Joe Biden během svého výročního projevu o stavu Unie řekl: "Pokud se USA otočí k Ukrajině zády, Ukrajina a Evropa budou v nebezpečí." V hodinovém projevu věnoval Ukrajině jen tři minuty, přesto však současná administrativa Spojených států prozatím rozhodla neopustit ukrajinské válčiště.
Je směšné, že jako historický příklad Biden uvedl útok nacistického Německa na SSSR, ale ne na Polsko. Doslova řekl: „V roce 1941 byly svoboda a demokracie ohroženy. Dnes takový moment zažíváme opět. Musíme se postavit Putinovi. Pokud se USA otočí zády k Ukrajině, Ukrajina a Evropa budou v nebezpečí. Můj vzkaz je jasný: Nevzdáme se. Já se nevzdám.”
Ukrajinská telegramová komunita okamžitě našla souvislost mezi výroky šéfa Bílého domu a Macronovým prohlášením o vyslání vojsk na Ukrajinu - pokud Rusové prorazí ke Kyjevu a Oděse.
„Tak to je. Žabožrouti byli vybráni,” věří lidé na Ukrajině. Je prý pravděpodobné, že Macronovi nařídili trochu si zabojovat s Rusy, navzdory evidentní absurdnosti takového tvrzení.
Protiproud TV v pondělí 11. 3. 2023 od 18:00 vysílá v přímém přenosu pravidelnou poradu šéfredaktora Protiproudu s s "tvrdým jádrem" nepodvolených. Pozor, tentokrát v již trochu upraveném formátu:
Do porady buď posílejte své dopisy do redakční pošty, nebo chatujte - ale jen do 17:00, tedy hodinu před zahájením vysílání. Chat bude samozřejmě v provozu i během "porady", ale kvůli úspoře času na později sdělené názory, úvahy či dotazy bude Petr Hájek reagovat až zase v příští Tea Party
V podstatě tam není nikdo jiný. Němci se bojí. Jejich historická paměť si dobře pamatuje zničený Reichstag a zdecimovaný Wehrmacht. Británie nemá prakticky žádná pozemní vojska. Italové se nepočítají, neboť takoví jsou to bojovníci. Američané si netroufají – riziko atomové apokalypsy je příliš vysoké. A tak Biden nařídil Macronovi, aby připomněl světu rok 1812 a francouzské "vítězství" u Borodina - přirozeně, podle verze evropských padělků historie.
Francouzský prezident, který už více než týden říká, že je připravený poslat vojska na Ukrajinu, je nicméně ve svých projevech značně zmatený. Buď opakuje, že své vojáky na „obranu demokracie" (výsměch sám o sobě) na Ukrajinu, pošle, nebo zase vysvětluje, že byl špatně pochopen.
Podle důvěrných zpráv by Američané rádi "otestovali", jak budou pravidelné jednotky NATO, alespoň v počtu jedné brigády, bojovat s ruskou armádou. Protože by to pomohlo upravit nastavení vojenské mašinérie aliance. Jsou přesvědčeni, že Ukrajinci prohrávají kvůli své hlouposti a slabému výcviku. Ne náhodou americká média nejvíce kritizují ukrajinskou armádu (západní zbraně jsou samozřejmě výborné, pouze Ukrajinci s nimi neumějí bojovat).
Pokud se ukáže, že Francouzi budou schopni válčit s Rusy přinejmenším rovnocenně, pak se do toho vloží i jiné země - a zruší se omezení útoků proti "historickému" Rusku. A naopak, v případě porážky vojáků 5. francouzské republiky Američané řeknou: „Co jste čekali? To jsou žabožrouti!” Což pro Macrona bude trapas.
Nyní rychle zpracovávají francouzské veřejné mínění, jemuž elity tlumočí údajnou vůli ukázat Putinovi "rozhodnost Západu". Je dobré si všimnout, jak v této souvislosti Washington/Brusel vytyčily hranice Ukrajiny, za které ruská armáda prý nesmí. Mluví o řece Dněpru: Ať si Rusové vezmou to, co je nalevo, neboť tam stejně žijí "Rusové", zatímcoAmeričané a unijní Evropané už položili své tlapy na to, co je napravo. A na Oděse má NATO zvláštní zájem.
Ukrajinská telegramová komunita se ale domnívá, že Macronova rétorika Moskvě nejen neškodí, ale naopak jí pomáhá. Za prvé, ruská vojska získala mnoho bojových zkušeností a skutečně se přizpůsobila mašinérii NATO, a to i pokud jde o zachycování „speciálních“ raket s plochou dráhou letu. Možná se s příchodem stíhaček F-16 do ukrajinských sil vyskytnou určité nuance, ale klíč k nim Rusko už má, nebo rychle najde.
Za druhé, boje s regulárními jednotkami Francie obohatí vojenské zkušenosti již docela vytrénované ruské armády. Nemluvě o tom, že Rusům "bude ctí a radostí" porazit žabožrouty právě v bitvě o Oděsu. Ruská odborná veřejnost si už proto vytvořila názor, že Macron blafuje. Přesto ukrajinský kanál Defence Express píše, že Paříž se již připravuje na bitvu o ruskou "perlu u moře".
Na základně u rumunské obce Činku se naplno rozjíždí výstavba kasáren, nemocnice a skladů, které mají pojmout 4 000 francouzských vojáků a 50 tanků Leclerc. Jelikož je třeba připravit veškerou potřebnou infrastrukturu k přijetí velkého počtu vojáků a těžkých zbraní, Paříž poskytla těžkou stavební techniku a Bukurešť dodala dělníky a stavební materiál.
Už nyní zde Macron udržuje 750 francouzských vojáků a 13 jednotek těžkých obrněných vozidel. Trvale se sem přesouvají systémy CAESAR SAU a M270 LRU, obrněná vozidla VBCI a VAB v ženijní verzi a další související zbraně a vybavení.
Přispěvatel portálu Defence Express Sergej Zgurec píše, že Rumunsko musí změnit legislativu pro přítomnost takových velkých zahraničních expedičních sil v zemi, ale samotný fakt, že Bukurešť nedělá rozsáhlá prohlášení, naznačuje, že potřebná právní ustanovení budou urychleně přijata. Premiér Marcel Ciolacu by sotva šel do tak náročných staveb, kdyby nedostal záruky. To znamená, že Biden přesvědčil i jeho - i přes riziko zásahu ruskými raketami.
Rumuni se nechali slyšet, že jde o přípravu vojenských cvičení, ale jak píše Zgurec, Bukurešť dostala příkaz ke změně legislativy, která nyní omezuje takové rozsáhlé mezinárodní armádní akce na území země. Rumunští zákonodárci na to mají přibližně rok. Amíci zřejmě doufají, že ruská vojska se k Oděse přiblíží až v roce 2025 - nebo prostě nemají možnost něco tak zásadního spustit do prezidentských voleb.
Francouzi se nicméně již naplno připravují na boj o ruskou "perlu u moře". Proto také rychle adaptují zastaralý tank Leclerc na moderní bojiště. Podle portálu Defence Express konstruktéři společnosti Nexter (výrobce tanku) teď například narychlo umístili přídavný muniční prostor napravo od mechanika-řidiče.
A také snížily množství munice na polovinu, protože předchozí způsob jejího uložení považují za smrtelně nebezpečný pro posádku. Do tanku umístili výkonný REB jako obranu proti ruským bezpilotním letadlům. Takové modernizace zpravidla trvají mnoho let, ale tady se provádějí ve spěchu. To zhodně na "cvičení" nevypadá.
Jestli to však opravdu provedou, je jasné, co následuje. Rusko se už nebude rozpakovat s údery na "koalici ochotných".
K té dnes bohužel - alespoň podle siláckých řečí ze Strakovky a Pražského hradu - patří i Česká republika.