Několik profesorů chemie vyzývá Institut Paula Ehrlicha, aby prozkoumal možné nežádoucí proteiny ve vakcínách s mRNA. (Foto: Flickr)
Již v lednu 2022 napsali čtyři renomovaní vědci dopis zakladateli společnosti BioNTech Ugurovi Sahinovi, v němž ho žádají o informace o možných problémech ve výrobním procesu vakcín Covid: Jörg Matysik, profesor analytické chemie na univerzitě v Lipsku; Gerald Dyker, profesor organické chemie na Ruhr University Bochum; Andreas Schnepf, profesor anorganické chemie na univerzitě v Tübingenu; Martin Winkler, profesor materiálového a procesního inženýrství na Univerzitě aplikovaných věd v Curychu. Berliner Zeitung byl tehdy prvním médiem, které o tom informovalo. Společnost BioNTech reagovala a představila svůj názor.
Skupinu podporuje Prof. Dr. Tobias Unruh z katedry fyziky kondenzovaných látek na univerzitě v Erlangenu. Jejich opakované dotazy, které vědci adresovali mimo jiné také Institutu Paula Ehrlicha (PEI), se dlouho setkávaly s malým zájmem veřejnosti. Nyní WDR zveřejnila kritickou reportáž, v níž se objevuje i rozhovor s Geraldem Dykerem. Pod názvem „Spurensuche: Sind Corona mRNA-Impfstoffe verunreinigt?“ (Hledání stop: Jsou vakcíny s koronovou mRNA kontaminované?) se veřejnoprávní televize zabývá „blokádním postojem politiků ke kritickým otázkám týkajícím se očkování a nečinností odpovědného Institutu Paula Ehrlicha při objasňování otázky, zda v některých šaržích vakcín s mRNA není obsaženo nadměrné množství (příliš velkých) zbytků DNA“, jak píše na svém blogu novinář listu Handelsblatt Norbert Häring. V pořadu má své slovo mimo jiné plicní lékař Thomas Voshaar, který kritizuje skutečnost, že limitní hodnota pro nečistotu – která je obecně schválená – byla stanovena bez jakýchkoli studií. Voshaar se také ptá, proč WHO takové kontaminanty vůbec povolila.
Profesoři nyní zaslali Institutu Paula Ehrlicha další katalog otázek. Dopis má Berliner Zeitung k dispozici. Vědci píší, že „problémy s vakcínami na bázi modRNA jsou stále zřejmější“.
V prosinci 2023 vyšel v časopise Nature další článek o zásadních problémech technologie modRNA. V tomto článku „Mulroney a spol. zjistili, že modifikace mRNA, tj. nahrazení uridinu N1-methylpseudouridinem, často vede k tzv. ribozomálnímu posunu“. Tento posun „posouvá čtecí rámec během syntézy bílkovin, což znamená, že některé aminokyseliny jsou začleněny až po posunu, takže vznikají bílkoviny neznámého složení a funkce“. Teoretická možnost ribozomálního posunu, přinejmenším u prokaryot, prostřednictvím zavedení N1-methylpseudouridinu „je známa již od roku 2016, ale nikdy nebyla zkoumána u eukaryot“.
Tyto nežádoucí proteiny „bylo možné pozorovat také u 21 pacientů léčených modRNA“ a proti těmto nežádoucím proteinům se také vytvořily protilátky. Autoři z Nature ve svém článku uvádějí, že „nebyla pozorována žádná souvislost s nežádoucími účinky, ačkoli toto tvrzení je problematické z několika důvodů, jak je popsáno také v komentáři k článku vědců z USA a Kanady“. Podle toho byla velikost souboru pouze 21 osob. Studie nebyla randomizovaná. Žádná ze zkoumaných osob nehlásila vedlejší účinky, z čehož lze vyvodit, že vzorek „pravděpodobně podléhal zkreslení v důsledku předvýběru“.
Autoři komentáře dospěli k závěru, že je třeba prozkoumat toxikologii nežádoucích proteinů, stejně jako „obrovský potenciál škodlivosti“ s ohledem na nesprávně nasměrovanou imunitu, který uvedli autoři článku. Nežádoucí proteiny by mohly „přispívat k toxicitě injekcí modRNA, což je třeba objasnit v dalších studiích“. Autoři vyzývají mezinárodní zdravotnické orgány a průmysl k objasnění.
O studii časopisu Nature nedávno informoval deník Süddeutsche Zeitung, který napsal, že vědci doporučují „snažit se tomuto jevu vyhnout při budoucím vývoji vakcín“. Protože: „Teoreticky by nežádoucí proteiny mohly snížit účinnost vakcín nebo způsobit nežádoucí vedlejší účinky.“ SZ pokračuje: „Němečtí odborníci hovoří o zajímavých výsledcích, ale nevidí důvod ke znepokojení.“ Deník cituje Juliana Schulze zur Wiesche, vedoucího konzultanta infekční sekce a vedoucího virové hepatologické ambulance Univerzitního lékařského centra Hamburg-Eppendorf: „Popsaný efekt, pokud je pravdivý, není nebezpečný ani znepokojující a s největší pravděpodobností nemá nic společného s obecnými reakcemi na očkování nebo vedlejšími účinky mRNA vakcín.“
Nicméně profesoři chtějí vědět více a ptají se Paul-Ehrlich-Institutu: „Kdy jste se o této práci a problému ribozomálního posunu u injekcí na bázi modRNA dozvěděli? Proč nebyl tento zjevný problém rozpoznán dříve? Jaká šetření plánuje PEI, aby prozkoumala toxicitu nežádoucích proteinů, a jaké kroky plánuje PEI k odstranění nebo alespoň snížení tohoto nebezpečí technologie modRNA? Měla by mít podle názoru PEI tato nová zjištění vliv na registraci těchto nových léčivých přípravků na bázi modRNA, a pokud ano, jaký vliv, a pokud ne, proč ne? Jak hodlá PEI informovat veřejnost o těchto nových zjištěních o potenciálně nebezpečných vedlejších účincích technologie modRNA?“
Nová publikace v časopise Nature je „součástí série znepokojivých událostí týkajících se schvalování těchto látek na bázi modRNA“, shrnují vědci. Zásadní problémy byly „rozpoznatelné již v autorizačních studiích“. Například analýza původních autorizačních údajů, kterou provedl Peter Doshi a jeho kolegové, ukázala, „že škody jsou výrazně větší než přínosy“. Podle našeho názoru je vědecky nepochopitelné, proč „byla přesto udělena podmíněná a následně i řádná autorizace platformy modRNA, protože údaje z klinických studií jsou s tím v jasném rozporu a retrospektivní kohortové studie jsou mnohem méně průkazné“, tvrdí vědci. Zarážející je také skutečnost, že „pro autorizační studie byla použita jiná výrobní metoda látek modRNA než pro široké použití“, „zejména proto, že výrobní proces pro uvedení na trh zahrnuje významnou kontaminaci DNA, jejíž účinky zatím nelze posoudit“. Paul-Ehrlich-Institut uvedl, „že PEI nekontroluje samotnou koncentraci nečistot DNA, ale pouze informace poskytnuté výrobci a to, zda je v povoleném rozmezí“. To vyvolává otázku, jak chce PEI tímto způsobem „zaručit úkol zajistit kvalitu pro ochranu obyvatelstva“, když neprovádí „nezávislá měření“. PEI již dříve uvedl, že neprovádí vlastní testy koncentrace mRNA, ale jako základ pro své hodnocení používá testy dodané výrobcem – tato skutečnost přiměla profesory k položení nových otázek.
Profesoři nyní žádají o připomínky a odpovědi, protože nedostatečná transparentnost otřásá důvěrou v technologii mRNA a v PEI. Nakonec vědci vyzývají PEI, aby „ze všech těchto uvedených skutečností vyvodila závěry a konečně tuto technologii modRNA zastavila“.
Berliner Zeitung požádá PEI o vyjádření k otázkám vědců.
Zdroj: berliner-zeitung.de