• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Světový soud zamítl velkou část žaloby Ukrajiny proti Rusku

    2-2-2024 AC24 83 447 slov zprávy
     

    HAAG – Soudci nejvyššího soudu OSN ve středu konstatovali, že Rusko porušilo prvky protiteroristické smlouvy OSN. (Foto: Flickr)

    Ale odmítli rozhodnout o obvinění Kyjeva, že Moskva je zodpovědná za sestřelení letu MH17 společnosti Malaysia Airlines nad východní Ukrajinou v roce 2014.

    Ve stejném rozhodnutí soudci Mezinárodního soudního dvora (ICJ) konstatovali, že Rusko porušilo antidiskriminační smlouvu tím, že po anexi poloostrova v roce 2014 nepodpořilo výuku ukrajinštiny na Krymu.

    Tato rozhodnutí znamenala pro Kyjev právní neúspěch. Soud zamítl žádosti Ukrajiny o nařízení odškodnění za obě porušení a pouze nařídil Rusku, aby dodržovalo smlouvy.
    Zástupce Ukrajiny Anton Koryněvič zdůraznil, že rozsudek je pro Kyjev důležitý, protože skutečně konstatuje, že Rusko porušilo mezinárodní právo.

    „Je to poprvé, kdy je Rusko oficiálně, právně označeno za porušovatele mezinárodního práva,“ řekl novinářům po rozsudku.

    Ukrajina podala žalobu k MTS, známému také jako Světový soudní dvůr, v roce 2017 a obvinila Rusko z porušení protiteroristické smlouvy tím, že financuje proruské separatisty na Ukrajině.

    Soudci soudu uvedli, že Moskva porušila protiteroristickou smlouvu OSN tím, že neprošetřila věrohodná tvrzení, že některé finanční prostředky byly z Ruska na Ukrajinu zaslány za účelem možného financování teroristických aktivit.

    Šestnáctičlenný soudní senát nařídil Rusku, aby vyšetřilo všechna věrohodná obvinění z financování terorismu, ale zamítl žádost Kyjeva o odškodnění.

    Soud odmítl rozhodnout o sestřelení letadla MH17 s tím, že porušení zákona o financování terorismu se vztahuje pouze na peněžní a finanční podporu, nikoli na dodávky zbraní nebo výcvik, jak tvrdí Ukrajina.

    Ukrajina tvrdila, že Rusko dodalo raketový systém, který letadlo sestřelil, ale finanční podporu v tomto případě netvrdila.

    Při slyšení u soudu v Haagu v červnu loňského roku Rusko odmítlo obvinění Ukrajiny, že financovalo a kontrolovalo proruské separatisty na východě Ukrajiny, jako výmysl a „zjevnou lež“.

    V případu, který trvá již téměř sedm let, Kyjev obvinil Rusko z vybavení a financování proruských sil, včetně povstalců, kteří v červenci 2014 sestřelili letadlo MH17 a zabili všech 298 cestujících a členů posádky.

    V listopadu 2022 nizozemský soud v nepřítomnosti odsoudil dva Rusy a jednoho Ukrajince k doživotnímu vězení za jejich podíl na katastrofě.

    Na Krymu Ukrajina uvedla, že se Rusko snaží vymazat kulturu etnických Tatarů a Ukrajinců. Soud zamítl všechna tvrzení týkající se Tatarů, ale konstatoval, že Moskva neudělala dost pro podporu vzdělávání v ukrajinském jazyce.

    Rozsudky soudu jsou konečné a nelze se proti nim odvolat, ale soud nemá možnost svá rozhodnutí vymáhat.

    V pátek bude MTS rozhodovat v dalším případu, v němž Ukrajina obvinila Moskvu z falešného uplatnění Úmluvy o genocidě z roku 1948, aby ospravedlnila svou invazi z 24. února 2022.

    Zdroj: reuters.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑