Čína a India sú jadrové mocnosti a veľká časť ich takmer 3 500 kilometrov dlhej hranice je zle vymedzená. Peking si nárokuje Arunáčalpradéš ako súčasť južného Tibetu. Naí Dillí to odmieta a tvrdí, že bol vždy súčasťou Indie.
Indické ministerstvo zahraničných vecí v utorok uviedlo, že Čína si robí na Arunáčalpradéš „absurdné nároky“, a dodalo, že tento štát bude vždy „integrálnou a neodňateľnou súčasťou Indie“.
„Spojené štáty uznávajú Arunáčalpradéš ako indické územie. Dôrazne sa staviame proti akýmkoľvek jednostranným pokusom o presadzovanie územných nárokov vpádom alebo zásahmi – vojenskými alebo civilnými – cez Líniu skutočnej kontroly,“ uviedol na tlačovom brífingu hovorca rezortu diplomacie USA.
Pri pohraničných zrážkach v západných Himalájach bolo v roku 2020 zabitých najmenej 20 indických vojakov a štyria príslušníci čínskych obranných síl. Odvtedy armády oboch krajín rozmiestnili na hraniciach ďalšie jednotky a vybavenie. India a Čína v roku 1962 viedli krátku pohraničnú vojnu.
USA a India v uplynulých rokoch podľa analytikov rozvíjajú bilaterálne vzťahy, aby čelili narastajúcemu vplyvu Číny v ázijskom a indo-pacifickom regióne.
USA a Čína majú už roky napäté vzťahy v oblasti obchodných ciel, pre pôvod koronavírusovej pandémie, ľudské práva, Taiwan a zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu.