DAVOS, ŠVÝCARSKO – Američtí diplomaté jsou natolik znepokojeni velikostí a záměry čínské delegace, která tento týden navštíví Švýcarsko.
Že se snaží domluvit setkání ministra zahraničí Antonyho Blinkena se švýcarským představitelem, který je v zemi na Světovém ekonomickém fóru.
Diskuse o úpravě Blinkenova programu byla uvedena v dokumentu ministerstva zahraničí, který získal server POLITICO.
Zdá se, že návrh je snahou zajistit, aby se proslulé neutrální Švýcarsko necítilo Washingtonem vyčerpané v souvislosti s možným dvořením ze strany Pekingu. Přichází v době, kdy se opět zvyšuje americko-čínské napětí ohledně osudu Tchaj-wanu, který si o víkendu vyžádal hněv Pekingu zvolením prezidenta, jehož strana vyzvala k nezávislosti na Číně.
Očekává se, že čínská delegace stráví nějaký čas ve švýcarském hlavním městě Bernu a v Davosu, kde se tento týden koná fórum. Blinken bude v Davosu v úterý a ve středu, kde absolvuje řadu jednání a pronese nejméně jeden veřejný projev k davu, který je silně zastoupen podnikateli.
Čínský premiér Li Kche-čchiang, často označovaný za číslo 2 nejvyššího představitele Si Ťin-pchinga, vede delegaci z Pekingu.
Podle dokumentu ministerstva zahraničí, který je datován 12. ledna, se Pekingu „zúčastní 10 státních ministrů“. „Jejich č. 2 se setká se švýcarskými představiteli. Velvyslanec Miller ji charakterizoval jako ‚pseudostátní návštěvu‘.“ (To je zřejmě narážka na Scotta Millera, velvyslance USA ve Švýcarsku).
Dokument dále pokračuje: „V dokumentu je uvedeno, že Švýcarsko je v současné době v kontaktu s USA: „Miller se domnívá, že by bylo špatnou optikou, kdyby si S. alespoň nepodal ruku s novou prezidentkou Švýcarské konfederace Violou Amherdovou, která se pro setkání plně uvolnila.“ „S“ je zkratka ministerstva zahraničí pro ministra.
Mluvčí ministerstva zahraničí v neděli uvedl, že setkání Blinkena se švýcarským představitelem se očekává, ale blíže se k dokumentu ani k dalším podrobnostem programu nevyjádřil. Mluvčímu byla poskytnuta anonymita, aby mohl hovořit o citlivých otázkách plánování.
Harmonogram tajemníka je vždy předběžný a může se měnit. Dokument totiž upozorňuje na to, že pro Blinkena je Davos „komplikovanou cestou z hlediska harmonogramu a logistiky; několik různých míst a pohyblivých částí“.
Přinejmenším k datu vydání dokumentu ministerstva zahraničí nebyl žádný čínský úředník k dispozici Blinkenovi během jeho pobytu v Davosu.
Spojené státy sice demokratickému ostrovu pogratulovaly ke zvolení, ale prezident Joe Biden zároveň uvedl, že jeho administrativa nepodporuje formální vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu na Číně.
Americký představitel obeznámený s touto záležitostí uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se může v pondělí setkat s čínskými představiteli v Bernu. Tento úředník byl vzhledem k citlivosti tématu informován v anonymitě.
V dokumentu se uvádí, že během pobytu v Davosu se má Blinken setkat mimo jiné se Zelenským, předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou.
Zdroj: politico.com