• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Tucker Carlson zveřejnil rozhovor s Putinem

    9-2-2024 AC24 115 1791 slov zprávy
     

    USA – Minulý týden se Tucker Carlson vydal do Ruska, aby udělal rozhovor s prezidentem Vladimirem Putinem. (Foto: X / TCN)

    To vyvolalo hysterii levice – někteří z nich volali po tom, aby novinář čelil sankcím, nebo ještě něčemu horšímu.

    Před rozhovorem – který si můžete právě teď celý prohlédnout na webu tuckercarlson.com – Carlson vysvětlil, že jeho prací jako novináře je „informovat lidi“, protože „většina Američanů není informována“ o tom, co se děje na Ukrajině.

    Tucker začíná rozhovor otázkou, proč Putin napadl Ukrajinu.

    Putin se pustil do historie Ukrajiny, která sahá až do středověku. Tucker odstrčil a řekl: „Nejsem si jistý, proč je to relevantní pro to, co se stalo před dvěma lety.“ Na to Putin pokračoval v lekci historie.

    „Ale proč jste to neudělal prvních 22 let, co jste byl prezidentem, že Ukrajina nebyla skutečnou zemí?“ zeptal se. Tucker se zeptal.

    „Sovětský svaz dostal velké území, které mu nikdy nepatřilo, včetně černomořské oblasti. V určitém okamžiku, kdy je Rusko dostalo jako výsledek rusko-tureckých válek, se jim říkalo Nové Rusko nebo jiné Rusko. Na tom však nezáleží. Důležité je, že Lenin, zakladatel sovětského státu, takto Ukrajinu založil,“ odpověděl Putin. „Po desetiletí se Ukrajinská sovětská republika rozvíjela jako součást SSSR. A z neznámých důvodů se opět bolševici zabývali ukrajinizací.“

    Spouštěč války na Ukrajině: „Zpočátku to byl státní převrat na Ukrajině, který vyprovokoval konflikt…. Válku v Donbasu zahájili v roce 2014 použitím letadel a dělostřelectva proti civilnímu obyvatelstvu. Tehdy to všechno začalo.“

    Rozšiřování NATO

    Když se dostáváme k jádru ukrajinské války, Putin Carlsonovi řekl: „Bývalé ruské vedení předpokládalo, že Sovětský svaz přestal existovat, a proto už neexistují žádné ideologické dělící linie. Rusko dokonce dobrovolně a aktivně souhlasilo s rozpadem Sovětského svazu a věřilo, že to takzvaný civilizovaný Západ pochopí jako výzvu ke spolupráci a přidružení.“

    „Nebylo nám slíbeno žádné NATO na východě, ani o píď na východ, jak nám bylo řečeno. A co potom? Řekli, no, není to zakotveno na papíře, takže se rozšíříme.“

    „To je to, co Rusko očekávalo, jak od Spojených států, tak od tohoto takzvaného kolektivního Západu jako celku. Byli tam chytří lidé, mimo jiné v Německu Egon Bahr, významný politik sociálnědemokratické strany, který ve svých osobních rozhovorech se sovětským vedením na pokraji rozpadu Sovětského svazu trval na tom, že vědí, že v Evropě je třeba vytvořit bezpečnostní systémy. Pomoc by měla být poskytnuta sjednocenému Německu, ale měl by být vytvořen i nový systém, který by zahrnoval Spojené státy, Kanadu, Rusko a další středoevropské země. NATO se však nemusí rozšiřovat. To je to, co řekl. Pokud by se NATO rozšířilo, bylo by vše stejné jako za studené války, jen blíže k hranicím Ruska. To je vše. Byl to moudrý starý muž, ale nikdo ho neposlouchal. Vlastně se jednou rozzlobil. Jestli, řekl, mě nebudete poslouchat, už nikdy nevkročím do Moskvy. Všechno se stalo přesně tak, jak řekl.“

    Stav vyjednávání:

    Vladimir Putin: „Už jsem řekl, že jsme neodmítli jednat. Jsme ochotni jednat. Je to západní strana a Ukrajina je samozřejmě satelitní stát USA. To je evidentní. Nechci, abyste to brali tak, že hledám silné slovo nebo urážku. Ale oba chápeme, co se děje. Finanční podpora. Bylo poskytnuto 72 miliard amerických dolarů. Německo je na druhém místě, pak přicházejí další evropské země. Na Ukrajinu jdou desítky miliard amerických dolarů. Je tam obrovský příliv zbraní. V tomto případě byste měli říci současnému ukrajinskému vedení, aby se zastavilo a zasedlo k jednacímu stolu, zrušilo tento absurdní dekret. My jsme to neodmítli.

    Tucker: Jistě, ale to už jste řekl. Nemyslel jsem si, že jste to myslel jako urážku, protože už jste to řekl správně, bylo oznámeno, že Ukrajině zabránil ve vyjednávání o mírovém urovnání bývalý britský premiér jednající jménem Bidenovy administrativy. Takže samozřejmě, že jsou satelitem. Velké země ovládají malé země. To není nic nového. A proto jsem se ptal na jednání přímo s Bidenovou administrativou, která tato rozhodnutí činí, nikoli s ukrajinským prezidentem Zelenským.

    Vladimír Putin: Pokud Zelenského administrativa na Ukrajině odmítla jednat, předpokládám, že to udělala na pokyn Washingtonu. Pokud se Washington domnívá, že to bylo špatné rozhodnutí, ať od něj upustí. Ať si najde delikátní záminku, aby nikoho neurazil. Ať vymyslí nějaké východisko. Nebyli jsme to my, kdo toto rozhodnutí učinil. Byli to oni. Tak ať se k němu vrátí. To je vše. Udělali však špatné rozhodnutí. A my teď musíme hledat východisko z této situace, abychom jejich chyby napravili. Udělali to oni, tak ať to napraví sami. My to podporujeme.

    Tucker: Takže se chci jen ujistit, že jsem nepochopil, co říkáte. Myslím, že ne. Myslím, že říkáte, že chcete vyjednat řešení toho, co se děje na Ukrajině.

    Vladimír Putin: Správně. A my jsme ho dosáhli. V Istanbulu jsme připravili obrovský dokument, který parafoval vedoucí ukrajinské delegace. Svůj podpis připojil k některým ustanovením, ne ke všem. Dal tam svůj podpis a pak sám řekl, že jsme připraveni to podepsat, a válka by už dávno skončila. Před osmnácti měsíci. Přišel však premiér Johnson, rozmluvil nám to a my jsme tu šanci propásli. No, vy jste ji propásli. Udělali jste chybu. Ať se k tomu vrátí. To je vše. Proč se musíme obtěžovat a napravovat chyby někoho jiného? Vím, že někdo může říct, že je to naše chyba. Byli jsme to my, kdo vyhrotil situaci a rozhodl se ukončit válku, která začala v roce 2014, v Donbasu. Jak už jsem řekl, pomocí zbraní. Dovolte mi, abych se vrátil k dalšímu pokračování historie. Už jsem vám to řekl. Právě jsme o tom diskutovali. Vraťme se do roku 1991, kdy nám bylo slíbeno, že se NATO nebude rozšiřovat, do roku 2008, kdy se dveře NATO otevřely Deklaraci o státní suverenitě Ukrajiny, která prohlásila Ukrajinu za neutrální stát. Vraťme se k tomu, že se na území Ukrajiny začaly objevovat vojenské základny NATO a USA, které pro nás vytvářely hrozby. Vraťme se k převratu na Ukrajině v roce 2014. Je to však zbytečné, že? Můžeme se donekonečna vracet tam a zpět, ale oni přestali jednat. Je to chyba? Ano. Napravte ji. Jsme připraveni. Co je ještě potřeba?

    Podívejte se, jak Putin vysvětluje, že měl podepsanou mírovou dohodu (před příchodem BoJo) zde:

    Více:

    • O procesu vyjednávání a jeho neúspěchu: „Proběhly [rozhovory], dosáhly velmi vysokého stupně koordinace pozic ve složitém procesu, ale přesto byly téměř dokončeny. Ale poté, co jsme stáhli naše vojska z Kyjeva… druhá strana všechny tyto dohody zahodila.“
    • O svém posledním rozhovoru s Joem Bidenem: „No ano, on financuje, ale já jsem s ním mluvil před speciální vojenskou operací, samozřejmě… Domnívám se, že děláte obrovskou chybu historických rozměrů, když podporujete všechno, co se tam děje, na Ukrajině, když odstrkujete Rusko.“
    • O možnosti globálního konfliktu: „Je v rozporu se zdravým rozumem zapojit se do nějaké globální války a globální válka přivede celé lidstvo na pokraj zkázy.“
    • O koncepci dehonestace: „De-nacifikace… znamená zákaz všech druhů neonacistických hnutí…“. Musíme se zbavit těch lidí, kteří tento koncept udržují, podporují tuto praxi a snaží se ji zachovat.“
    • O územních ambicích Ruska: „My prostě nemáme žádný zájem [o Polsko, Lotyšsko nebo o cokoli jiného]. Je to jen šíření hrozeb.“

    Elon Musk a Neuralink

    Putin poté naznačil, že Elon Musk je nezastavitelný: „Bude si dělat, co uzná za vhodné. Nicméně bude třeba s ním najít nějakou společnou řeč. Hledejte způsoby, jak ho přesvědčit. Myslím, že je to chytrý člověk. Skutečně věřím, že je. Takže se s ním budete muset dohodnout, protože tento proces musí být formalizovaný a podléhat určitým pravidlům. Lidstvo musí zvážit, co se stane v důsledku nejnovějšího vývoje v oblasti genetiky nebo umělé inteligence? Dá se přibližně předpovědět, co se stane.“ „Co se stane?

    Ještě více:

    • O výbuchu plynovodu Nord Stream: „Lidé v takových případech vždycky říkají, hledejte někoho, kdo má zájem. Ale v tomto případě bychom měli hledat nejen někoho, kdo má zájem, ale také někoho, kdo má schopnosti…. Kdo má zájem a kdo je schopen to udělat?“

    Tucker: „Kdo vyhodil do povětří Nord Stream?“ Putin: „Určitě vy.“ Tucker: „Měl jsem ten den hodně práce. Já jsem Nord Stream nevyhodil do povětří.“ Putin: „Vy osobně možná máte alibi, ale CIA takové alibi nemá.“

    • O předložení důkazů o zapojení NATO: „V propagandistické válce je velmi obtížné porazit Spojené státy, protože Spojené státy ovládají všechna světová média… Můžeme si jednoduše posvítit na naše informační zdroje a nedosáhneme výsledků.“
    • K mlčení Německa ohledně plynovodu Nord Stream: „Dnešní německé vedení se řídí spíše kolektivními zájmy Západu než svými národními zájmy.“
    • O globálních aliancích a bezpečnosti: „Bezpečnost by měla být sdílená, a ne určená pro zlatou miliardu. To je jediný scénář, kdy by svět mohl být stabilní, udržitelný a předvídatelný.“
    • O používání amerického dolaru jako politického nástroje: „Používat dolar jako nástroj zahraničněpolitického boje je jednou z největších strategických chyb, kterých se politické vedení USA dopustilo.“
    • O dopadu sankcí a odklonu od amerického dolaru: „Dokonce i spojenci Spojených států nyní snižují své dolarové rezervy…. Nebyli jsme to my, kdo zakázal používání amerického dolaru. Bylo to rozhodnutí Spojených států omezit naše transakce v amerických dolarech.“
    • Ke vztahům s Čínou: „Filozofie čínské zahraniční politiky není agresivní. Její myšlenkou je vždy hledat kompromis.“
    • O potenciálních změnách ve vztazích mezi USA a Ruskem: „Není to o osobnosti vůdce. Je to o způsobu myšlení elit, o dohodě vůdců. Pokud v americké společnosti převládne myšlenka dominance za každou cenu, založená i na silových akcích, nic se nezmění.“
    • O povaze moci v USA: „Je pro nás velmi obtížné to všechno vyřešit. Kdo rozhoduje ve volbách? Každý stát se reguluje sám… Jsou dvě strany, které jsou dominantní: republikáni a demokraté.“
    • O křesťanství a násilí: „Je to velmi snadné, pokud jde o ochranu sebe a své rodiny, své vlasti. Nebudeme na nikoho útočit… A chránili jsme náš lid, sebe, naši vlast a naši budoucnost.“

    Tucker se také zeptal na vězněného reportéra WSJ Evana Gerškoviče:

    Tucker: Musím se vás zeptat na poslední otázku. A to na někoho, kdo je ve Spojených státech velmi známý. U nás pravděpodobně ne. Evan Gershkovich, který je reportérem Wall Street Journal. Je mu 32 let. A už skoro rok je ve vězení. Ve Spojených státech je to velký příběh. A já se vás chci jen přímo zeptat, aniž bych zabíhal do podrobností nebo do vaší verze toho, co se stalo, jestli byste byl jako projev slušnosti ochoten propustit…
    nám ho vydat a my ho přivezeme zpět do Spojených států.

    Vladimír Putin: Myslím, že jsme udělali tolik gest dobré vůle ze slušnosti, že už nám došla. Nikdy jsme se nesetkali s tím, že by nám někdo podobným způsobem oplácel. Teoreticky však můžeme říci, že nevylučujeme, že to můžeme udělat, pokud naši partneři podniknou reciproční kroky. Když mluvím o partnerech, mám na mysli především speciální služby. Zvláštní služby jsou ve vzájemném kontaktu. Hovoří o dané záležitosti. Neexistuje žádné tabu, které by tuto otázku řešilo. Jsme ochotni ji řešit, ale existují určité podmínky, o kterých se jedná prostřednictvím kanálů zvláštních služeb. Věřím, že se podaří dosáhnout dohody.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑