EGYPT – Izrael je na pokraji invaze do nejjižnějšího města Gazy a Egypt varuje, že takový krok by mohl vést k pozastavení platnosti smlouvy, která udržuje mír mezi oběma zeměmi od roku 1979, píše Wall Street Journal. (Foto: Flickr)
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek nařídil izraelským obranným silám, aby naplánovaly evakuaci města Rafáh, které leží na jižní hranici Gazy s Egyptem a ve kterém se údajně nachází více než milion uprchlíků, kteří již byli nuceni opustit své domovy v jiných částech 25 mil dlouhého pásma.
Jedním z obzvláště citlivých úseků je takzvaná Filadelfská cesta nebo Filadelfský koridor, který se táhne devět mil podél hranice mezi Gazou a Egyptem. Diplomatické dohody stanovují omezení počtu vojáků, které může Izrael nebo Egypt umístit v několika vymezených zónách podél hranice a v její blízkosti, a rozhodně nepovolují velký počet izraelských vojáků a obrněných vozidel.
Koncem prosince Netanjahu prohlásil, že má-li být Gaza účinně a trvale demilitarizována, filadelfská cesta „musí být v našich rukou“. V lednu jeden egyptský představitel prohlásil: „Je třeba přísně zdůraznit, že jakýkoli izraelský krok v tomto směru povede k vážnému ohrožení egyptsko-izraelských vztahů.“
Zatímco egyptská diplomatická delegace v pátek navštívila Tel Aviv, aby jednala o situaci v Gaze, mexický egyptský prezident Sísí v posledních týdnech odmítl několik telefonátů od Netanjahua, tvrdí zdroje deníku.
Hrozba, že by se přes hranici mohlo brzy valit velké množství palestinských uprchlíků, vyvolává v Egyptě mnoho hlubokých obav. Možná více než problém zvládnutí humanitární krize je to, že pokud vysídlení Palestinci zahájí z Egypta útoky na IDF, mohlo by to vyvolat izraelské odvetné údery na druhé straně hranice. Pokud Izrael Palestincům návrat neumožní, napětí mezi Izraelem a Egyptem by se na dlouhá léta prudce zvýšilo.
Egypt také nechce, aby byl vnímán jako ten, kdo napomáhá etnickým čistkám v Gaze ze strany Izraele – což je možnost, kterou izraelské ministerstvo pro zpravodajské služby představilo po invazi Hamásu do jižního Izraele 7. října a kterou přijali různí izraelští představitelé.
Od začátku války Egypt posiluje svou hranici s Gazou, staví betonovou zeď s ostnatým drátem, která sahá šest metrů do země pod ní, a zároveň posiluje pozorovací kapacity a přesouvá do blízkosti tanky a obrněná vozidla. Válka mezi Izraelem a Hamásem je pro Egypt nákladná i v jiných ohledech, protože provoz Suezským průplavem se snížil přibližně o 30 %.
Varování Egypta přichází spolu s vyjádřením obav ze strany řady zemí v regionu i mimo něj:
Pokud je však minulost prologem, sledujte, zda izraelská vláda nebude brát ohled na protesty svých partnerů a dobrodinců – protesty, které se možná nabízejí především pro domácí spotřebu.
Zdroj: wsj.com