• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kanada schválila zákon: může zavřít lidi na doživotí za nenávistné projevy

    14-3-2024 AC24 93 899 slov zprávy
     

    Návrh zákona C-63 liberální vlády, zákon o škodách online, je strašlivý zákon, který nepřiměřeně omezí posvátné právo Kanaďanů na svobodu projevu podle Listiny. (Foto: Flickr)

    Právě to je záměrem liberálů. Tím, že navrhnou vágní zákon vytvářející drakonický režim pro řešení „poškozování“ online, vyhrají svou válku, aniž by vystřelili kulku.

    Důsledky porušení zákona jsou tak přísné, že by se dalo očekávat, že jeho porušení bude riskovat jen málokdo.

    Dokonce i od zpravodajských mediálních organizací a velkých technologických společností by se mělo očekávat, že se tomuto riziku vyhnou. V této chvíli, kdy to nejvíce potřebujeme, by solidní politický diskurz v Kanadě mohl se šmahem zmizet.

    Nemusíte být cyničtí, abyste si všimli, že tento návrh zákona obsahuje záludně smíšené cíle.

    Kanadská veřejnost samozřejmě chce chránit děti před zneužíváním na internetu. Kanaďané jsou samozřejmě znepokojeni dětskou pornografií a zákeřnými praktikami, jako jsou „deep fakes“ a „revenge porn“. Mnohé z toho již řeší trestní zákoník.

    Bohužel tyto dobré úmysly v návrhu zákona jsou jen rtěnkou na praseti. Hroznou součástí navrhovaného zákona je navrácení nenávistných projevů do kanadského zákona o lidských právech.

    Nenávistné projevy byly z tohoto zákona odstraněny před více než deseti lety z jednoduchého důvodu: byl to špatný nápad. Byl neproveditelný a vytvořil mnohem více problémů, než kolik jich vyřešil.

    Stále je to špatný nápad.

    Protože definice „nenávistných projevů“ v návrhu zákona C-63 přesně kopíruje formulaci Nejvyššího soudu Kanady v rozhodnutí Whatcott z roku 2013, uslyšíte argument, že se tím vše vyjasňuje a že problémy minulosti nebudou v budoucnu převládat.

    Problém je, že při vší úctě k soudu je rozhodnutí Whatcott mizerné. Jen velmi málo přispívá k vysvětlení, kde začíná tenká hranice nenávistných projevů a kde končí upřímná, ale nepříjemná debata. „Ach, nechme to na soudu, ať to určí za nás,“ řeknou politici.

    Jak bude mezitím vypadat seznam obětí, za deset nebo dvacet let, které pravděpodobně uplynou, než Nejvyšší soud znovu rozhodne o nenávistných projevech? Whatcott přišel 23 let po případu Taylor, kdy Nejvyšší soud rozhodoval o tom, co znamená nenávistný projev.

    Podle současných právních předpisů musíte být stěžovatelem, abyste mohli získat odškodnění od kanadského soudu pro lidská práva. Podle navrhovaných nových pravomocí bude moci tribunál přiznat 20 tisíc dolarů „jakékoli oběti identifikované“ ve sdělení považovaném za nenávistný projev. Kolik obětí může být identifikováno, pokud je nenávistný projev zveřejněn na internetu? Je obětí každý, kdo uvidí nenávistný projev?

    V rámci dalšího nového opravného prostředku může tribunál nařídit pokutu až do výše 50 000 USD splatnou vládě, a to s ohledem na okolnosti a úmysl nebo záměr pachatele. Zvláštní je, že tribunál má také zvážit schopnost pachatele pokutu zaplatit.

    Od roku 2011 tribunál nemůže úspěšnému stěžovateli přiznat náhradu nákladů řízení. Tato změna vedla k tomu, že se k tribunálu dostavilo mnohem více stěžovatelů bez právníka. Návrh zákona C-63 stanoví novou výjimku, ale pouze pro případy nenávistných projevů. Tribunál bude mít nové pravomoci přiznávat náklady na právní zastoupení v těch případech, kdy bude zjištěno zneužití procesu, což usnadní zastoupení: stejně jako je tomu nyní v případech diskriminace, budou existovat právníci, kteří budou ochotni zastupovat stěžovatele na nenávistné projevy na základě nepředvídatelných honorářů.

    Další nebezpečnou změnou je možnost podávat stížnosti anonymně.

    V současné době se předpokládá, že všechna šetření jsou vedena veřejně. Soud má pravomoc anonymizovat stížnosti za určitých podmínek, například pokud existuje „vážná možnost, že bude ohrožen život, svoboda nebo bezpečnost osoby“. To je spravedlivé.

    Návrh zákona C-63 tyto úvahy rozšiřuje o případy nenávistných projevů, které mohou být anonymizovány, pokud by stěžovatel nebo svědek mohli být vystaveni „hrozbám, zastrašování nebo diskriminaci“. Nyní je to mnohem nižší práh. Novým normálem bude utajení, nikoliv transparentnost.

    Bez souvislosti s diskriminací umožňuje článek 60 kanadského zákona o lidských právech zkrácené odsouzení a vysokou peněžitou pokutu za jiné trestné činy, například za maření vyšetřování. S takovým stíháním se setkáváme jen zřídka, protože vyžaduje souhlas generálního prokurátora. Podle návrhu zákona C-63 se souhlas generálního prokurátora nevyžaduje, aby bylo možné stíhat každého, kdo poruší příkaz k zachování anonymity v případech nenávistných projevů.

    Celé toto šťourání ve snaze vytvořit velký klacek na vymáhání práva jen pro případy nenávistných projevů jasně ukazuje, že záměrem návrhu zákona je potlačit svobodu slova a potřebnou politickou diskusi.

    A konečně, tribunál potřebuje zkušené a šikovné členy, kteří budou při rozhodování těchto případů nenávistných projevů nestranní, spravedliví a neutrální. Přestože návrh zákona C-63 umožňuje zvýšit maximální počet členů z 18 na 20, v současné době je jich pouze 11. Tribunál má již v současné době vážný nedostatek zdrojů a nedokáže udržet krok se současným počtem případů. Jak si jeho členové poradí s masivním přílivem nových případů nenávistných projevů, i když budou jmenováni noví členové?

    A bude podáno mnoho a mnoho nových stížností na nenávistné projevy. Proč ne? Můžete dostat 20 000 dolarů, můžete získat právníka, který se vašeho případu ujme bez jakýchkoli nákladů, a můžete to udělat anonymně. Nebude vás to nic stát.

    Vaši online nepřátelé mezitím zaplatí obrovskou cenu. V CHRT jsme říkali, že trestem je samotný proces. Trvá roky, než se případ dotáhne do konce. Nikdo nechce být respondentem stížnosti na porušování lidských práv. Všichni to vědí a o to pravděpodobně jde.

    Kritika vládní politiky, jako je například imigrační politika, se může najednou stát nebezpečnou.

    Vítejte v nové éře autocenzury.

    Svoboda slova v Kanadě bude brzy potlačena. Nenechte se zmást rtěnkou. Jedná se o hroznou legislativu.

    David L. Thomas je právník a mediátor v Britské Kolumbii. V letech 2014-2021 působil jako předseda Kanadského tribunálu pro lidská práva v Ottawě.

    Zdroj: nationalpost.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑