uvedla, že rozhodnutí ignorovat tato a další varování týkající se pokynů NICE by mělo hrát hlavní roli při vyšetřování britské i skotské veřejnosti.
„Říkalo se jim ‚silence me‘ drugs,“ řekla. „Nevěřím, že by se nějaká sestra chtěla dívat na to, jak její pacienti umírají, ale obávám se, že právě to se stalo v důsledku tohoto protokolu péče o Covid.“
Její svědectví týkající se NG163 tvoří klíčovou část jak jejího podání skotskému vyšetřování Covidu, tak její svědecké výpovědi poskytnuté detektivům skotské policie z operace Koper, dlouholetého vyšetřování úmrtí na Covid ve skotských pečovatelských domech.
Skupina s názvem The People’s Care Watchdog rovněž vede kampaň proti „nezákonným protokolům o ukončení života“, které byly zavedeny v důsledku NG163. Tvrdí, že mnoha úmrtím na Covid v pečovatelských domech a nemocnicích „se dalo a mělo zabránit“.
Skupina dodává: „Mnoho lidí přišlo během „uzamčení“ o rodinné příslušníky a klinické pokyny vypracované NICE v dubnu 2020 vyžadují veřejnou kontrolu, aby bylo možné pochopit, jaký dopad měly na úmrtí v pečovatelských domech a nemocnicích.“
Začátkem tohoto roku v odpovědi na otázku kontroverzního skeptika ohledně lockdownu, bývalého poslance za torye Andrewa Bridgena, obhajoval britský ministr zdravotnictví Will Quince pokyn NG163.
Řekl: „V této souvislosti jsem se chtěl zeptat, jaká je situace v této oblasti: „V té době byl kladen důraz na poskytnutí rychlého návodu k léčbě postižených pacientů s Covid-19. Několik rychlých pokynů NICE pro léčbu Covid-19 bylo začleněno do jediného pokynu pro léčbu Covid-19 u dětí a dospělých (NG191).“
Zdroj: scottishdailyexpress.co.uk