• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    26 miliard záznamů odhaleno při největším úniku dat v historii. Co dělat?

    22-1-2024 AC24 134 718 slov zprávy
     

    I když jste na internetu velmi opatrní, vaše osobní a finanční údaje mohou být odhaleny při úniku dat. (Foto: Flickr)

    Někdy však hackeři shromáždí přihlašovací údaje a informace z předchozích narušení a dají je dohromady, aby je mohli snáze použít při svých útocích.

    Jak informoval server Cybernews, přesně to se stalo v případě nové supermasivní databáze Mother of all Breaches (MOAB), která obsahuje 26 miliard záznamů neboli 13 terabajtů dat převzatých z předchozích úniků, narušení a hacknutých databází. Při nedávném vyšetřování spolu s výzkumníkem kybernetické bezpečnosti Bobem Dyachenkem objevil zpravodajský server všechny tyto odhalené záznamy na otevřené instanci.

    Ačkoli vlastník všech těchto ukradených dat nemusí být nikdy identifikován, bezpečnostní výzkumníci Cybernews se domnívají, že by mohlo jít o hackera, zprostředkovatele dat nebo dokonce o nějakou jinou službu, která pracuje s velkým množstvím dat.

    I když se zdá, že tento MOAB není tvořen novými daty, stále můžete být v důsledku toho ohroženi online. Zde je vše, co potřebujete vědět o tomto novém úniku dat a jak zjistit, zda se vás tento únik týká.

    Značky s největším počtem uniklých záznamů

    Po prozkoumání všech těchto uniklých údajů se ukázalo, že velké množství záznamů v nich obsažených bylo odcizeno při dřívějších narušeních. Toto jsou společnosti s nejvíce odhalenými údaji:

    • Tencent – 1,5 miliardy
    • Weibo – 504 milionů
    • MySpace – 360 milionů
    • Twitter – 281 milionů
    • Wattpad – 271 milionů
    • NetEase – 261 milionů
    • Deezer – 258 milionů
    • LinkedIn – 251 milionů
    • AdultFriendFinder – 220 milionů
    • Zynga – 217 milionů
    • Luxottica – 206 milionů
    • Evite – 179 milionů
    • Zing – 164 milionů
    • Adobe – 153 milionů
    • MyFitnessPal – 151 milionů
    • Canva – 143 milionů
    • JD.com – 142 milionů
    • Badoo – 127 milionů

    Kromě údajů všech výše uvedených společností obsahuje únik také záznamy vládních organizací z USA, Brazílie, Německa, Filipín, Turecka a několika dalších zemí.

    Co mohou hackeři se všemi těmito údaji dělat?

    Přestože je řada těchto údajů staršího data, podle bezpečnostních výzkumníků, kteří je objevili, je lze i tak využít k celé řadě nekalých způsobů online, včetně krádeží identity, phishingových útoků, cílených kybernetických útoků a neoprávněného přístupu k osobním a citlivým účtům uživatelů.

    Největší hrozba však spočívá v opakovaném použití hesla. Pokud opakovaně používáte stejné heslo na více webech a u více služeb, jakmile hackeři získají vaše přihlašovací údaje k jednomu účtu, použijí je k přístupu k dalším účtům. Proto byste měli bezpodmínečně používat silná, složitá a jedinečná hesla pro všechny své online účty. Hesla si sice můžete vymyslet sami, ale nejlepší správci hesel to udělají za vás a všechna vaše hesla bezpečně uloží na jednom místě.

    Již dříve jsme byli svědky kompilací vícenásobných narušení (COMB), ale toto je možná dosud největší zaznamenané narušení. Například již v roce 2021 informoval server Cybernews o jednom, který obsahoval 3,2 miliardy záznamů. Tento MOAB je však podstatně horší než onen, protože obsahuje 26 miliard záznamů na jednom místě, a aby toho nebylo málo, v celém seznamu lze vyhledávat.

    Jak zkontrolovat, zda byly vaše údaje odhaleny

    Pokud chcete zjistit, zda byly v důsledku tohoto úniku dat na internetu vystaveny vaše osobní nebo finanční údaje, máte štěstí, protože server Cybernews vytvořil vlastní nástroj pro kontrolu úniku dat, který vám vše usnadní. Stejně tak oblíbená stránka HaveIBeenPwned, která se zabývá úniky dat, bude mít pravděpodobně brzy tyto záznamy také k dispozici k vyhledávání.

    Vzhledem k tomu, že většina údajů obsažených v tomto úniku je staršího data, je riziko, že se stanete obětí útoku, který tyto záznamy využívá, nižší, ale i tak budete chtít být na pozoru před jakoukoli podezřelou aktivitou. To znamená být obezřetnější při kontrole doručené pošty, abyste se vyhnuli phishingovým podvodům, a kontrolovat své online účty, zda nevykazují známky podvodu nebo něco jiného, co vypadá nepatřičně.

    Nejlepší antivirový software vás sice může ochránit před malwarem a dalšími útoky, ale v případě úniku dat nebo narušení bezpečnosti vašich osobních a finančních údajů toho moc nezmůže. Místo toho přicházejí na řadu nejlepší služby na ochranu proti krádeži identity, které vám pomohou získat zpět ukradenou identitu nebo peníze ztracené podvodem.

    Vzhledem k tomu, že v současné době vytváříme denně více dat než kdykoli předtím, budou velké úniky dat, jako je tento, pravděpodobně stále častější. Pokud však budete na internetu opatrní a budete používat silná a složitá hesla pro každý ze svých účtů, bude mnohem méně pravděpodobné, že se stanete obětí počítačové kriminality.

    Zdroj: tomsguide.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑