• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zásadní objev: vědci našli původ kosmického záření v Mléčné dráze

    28-2-2024 AC24 96 342 slov zprávy
     

    ČÍNA – Vědci z observatoře v jihozápadní Číně tvrdí, že identifikovali superurychlovač kosmického záření – objev, který by mohl zásadně změnit chápání původu a zdroje kosmického záření v naší galaxii.

    Existence bublinovité struktury – asi 10 milionkrát větší než naše sluneční soustava – by podle nich mohla vysvětlit, jak mohlo záření gama o ultravysoké energii vzniknout v Mléčné dráze, což je v rozporu s dosavadními teoriemi o jeho původu.

    Podle článku publikovaného v pondělí v odborném časopise Science Bulletin byla struktura pozorována v souhvězdí Cygnus observatoří Large High Altitude Air Shower Observatory (Lhaaso) v provincii Sichuan.

    Korespondující autor Cao Zhen, profesor Ústavu fyziky vysokých energií Čínské akademie věd, řekl státní tiskové agentuře Xinhua, že „jde o první identifikovaný superurychlovač kosmického záření“.

    Kosmické záření jsou nabité částice, které se pohybují vesmírem téměř rychlostí světla. Přestože byly objeveny před více než 100 lety, vědci si stále nejsou jisti, jak paprsky, které dopadají na Zemi, vznikly a kde se vzaly.

    Předchozí energetická spektra kosmického záření vykazovala inflexní bod na úrovni energie přibližně 1 petaelektronvolt (PeV) – podle jeho tvaru v grafech se mu říká „koleno“.

    Předpokládalo se, že kosmické záření s energií nižší než 1 PeV pochází z Mléčné dráhy, zatímco záření s energií nad tímto bodem pochází mimo naši galaxii, uvedl Cao pro Sichuan News Network.

    V roce 2020 však Lhaaso objevil ultravysokoenergetické fotony generované kosmickým zářením s energií nad 1 PeV pocházejícím ze souhvězdí Cygnus. Nejnovější článek podrobně popisuje, jak tyto paprsky mohly vzniknout.

    Vědci zjistili, že bublinovitá struktura v oblasti souhvězdí, kde se tvoří hvězdy – nazvaná Cygnus X -, obsahuje několik fotonů přesahujících energii 1 PeV, včetně jednoho o energii až 2,5 PeV.

    V centru bubliny tým identifikoval masivní hvězdokupu nazvanou Cygnus OB2, která obsahuje mnoho mladých, horkých hvězd, z nichž některé mají povrchovou teplotu vyšší než 35 000 stupňů Celsia – což může být superurychlovač kosmického záření.

    Struktura a energetické spektrum bubliny „jsou přiměřeně reprodukovány předpokladem urychlovače částic v jádře,“ uvádí se v článku.

    Zdroj: scmp.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑