NOVINKA – Vůdce jihoafrické marxistické EFF Julius Malema slibuje, že „se zmocní půdy“ a vrátí ji „do rukou našeho lidu“. (Foto: X)
Vůdce Bojovníků za ekonomickou svobodu Julius Malema varoval, že pokud vyhrají volby, otřesou státem a zavedou řadu opatření.
NEW – South Africa's Marxist EFF leader Julius Malema vows to "take the land" and return it "in the hands of our people." pic.twitter.com/lQFHAwaBZ8
— Disclose.tv (@disclosetv) February 10, 2024
Řekl, že zatímco ANC unesl návrh § 25, který byl v roce 2021 parlamentem zamítnut, oni jej vrátí na pořad jednání celostátního zákonodárného sboru.
ANC se nepodařilo získat potřebnou dvoutřetinovou většinu, aby zákon v parlamentu prosadila. Návrh zákona by umožnil změnu ústavy, která by umožnila vyvlastnění půdy bez náhrady.
Malema v sobotu v Durbanu představoval manifest své strany před volbami.
Podle něj je půda stále součástí politiky EFF.
„Téma a jasná výzva pro rok 2024 je taková, jaká byla nastíněna. Důraz na půdu vyplývá ze skutečnosti, že po 30 letech je 80 % půdy v rukou bělochů.
„Jaký je náš závazek? Vezmeme si půdu a nezaplatíme za ni ani korunu. Ať se jim to líbí, nebo ne, půda se vrátí do rukou našich lidí.
„Vrátíme se do parlamentu, abychom změnili paragraf 25, a každý, kdo si myslí, že zní intelektuálně nadřazeně, když říká, že paragraf 25 nám teď umožňuje vzít si půdu bez náhrady, proč se obáváte, když to výslovně uvedeme, aby o tom nebyla žádná debata. ANC tento návrh v parlamentu unesl: „Až získáme většinu, vrátíme se, abychom ho znovu předložili a změnili ústavu,“ řekl Malema.
Kromě řešení otázky půdy chce EFF ještě znárodnit doly a Jihoafrickou rezervní banku.
Tuto politiku EFF prosazuje již řadu let.
Podle něj se jejich manifest zabývá také zavedením daně z bohatství, která by měla dotovat nemajetné.
Rok 1994 označil za promarněnou příležitost, protože lidé jsou stále bez vody,, hygienických zařízení, elektřiny, pracovních míst, přístupu ke zdravotní péči a bez řádných silnic.
Uvedl, že v zemi bují kriminalita a ulice ovládají zločinci.
V nejnovějších statistikách kriminality jihoafrické policie se uvádí, že zatímco v roce 2010 bylo zabito 17 000 lidí, v loňském roce to bylo celkem 27 000 lidí.
V zemi se rozmohla kriminalita a vzrostl také počet případů násilí na základě pohlaví, uvedl Malema.
To je jeden z hlavních problémů, kterým se musí věnovat.
V rámci jedné z hlavních politických změn Malema uvedl, že chtějí, aby se Národní úřad pro stíhání (NPA) stal institucí podle kapitoly 9, což by parlamentu umožnilo jmenovat Národního ředitele pro stíhání.
V současné době zákon vyzývá prezidenta Cyrila Ramaphosu, aby jmenoval NDPP, jako tomu bylo u všech předchozích prezidentů.
Šéfka NPA Shamila Batohiová byla vyslechnuta komisí, která ji doporučila Ramaphosovi ke jmenování. Stalo se tak poté, co se Ramaphosa rozhodl, že panel vybere NDPP jako nástupce Shauna Abrahamse.
Malema také chce, aby byla Státní bezpečnostní agentura chráněna před vnitřními frakcemi, které ji v posledních letech sužovaly.
V současné době je v parlamentu projednáván návrh novely zákona o obecných zpravodajských službách, který je součástí doporučení zpráv Sydneyho Mufamadiho a profesora Sandyho Afriky o revizi zpravodajských služeb.
Návrh zákona požaduje zrušení SSA a vytvoření domácí pobočky a zahraniční pobočky.
Malema také zopakoval své dřívější výroky, že strana zruší systém výběrových řízení. Ten má odstranit korupci při zadávání veřejných zakázek.
„Soudruzi, nebudeme mít výběrová řízení. Za EFF nebudou existovat výběrová řízení na úklid, bezpečnostní výběrová řízení, výběrová řízení na terénní úpravy, výběrová řízení na stavební práce a údržbu, výběrová řízení na poradenství, odborné služby, bankovnictví, telefonní a internetové služby. Proč? Všechna tato odvětví budou zadávána in-sourcingem a budou pracovat pro vládu,“ řekl Malema.
Vůdce EFF se rovněž vyslovil proti vypínání zátěže a uvedl, že musí skončit.
Podle něj zničilo podniky a mnoho lidí přišlo o práci.
Dodal, že po svém výkonu v předchozích volbách chtějí ještě zvýšit svou podporu na celostátní úrovni.
V celostátních a provinčních volbách v roce 2019 získala EFF v KwaZulu-Natal více než 350 000 hlasů.
Uvedl, že mezi volbami do místních samospráv v letech 2016 a 2021 zvýšili počet svých radních v KwaZulu-Natal z 68 na 168.
Na celostátní úrovni má EFF celkem 1 200 radních ve všech obcích.
V několika obcích a metropolích, včetně eThekwini, Johannesburgu a Ekurhuleni, byli v koalici s ANC.
Zdroj: iol.co.za