Vyhodnocovanie štvrtej žiadosti o platbu v rámci plánu obnovy bude pokračovať až po splnení legislatívnych krokov. Ide o otázky udržateľnosti dôchodkového systému a limitov verejných výdavkov, ktoré by mali byť predmetom aprílovej parlamentnej schôdze. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy SR Peter Kmec (Hlas-SD).
„Vyhodnocujeme štvrtú žiadosť o platbu. Ak by Európska komisia vyhodnotila, že sme nesplnili niektoré míľniky a ciele, tak tam sú aj sankčné mechanizmy. Tam sme sa ešte nedostali, pretože hodnotenie bude pokračovať a čaká sa na legislatívny proces,“ priblížil Kmec s tým, že ide o štandardný postup. Predpokladá, že vyhodnotenie štvrtej žiadosti by následne mohlo byť známe začiatkom alebo v priebehu mája.
Ako uviedol, aktuálne prebieha intenzívna diskusia týkajúca sa pozície v oblasti právneho štátu. Generálna prokuratúra SR a Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR podľa jeho slov už zaslali odpovede eurokomisárovi pre spravodlivosť Didierovi Reyndersovi. Odpoveď EK na tzv. observation letter odoslala aj sekcia plánu obnovy. Vysvetlila v ňom novú štruktúru GP SR.
„Keď dostatočne vysvetlíme že GP SR ochraňuje finančné záujmy EÚ, tak si myslím, že budeme mať s EK rovnaký prístup,“ povedal Kmec.
„So znepokojením sledujem zahraničnopolitické aktivity Progresívneho Slovenska. Veľmi ma mrzí, že predseda PS Šimečka uplatňuje politiku ‚spálenej zeme‘,“ uviedol Peter Kmec. „Europoslanci za PS najprv iniciovali prijatie anti-slovenskej rezolúcie v Európskom parlamente, potom si išiel Šimečka vypýtať do Prahy zrušenie spoločného zasadnutia českej a slovenskej vlády a dnes avizuje, že je v Bruseli a témou je Plán obnovy. Očakávam, že tak ako Michal Šimečka prispel k zhoršeniu česko-slovenských vzťahov, tak chce zatiahnuť Európsku komisiu do prezidentského súboja s cieľom zastaviť pre Slovensko čerpanie zdrojov z EÚ," uviedol v stanovisku vicepremiér. „Považujem to za neprípustné takto poškodzovať záujmy SR a ohrozovať kvalitu života ľudí na Slovensku. Korčokovi sa zjavne nedarí a hľadá sa mu mobilizačná téma,“ povedal Peter Kmec. Zdôraznil, že „rozhovory s Európskou komisiou prebiehajú v štandardnom režime na odbornej úrovni“ a zároveň vyzval opozíciu, aby do týchto vysoko odborných tém nevnášala politiku a neškodila Slovensku, jeho regiónom a občanom.
Premiér Robert Fico má záchranu peňazí z plánu obnovy vo svojich rukách. Zdôraznil to šéf PS Michal Šimečka. Odmieta premiérove slová o tom, že nabáda na odobratie eurofondov a peňazí z plánu obnovy.
„Práve naopak, dnes v Bruseli robím to, čo by mal robiť Robert Fico – bojujem a lobujem, aby Slovensko o peniaze z EÚ neprišlo. Vysvetľujem našim partnerom, že Slovensko je viac ako Fico,“ zdôraznil šéf progresívcov. Vláda podľa jeho slov ohrozila peniaze z plánu obnovy zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a novelou trestných kódexov.
Politika vlády je podľa Šimečku dlhodobo neudržateľná. „Vyzývam Roberta Fica, aby podnikol všetky kroky na záchranu miliárd pre Slovensko z plánu obnovy. Ide o priamy dôsledok jeho krokov, pred čím ho opakovane varovali európske inštitúcie, my v opozícii aj desiatky tisíc ľudí na námestiach,“ dodal Šimečka s tým, že v Bruseli je na dlhodobo plánovanom volebnom kongrese európskej liberálnej strany ALDE.
Šimečka je podľa Fica v súčasnosti v Bruseli, aby priamo žiadal v súvislosti so zrušením ÚŠP a novelizáciou trestných kódexov o zastavenie eurofondov pre Slovensko. Predseda vlády hovorí o hospodárskej vlastizrade. Upozornil, že aj Ústavný súd SR uznal, že v prípade zrušenia špeciálnej prokuratúry nejde o protiústavný krok a nepozastavil účinnosť zákona v tejto časti.