TCHAJ-WAN – Tchajwanský viceprezident Lai Ching-te zvítězil v sobotních prezidentských volbách na tomto samosprávném ostrově a zasadil tak ránu Číně, která ho označila za „ničitele míru“. (Foto: Wikimedia)
Čína varovala Tchaj-wan, že jeho soutěž se rovná volbě mezi válkou a mírem. Peking si nárokuje svrchovanost nad ostrovem a slíbil, že se s ním sjednotí – v případě nutnosti i silou -, ačkoli Komunistická strana Číny na ostrově nikdy nevládla. Spojené státy podporují samosprávu Tchaj-wanu a k zuřivosti Číny mu poskytují obranné zbraně.
Tchaj-wanské volby přicházejí v době globálních turbulencí, kdy jsou Spojené státy již zaměstnány podporou válek na Ukrajině proti ruskému spojenci Číny a na Blízkém východě, kde Izrael bojuje proti Íránem podporovanému Hamásu a Hizballáhu a kde USA udeřily na Jemen po souvisejících útocích na lodní dopravu ze strany húthijských povstalců.
Hlasování na Tchaj-wanu přineslo stávající Demokratické pokrokové straně (DPP) bezprecedentní třetí funkční období.
Volby postavily proti sobě Laie z vládnoucí strany, která je skeptická vůči Pekingu, a starostu města Nová Tchaj-pej Chou Jü-iha z hlavní opoziční strany Kuomintang (KMT) a Ko Wen-je, bývalého tchajpejského starostu a zakladatele nově vznikající Tchajwanské lidové strany.
Hou v projevu ve svém volebním štábu uznal porážku. Výsledky ukázaly, že Lai měl v té době sečteno přes 40 procent hlasů, Hou získal něco přes 33 procent a Ko 26 procent.
Podle tchajwanské ústřední volební komise bylo oprávněno hlasovat přibližně 19,54 milionu občanů, tedy 83 % populace, z toho asi 1,03 milionu voličů hlasovalo poprvé.
Čína označila Laie za „narušitele míru v Tchajwanské úžině“ a dala najevo, že Hou je jejím favoritem. Vládnoucí strana obvinila Čínu, že využívá všech prostředků k zasahování do hlasování.
Čínský prezident Si Ťin-pching opakovaně zdůraznil, že Čína považuje Tchaj-wan za nedílnou součást země a nakonec přivede provincii, kterou považuje za odpadlickou, zpět do svého svazku.
Zdroj: newsweek.com