Slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové se nelíbila nedávná schůzka slovenského ministra Blanára s ruským protějškem Lavrovem. (Foto: Flickr)
Níže je reakce slovenského premiéra Roberta Fica:
Z. Čaputové se nelíbí setkání J. Blanára a S. Lavrova. Politická malost prezidentky vynikne na konci jejího mandátu jako Chomolungma. Na rozdíl od ní J. Blanár prosazuje suverénní slovenskou zahraniční politiku. Mám na pana prezidenta jednoduchou otázku.
Poté, co jste schválil darování funkčního systému protivzdušné obrany S-300 Ukrajině a neřekl jste ani slovo proti stažení dočasně umístěných Patriotů, pojedete do Itálie přesvědčit vládu, aby nám zapůjčený italský systém protivzdušné obrany, který má být stažen, nechala?
Jste vrchním velitelem ozbrojených sil a svou servilitou vůči cizím zájmům jste získal lví podíl na decimování naší armády. Kdo a jak bude, paní prezidentko, chránit naše jaderné elektrárny a další strategické cíle? Je vám to jedno, hlavně že vás má Západ rád.
Šokoval mě také způsob, jakým se britský velvyslanec ve Slovenské republice pan Baker vyjádřil o politice slovenské vlády. Představte si, že by náš velvyslanec přijel do Londýna a vzal si na paškál politiku britské vlády a britského premiéra. Udivuje mě, že se pan velvyslanec diví mým poznámkám, že Západ nepodporuje mír na Ukrajině.
Možná by bylo lepší, kdyby občanům Slovenské republiky vysvětlil, jakou roli sehrál bývalý britský premiér B. Johnson, když krátce po začátku války na Ukrajině ovlivnil ukrajinské politické vedení, aby nepodepsalo mírovou smlouvu s Ruskem, která Ukrajině zaručovala perspektivu EU a vojenskou neutralitu. Nebo kdyby si vyžádal souhlas svého ministra zahraničí D. Camerona a v pondělí zveřejnil svůj militantní projev na pařížském summitu.
To jsou přinejmenším dva důvody, proč by se neměl divit, že nejsem přesvědčen o upřímnosti Západu dosáhnout míru na Ukrajině. A zopakuji, že strategie Západu využívat válku na Ukrajině k hospodářskému, vojenskému a politickému oslabení Ruska nefunguje.